Eesti nimede soovituslikud kujud

Started by Henn Sarv on Wednesday, December 16, 2009

Participants:

Profiles Mentioned:

Showing 241-270 of 290 posts
Private User
3/10/2011 at 12:34 AM

Tänud @Maidu Leever
Sain tiba targemaks ja kui need lingid läbi lappan siis kindlasti veelgi.
Algajatele tuleks Genis kohe kindlasti kuidagi mingi ABC või need 10 käsku ette sööta.

Varundid on mul mingil määral olemas aga mis programmi soovitaksite arvutisse. Brother's Keeper näiteks ei loe gedcom failist täppitähti ja muudab selle info suht mõttetuks.

Riho.

3/10/2011 at 1:28 PM

Kuna teemaks on ikkagi Eesti nimed, siis soovitan kõigil, kel võimalik tutvuda viimases (3/2011) Akadeemias ilmunud Liisi Pärsiku ja Taavi Pae artikliga "Eesnimede piirkondlikud erinevused Eestis 1840. aastal".

6/11/2011 at 1:03 PM

Tere,
Mind häirib viimasel ajal nimede kirjutamisel suur- ja väiketähtede kirjutamine ja geni lähenemine sellele. Päris kenake hulk minu mestimiste-konfliktide jne hulgas moodustab noorema põlve sugupuu-uurijate hoolimatus nii enda kui teiste suhtes. Või on see laiskus shift-klahvi vajutamisel. Või on see õigekirja mittetundmine. Kõik nimed kirjutatakse valimatult väiketähtedes ja geni jaoks tekitab see korralikult kirjapandud suurtähtedega nimedega uue mestimiste jada. Mina küll ei tea maailmas riki, kus ladina tähestikus nimesid väiketähtedega kirjutatakse. Seetõttu võiks kuidagi püüelda selle poole, et iga nimelahter jõuga saaks endas igale eraldi nimele suure esitähe ja ei tekiks sellist ebameeldivat olukorda, kus oma sugupuu vastu huvi tundev maimuke peaks saama tema sugupuu liitmisel halvustavaid märkuseid, et ta profiil tahab parandamist enne korralikult kirjapandud sugupuusse liitmist.
Päikest
Aivar

6/12/2011 at 1:17 PM

Tere Aivar Reidla

See on ka minu jaoks täiesti mõistmatu kuidas saab üks eestlane nii madalale laskuda, et kaotab igasuguse austuse oma esivanemate ja pereliikmete suhtes ning kirjutab isikute, aga tihti ka kohtade, pärisnimed kas siis läbivalt väiketähtedega või siis KARJUVALT ainult suurtähti kasutades?!

Sellel teemal postitan ma Geni hooldajana neile nädalas ca 300 kirja ja see arv kahjuks kogu aeg kasvab.

Ja Geni teeb mestimisel alati väiketähelistel, SUURTÄHELISTEL, SEgaTähelistel ja Korrektsetel vahet sest paljudes keeltes ning kultuurides on nimekujud nagu McCartney, o'Connor, DeWito, VanGogh jt just ajalooliselt kindlate suur- ning väiketähtede paigutustega.

Kas Eesti koolides enam pärisnimede õigekirja ei õpetatagi? Või on tegu mingi pedagoogide uuelaadse streigiga - et õpilased hakkavad pärisnimesid õigesti kirjutama alles pärast õpetajate palgatõusu?

Jaksu kõigile

Lauri

6/12/2011 at 1:27 PM

Vaike Murumets Selgub, et mainitud Liisi Pärsik kirjutas 2008 aastal TÜ-s seostuval teemal bakalaureusetöö mille annotatsioon on leitav siit: http://www.lote.ut.ee/399198

Akadeemia artikli andmik on siin:
https://www.etis.ee/portaal/publicationInfo.aspx?PubVID=0&Langu...
ja ingliskeelne kokkuvõte "Liisi Pärsik, Taavi Pae - Regional differences in Estonians' first names in 1840" siit leitav:
http://www.eurozine.com/articles/2011-03-28-akadeemia-en.html?filen...

6/15/2011 at 5:39 AM

Geni kasutaja ehk autori Liisi Pärsik lahkel loal on nüüd huvilistel võimalik tutvuda tema 2008 aasta tööga pdf kujul siin:
http://www.liisiparsik.planet.ee/nimed/L%f5put%f6%f6_Liisi_P%e4rsik...
(see 48 lk ja 1,2MB oli kahjuks Geni dokumentidesse lisamiseks pisut liiga suur)

Akadeemia artikli autoriõigused aga kahjuks ei luba autoritel Private User ja Liisi Pärsik seda levitada. Külastage raamatukogusid ja lugege ajakirja 2011 3-ndat numbrit.

6/15/2011 at 10:05 AM

See nimedejutt läheb küll asja ette - tänud Liisile, Taavile ja Laurile:)

7/23/2011 at 6:46 PM

Sooviksin tõstatda veel ühe probleemi laiale ringile. Minu esivanemad on pärit Vana-Vändrast ja seal oli minu arusaamist mööda vähemalt 4 eri liini Tomsoneid. Mingil määral nad ka kattuvad. Kuidas peaks neid ersaldama?

7/24/2011 at 2:32 AM

Juhan Tomson Miks neid peaks eraldama? Mis moodi nad üldse peaksid kokku käima kui nad eri liinid on?

Eestis tuntud perenimesid: Ling, Post, Meier jt on muudes riikides/kultuurides (Hiina, Inglismaa/USA, Saksamaa) ja seega ka Genis tuhandeid. Miks peaksime püüdma neid kuidagi spetsiifiliselt eraldada?

Lauri

9/19/2011 at 10:37 PM

@Lauri Kreem Äkki oskate sel juhul lahti seletada, 1826 a nimepanekul olid kõik Tomsonid Uue-Vändra vallas (Vändra vallas) pandud ühte punti. Perenimi XVIII. Neid on vähemalt viis eri peret. Vähewmalt mina mingit viidet nende sugulussidemele ei leidnud. Samas jooksevad nad mitmeid kordi läbi abielude sisse.
http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1865.3.295/5:4

Private User
9/19/2011 at 10:59 PM

Juhan Tomson antud kohas on Tomsonid ühes pundis lihtsalt seetõttu et nad said ühe perenime, vaata läbi kõik antud talud (16, 17, 23,29, 92, 98, 125, 130, 186, 208) ja siis hakkab ehk ajas tagasi minnes välja tulema ka kas neil oli ka mingi sugulus omavahel. Antud leht on lihtsalt perenimede indeks kus kõik sama nime saanud on koos.

Private User
9/20/2011 at 4:02 AM

Kas samas piirkonnas (mõisas, kihelkonnas vms) mitte polnud keelatud sama perenime panek neile kes polnud omavahel lähemad sugulased?
Ise uurisin näiteks välja, et Kolgakülas said nime "Adamson" kõik ühe, 1751 sündinud mehe pojad ja pojapojad ja ei keegi muu. Ka Risti kihelkonna andmetesst tundub, et see oli üldine tendents. Erinevaid nimesid pandi küll vendadele ka.

9/21/2011 at 2:10 AM

Eks ta loogiliselt peaks niimoodi olema küll. Eks kaevan edasi.

Private User
9/21/2011 at 2:22 AM

Siiski, samas mõisas, sama perenimi erinevatel peredel võis olla küll.
Ühte juhust ma kohe meelega otsisin ja sain tagasi minna üle 100 aasta, ometi ei leidnud mingit vihjet liinide ühinemisele. Küsimus siis selles, et talu sulane, kui peremees said ühe perenime, mis oli pandud talunime järgi. kõik sulase vennad aga said erineva nime.
Loomulikult võis olla ühinemine veelgi varem, aga see kindlasti polnud enam perenime andmisel oluline.

9/21/2011 at 2:37 AM

Private User Mina mäletan Fred Pussi loengutest/esitlustest küllalt juhtumeid kus sama nime saajatel polnud mitte mingit sugulust. Nad olid lihtsalt kas siis samast külast või sama talu peremehe ja sauniku pere vms.

Private User
9/21/2011 at 5:03 AM

No kui nüüd neid kohti vaadata, mida mina olen uurinud, siis ma olen suht veendunud, et kui veel sada aastat saaks tagasi minna, siis leiaks ka antud peremehele ja sulasele suguluse, kuid jah, see polnud küll ühise perenime põhjus.
Teisal sai uuritud Aguraijujaid ja neid ühendava esiisa kõrgaeg oli ikka 100 aastat enne nimepanekut, surma aeg pole teada. Algul ei saanud ka Aguraijujaid kuidagi seostada.

Private User
9/21/2011 at 8:31 AM

Õige ta on, et nimedepaneku reeglites oli taoline keeld olemas -- ühes mõisa piirkonnas mittesugulastele sama nime panek oli keelatud -- aga sellest lihtsalt ei peetud alati kinni. Eriti torkab see silma Liivimaa poolel.

11/15/2011 at 4:14 AM

Siin väärt ülevaade nimedesüsteemide ajaloost Rootsimaal:
http://www.algonet.se/~hogman/Naming%20practice_eng.htm

2/13/2012 at 1:23 PM

tere! извините я из Грузии по эстонски не знаю, я служил там в Кохтла Ярве и у меня из Раквере были друзья. Тоомас Поом и его семья.я хотел найти их. спасибо за ответ

Private User
2/13/2012 at 1:43 PM

Тоомас Поом, Vahtra Pst 91, Rakvere
телефон мобильный: +372 5812 8972 или +372 50 88 497

Private User
2/21/2012 at 2:05 PM

Hmm Kalle, ja nii ongi, et riputame teise inimese aadressi ja telefoni rivitult üles???

Private User
2/22/2012 at 5:45 AM
2/23/2012 at 4:54 AM
3/24/2012 at 3:25 AM

Ma olen ka nõus, et nimed peaks olema originaal kujul, aga samas on ka kirikuraamatutes sageli erinevusi, kus ühes on Johann, teises Juhhan ja kolmandas kohas Juhan. Leidsin isegi,see võib ka eksitus olla, kus samast juhanist on saanud Johannes.

3/24/2012 at 4:24 AM

Eelar Jernits
Me oleme sel juhul kasutanud siin sellist loogikat
a) Eesnime kasti Iogann / Juhan
Esimene siis ristinimi ristimiskandest, teine nn käibenimi - kodus/koolis/külas oli mees alati selle nimega.
b) Kui leeri/laulatuse/hingeloendite/surma-kannetes on ka muid nimevorme: Johan, Johann, Juhhan, Johannes jt siis kõik need kirjutame komaga eraldatult hüüdnime/tuntud ka kui väljale (ka seda Geni indekseerib ning võtab otsingus ning kokkulangevuste leidmisel arvesse.

Private User
5/4/2012 at 7:09 AM

Kuidas oleks parem kirjutada isiku eesnimi kui ta on läinud luteri kogudusest üle õigeusu kogudusse ja siis sealt arvatavalt tagasi luteri kogudusse (surmakanne on jälle luteri koguduse raamatutes).

Private User
5/4/2012 at 2:39 PM

Enamasti kirjutatakse siin Genis nii, näiteks Madis (Matvei), aga mingit reeglit ei ole, kui inimese surmakanne taas luteris siis minu arvates võiks õigeusu kuju üldse muude nimede lahtrisse jätta.

Private User
5/5/2012 at 9:59 AM

Tänud Ivo! Nii on vist tõepoolest mõistlikum.

5/5/2012 at 10:54 AM

Private User Sel juhul kirjuta Tarbenimi / Ristinimi

Private User
5/5/2012 at 11:03 AM

Oh, õnneks olengi kasutanud kaldkriipsu... nimed vist on aga tagurpidi Matvei / Madis. Kuid selle annab ära parandada.

Showing 241-270 of 290 posts

Create a free account or login to participate in this discussion