Is your surname Eban?

Research the Eban family

Abba Eban's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Aubrey Solomon Meir Eban (Solomon)

Hebrew: אבא אבן
Birthdate:
Birthplace: Cape Town, Cape Town, Western Cape, South Africa
Death: Died in Tel Aviv, Israel
Place of Burial: Kfar Shmaryahu, Israel
Immediate Family:

Son of Aubrey [Abraham Meir] Solomon and Alida Eban
Husband of Suzy Shoshana Eban
Father of Meira Solomon; <private> Eban and <private> Eban
Brother of <private> Lynn (Solomon)
Half brother of Carmel Eban and <private> Eban

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Abba Eban

Abba Eban was an Israeli orator, diplomat and politician who served in many capacities including Deputy Prime Minister and Israeli Ambassador to the United Nations.

Abba Eban (Hebrew: אבא אבן‎, born Abba Solomon Meir; later adopted Aubrey Solomon Eban; 2 February 1915 – 17 November 2002) was an Israeli diplomat and politician.

In his career he was Israeli Foreign Affairs Minister, Education Minister, Deputy Prime Minister, and ambassador to the United States and to the United Nations. He was also Vice President of the United Nations General Assembly and President of the Weizmann Institute of Science.

http://www.education.gov.il/pras-israel/pras_15_k.htm

About אבא אבן (עברית)

אבא אבן נו' 2 בפברואר 1915 – 17 בנובמבר 2002. היה דיפלומט ומדינאי ישראלי, הנחשב "הדיפלומט מספר אחת" של מדינת ישראל

ביוגרפיה

תחילת דרכו

נולד כאוברי סולומון אבן ב-2 בפברואר 1915 בקייפטאון שבדרום אפריקה. בגיל צעיר עבר עם משפחתו לממלכה המאוחדת.‏

הוא התמחה באוניברסיטת קיימברידג' בשפות עברית, ערבית ופרסית, ושימש כעמית מחקר באוניברסיטה. בתקופת לימודיו כיהן כנשיא אגודת הסטודנטים, והיה שותף מייסד של סיעת הלייבור באגודת הסטודנטים באוניברסיטה ופעיל בתנועת הנוער הציונית, תנועת הנוער הציונית הגדולה והותיקה בבריטניה, ואף היה עורך הידיעון הרשמי של התנועה - הציוני הצעיר

במלחמת העולם השנייה שירת כקצין בצבא הבריטי, תחילה בקהיר ואחר כך בירושלים, שבה התיישב בסוף המלחמה

את פעילותו הציונית החל בגיל 24 כשליח מטעם הסוכנות היהודית, ושימש כיועצה בעת הדיונים במשא ומתן עם ממשלת בריטניה על הקמת "הבריגדה היהודית" ועם האומות המאוחדות על תוכנית החלוקה. אבא אבן פעל יחד עם משה שרת לאישור תוכנית החלוקה, שהתקבלה לבסוף בכ"ט בנובמבר, 1947. לאחר הקמת המדינה נבחר לשמש כשגריר ישראל באו"ם

פעילותו הפוליטית

ב-1950 נתמנה כשגריר ישראל בארצות הברית, בעודו מחזיק גם בתפקיד השגריר באו"ם. במסגרת תפקיד זה גם ניסה לשכנע את אלברט איינשטיין להתמנות לנשיא מדינת ישראל. בשנת 1955 היה אמור אבא אבן להיות נציג ישראל בוועידת בנדונג אבל אחמד סוקרנו שחשב תחלה להזמין נציג ישראלי לוועידה נרתע בגלל לחצים מצד מדינות ערב. ישראל לא השתתפה בוועידה שהפכה במה להשמצתה. בבחירות בשנת 1959 נבחר לראשונה לכנסת מטעם מפא"י, ומונה לשר בלי תיק בממשלת בן-גוריון. בין השנים 1960–1963 שימש כשר החינוך בממשלתו של בן-גוריון, ובשנים 1963–1966 היה סגן ראש הממשלה בממשלתו של לוי אשכול, ללא תיק ביצועי. בנוסף, בשנים 1959–1966 כיהן אבא אבן כנשיא מכון ויצמן למדע

החל משנת 1966 שימש כשר החוץ, בממשלות אשכול וגולדה מאיר והתמיד בתפקיד זה עד 1974. הוא הפך בתודעה הציבורית הישראלית למעין שר חוץ נצחי. בתקופת כהונתו כשר חוץ היה במרכז הפעילות הדיפלומטית שקדמה למלחמת ששת הימים, ובמסגרת מאמציו למנוע את המלחמה נפגש עם נשיא צרפת, שארל דה גול, אשר דיבר אליו בהתנשאות משולבת באיומים, דרש שישראל לא תפתח בכל פעולה צבאית, ובסופו של דבר, לאחר המלחמה, הטיל אמברגו צבאי על ישראל. לאחר מלחמת ששת הימים, השתתף אבא אבן בעיצובה של החלטה 242 של מועצת הביטחון של האו"ם שהבטיחה כי אין נסיגה ללא שלום. החלטה זו שימשה עם השנים כמרכיב יסודי בתהליך השלום בין ישראל למדינות ערב. לאחר מלחמת יום הכיפורים, ייצג את ישראל בעיצובה של החלטה 338

אבן המשיך לכהן כשר חוץ בממשלה שהוקמה במרץ 1974 לאחר מלחמת יום הכיפורים, אולם לאחר התפטרות גולדה מאיר (חודש לאחר הקמת הממשלה עקב הלחץ הציבורי הגובר) סירב לכהן כשר ההסברה בממשלה החדשה, בראשות יצחק רבין, שמינה כשר חוץ במקום אבן את יגאל אלון. אבן המשיך לכהן כח"כ; בכנסת ה-11 היה יו"ר ועדת החוץ והביטחון, תפקיד שהעדיף על פני תפקיד שר זוטר שהוצע לו בזמן ממשלת האחדות הלאומית. אבן היה בעל עמדות יוניות ודגל בפשרה טריטוריאלית עם הפלסטינים. יחד עם זה אמרתו הידועה ביותר, בראיון לדר שפיגל בשנת 1969, מצוטטת דווקא על ידי הימין: "מפת יוני... מזכירה לנו במידה מסוימת את אושוויץ". י

בבחירות המקדימות במפלגת העבודה לכנסת ה-12 לא נבחר למקום ריאלי, דבר שציער אותו, והוא פרש מהחיים הפוליטיים, והקדיש את חייו לכתיבה והוראה

לאחר פרישתו

עם פרישתו מהחיים הפוליטיים, הפך לדמות שהציבור בישראל לא ידע להעריך, בשל דימוי שנוצר לו של אינטלקטואל עם נופך של זרות, בו-בזמן שבעולם נחשב לדמות מקובלת ואפילו נערצת. שמו הפך להיות סמל לנואם דגול, ונאומיו בשפה האנגלית הפכו לשם דבר. היה ביקוש גדול להרצאותיו, והאנגלית הרהוטה שלו, עם המבטא המיוחד, בתוספת משפטי מחץ מתובלים בהומור הפכוהו לכוכב תקשורת בעולם

כישרון זה בא לידי ביטוי בסדרת הטלוויזיה "מורשת", שהתבססה על ספר שלו בשם זה, שסקרה את תולדות עם ישראל. בתוכנית זו היה אבן המגיש, והוא הוכיח כי כוחו גדול על המסך הקטן. אבא אבן כתב ספרים נוספים שעסקו בתולדות עם ישראל ומורשתו בארצו. אחד מהם היה "עמי", והשני "ארצי". כמו כן, אבן היה אחד המשתתפים הבולטים בסדרה "עמוד האש". י

בשנת תשס"א זכה אבן בפרס ישראל למפעל חיים ותרומה מיוחדת לחברה ולמדינה, יחד עם מרדכי בן-פורת ויצחק שמיר, אך משום שהיה חולה מאוד לא הגיע לקבלת הפרס

אבא אבן נפטר ב-17 בנובמבר 2002, ונטמן בבית הקברות בכפר שמריהו

בחודש ספטמבר 2006 הוצא לזכרו בול עם דיוקנו על ידי השירות הבולאי.

אשתו של אבן, סוזי, נפטרה בשנת 2011 בגיל 90, הייתה אחותה של אורה הרצוג, אשתו של חיים הרצוג, נשיא המדינה לשעבר. אבן ורעייתו הכירו במהלך מלחמת העולם השנייה, בשרתם כקצינים במטה הצבא הבריטי בקהיר. כחיילים יהודים, הם נהגו להתארח בשבתות אצל משפחות יהודיות באזור, אחת מהן היא משפחתן של השתיים, ונולדו להם שני ילדים: גילה, בונת גיטרות, ועלי, פרופסור למוזיקה

לאחר מותו נחנכה רחבת הכניסה הראשית של בניין משרד החוץ החדש בירושלים בשם: רחבת אבא אבן ולצידה לוח זיכרון לזכרו

view all 11

Abba Eban's Timeline

1915
February 2, 1915
Cape Town, Cape Town, Western Cape, South Africa
1943
1943
Age 27
Cairo, Cairo Governorate, Egypt
1952
1952
Age 36
1959
December 17, 1959
- November 2, 1961
Age 44
Jerusalem, Israel

Ninth government of Israel
December 17, 1959 - November 2, 1961

David Ben-Gurion, Prime Minister and Minister of Defense

See photo.

In photo, left to right - seated: Golda Meir, Foreign Minister; Rabbi Yaacov Moshe Toledano, Minister of Religious Affairs, Yitzhak Ben-Zvi, Second President; David Ben-Gurion, Prime Minister and Minister of Defense; Pinhas Rosen, Minister of Justice

Standing: Moshe Dayan, Minister of Agriculture; Giora Yoseftal, Minister of Labor; Zalman Aranne, Minister of Education and Culture; Behor Shalom Shitrit, Minister of Police; Mordechai Bentov, Minister of Development; Pinhas Sapir, Minister of Trade and Industry; Moshe Shapira, Minister of Interior; Israel Barzilai, Minister of Health; Abba Eban - Minister without Portfolio; Yosef Burg, Minister of Social Welfare; Yitzhak Ben-Aharon, Minister of Transport; Katriel Katz, Cabinet Secretary

Missing in photo: Levi Eshkol, Minister of Finance.

חברים בממשלה ה - 9
17/12/1959 - 2/11/1961
בכנסת הרביעית

ראש ממשלה דוד בן-גוריון
שר האוצר לוי אשכול
שר הביטחון דוד בן-גוריון
סגן שר הביטחון שמעון פרס (מה - 21.12.1959)
שר הבריאות ישראל ברזילי
שר הדואר בנימין מינץ (מה - 17.7.1960 עד ה - 30.5.1961 - נפטר)
שר הדתות יעקב משה טולדאנו (עד ה - 15.10.1960 - נפטר) (לא חבר כנסת)
שרת החוץ גולדה מאיר
שר החינוך והתרבות זלמן ארן (עד ה - 10.5.1960)
אבא אבן (מה - 3.8.1960)
סגן שר החינוך והתרבות עמי אסף (מה - 28.12.1959)
שר החקלאות משה דיין
שר המסחר והתעשייה פנחס ספיר
שר המשטרה בכור-שלום שטרית
שר המשפטים פנחס רוזן
שר הסעד יוסף בורג
שר העבודה גיורא יוספטל
שר הפיתוח מרדכי בנטוב
שר הפנים חיים-משה שפירא
סגן שר הפנים שלמה-ישראל בן-מאיר (מה - 28.12.1959)
שר התחבורה יצחק בן-אהרן
שר בלי תיק אבא אבן (עד ה - 3.8.1960)
י

1961
November 2, 1961
- June 26, 1963
Age 46
Jerusalem, Israel

10th government of Israel.
November 2, 1961 - June 26, 1963.

David Ben-Gurion, Prime Minister and Minister of Defense.

See photo.

In photo, left to right: Yitzhak Ben-Aharon, Minister of Transport; Zerah Warhaftig, Minister of Religious Affairs; Yosef Almogi, Minister without Portfolio; Abba Eban, Minister of Education and Culture; Giora Josephtal, Minister of Development and Housing; Dov Yosef, Minister of Justice; David Ben-Gurion, Prime Minister and Minister of Defense; Yitzhak Ben-Zvi, Second President; Levi Eshkol, Minister of Finance; Moshe Haim Shapira, Minister of Interior and Health; Behor Shalom Shitrit, Minister of Police; Yosef Burg, Minister of Social Welfare; Moshe Dayan, Minister of Agriculture; Katriel Katz, Cabinet Secretary.

חברים בממשלה ה - 10
2/11/1961 - 26/6/1963
בכנסת החמישית

ראש ממשלה דוד בן-גוריון
שר האוצר לוי אשכול
סגן שר האוצר יצחק קורן (מה - 30.5.1962)
שר הביטחון דוד בן-גוריון
סגן שר הביטחון שמעון פרס (מה - 6.11.1961)
שר הבריאות חיים-משה שפירא
סגן שר הבריאות יצחק רפאל (מה - 6.11.1961)
שר הדואר אליהו ששון (לא חבר כנסת)
שר הדתות זרח ורהפטיג
שרת החוץ גולדה מאיר
שר החינוך והתרבות אבא אבן
סגן שר החינוך והתרבות עמי אסף (מה - 6.11.1961 עד ה - 17.5.1963 - נפטר)
קלמן כהנא (מה - 29.11.1961)
שר החקלאות משה דיין
שר המסחר והתעשייה פנחס ספיר
שר המשטרה בכור-שלום שטרית
שר המשפטים דב יוסף (לא חבר כנסת)
שר הסעד יוסף בורג
שר העבודה יגאל אלון
שר הפיתוח גיורא יוספטל (עד ה - 23.8.1962 - נפטר)
יוסף-אהרן אלמוגי (מה - 30.10.1962)
שר הפנים חיים-משה שפירא
סגן שר הפנים שלמה-ישראל בן-מאיר (מה - 18.2.1963)
שר השיכון גיורא יוספטל (עד ה - 23.8.1962 - נפטר)
יוסף-אהרן אלמוגי (מה - 30.10.1962)
שר התחבורה יצחק בן-אהרן (עד ה - 28.5.1962)
ישראל בר-יהודה (מה - 28.5.1962)
שר בלי תיק יוסף-אהרן אלמוגי (עד ה - 30.10.1962)
י

1963
June 26, 1963
- December 22, 1964
Age 48
Jerusalem, Israel

11th government of Israel.
June 26, 1963 - December 22, 1964.

Levi Eshkol, Prime Minister and Minister of Defense.

See photo.

In photo, right to left: Behor Shalom Shitrit, Minister of Police; Zalman Aranne, Minister of Education and Culture; Zerah Warhaftig, Minister of Religious Affairs; Eliahu Sasson, Minister of Posts; Pinhas Sapir, Minister of Finance, Trade and Industry; Yosef Almogi, Minister of Housing and Development; Abba Eban, Deputy Prime Minister; Dov Yosef, Minister of Justice; Golda Meir, Foreign Minister; Zalman Shazar, Third President; Levi Eshkol, Prime Minister and Minister of Defense; Haim Moshe Shapira, Minister of Interior and Helath; Yosef Burg, Minister of Social Welfare; Yigal Allon, Minister of Labor; Moshe Dayan, Minister of Agriculture; Yael Uzai, Cabinet Secretary.

חברים בממשלה ה - 11
26/6/1963 - 22/12/1964
בכנסת החמישית

ראש ממשלה לוי אשכול
סגן ראש הממשלה אבא אבן
שר האוצר פנחס ספיר
שר הביטחון לוי אשכול
סגן שר הביטחון שמעון פרס (מה - 1.7.1963)
שר הבריאות חיים-משה שפירא
סגן שר הבריאות יצחק רפאל (מה - 1.7.1963)
שר הדואר אליהו ששון (לא חבר כנסת)
שר הדתות זרח ורהפטיג
שרת החוץ גולדה מאיר
שר החינוך והתרבות זלמן ארן
סגן שר החינוך והתרבות קלמן כהנא (מה - 1.7.1963)
אהרן ידלין (מה - 1.6.1964)
שר החקלאות משה דיין (עד ה - 4.11.1964)
חיים גבתי (מה - 9.11.1964) (לא חבר כנסת)
שר המסחר והתעשייה פנחס ספיר
שר המשטרה בכור-שלום שטרית
שר המשפטים דב יוסף (לא חבר כנסת)
שר הסעד יוסף בורג
שר העבודה יגאל אלון
שר הפיתוח יוסף-אהרן אלמוגי
שר הפנים חיים-משה שפירא
סגן שר הפנים שלמה-ישראל בן-מאיר
שר השיכון יוסף-אהרן אלמוגי
שר התחבורה ישראל בר-יהודה
שר בלי תיק עקיבא גוברין (מה - 1.12.1963)
י

1966
December 1, 1966
- March 17, 1969
Age 51
Jerusalem, Israel

13th government of Israel.
January 12, 1966 - March 17, 1969.

Levi Eshkol, Prime Minister and Minister of Defense.

See photo.

In photo, right to left - seated: Abba Eban, Foreign Minister; Zalman Aranne, Minister of Education and Culture; Haim Moshe Shapira, Minister of Interior; Zalman Shazar, Third President; Levi Eshkol, Prime Minister and Minister of Defense; Behor Shalom Shitrit, Minister of Police; Pinhas Sapir, Minister of Finance
Standing: Haim Zadok, Minister of Trade and Industry; Israel Galili, Minister without Portfolio; Mordechai Bentov, Minister of Housing; Yaacov Shimshon Shapira, Minister of Justice; Haim Gvati, Minister of Agriculture; Israel Barzilai, Minister of Health; Yosef Burg, Minister of Social Welfare; Yigal Allon, Minister of Labor; Eliahu Sasson, Minister of Posts; Moshe Carmel, Minister of Transport; Zerah Warhaftig, Minister of Religious Affairs; Moshe Kol, Minister of Tourism

Note: On June 4, 1967, Levi Eshkol formed a National Unity Government, co-opting Moshe Dayan as Minister of Defense and Menahem Begin and Yosef Saphir as ministers without portfolio.
Eshkol died in office on February 26, 1969 of a heart attack; Golda Meir served as acting Prime Minister until the formation of the 14th Government on March 17, 1969.

חברים בממשלה ה - 13
12/1/1966 - 17/3/1969
בכנסת השישית

ראש ממשלה לוי אשכול (עד ה - 26.2.1969 - נפטר)
סגן ראש הממשלה יגאל אלון (מה - 1.7.1968)
ראש ממשלה בפועל יגאל אלון (מה - 26.2.1969)
שר האוצר פנחס ספיר (עד ה - 5.8.1968)
זאב שרף (מה - 5.8.1968)
סגן שר האוצר צבי דינשטיין (מה - 24.7.1967)
שר הביטחון לוי אשכול (עד ה - 5.6.1967)
משה דיין (מה - 5.6.1967)
סגן שר הביטחון צבי דינשטיין (מה - 17.1.1966 עד ה - 5.6.1967)
שר הבריאות ישראל ברזילי (לא חבר כנסת)
שר הדואר אליהו ששון (עד ה - 2.1.1967)
ישראל ישעיהו-שרעבי (מה - 2.1.1967)
שר הדתות זרח ורהפטיג
סגן שר הדתות בנימין שחור (מה - 1.2.1966)
שר ההסברה ישראל גלילי (מה - 5.6.1967)
שר החוץ אבא אבן
שר החינוך והתרבות זלמן ארן
סגן שר החינוך והתרבות אהרן ידלין (מה - 17.1.1966)
קלמן כהנא (מה - 17.1.1966)
שר החקלאות חיים גבתי (לא חבר כנסת)
סגן שר החקלאות אהרן אוזן (מה - 17.1.1966)
שר המסחר והתעשייה חיים יוסף צדוק (עד ה - 22.11.1966)
זאב שרף (מה - 22.11.1966)
סגן שר המסחר והתעשייה אריה לובה אליאב (מה - 17.10.1966 עד ה - 22.11.1966)
אריה לובה אליאב (מה - 28.11.1966 עד ה - 26.6.1967)
שר המשטרה בכור-שלום שטרית (עד ה - 2.1.1967)
אליהו ששון (מה - 2.1.1967)
שר המשפטים יעקב-שמשון שפירא (לא חבר כנסת)
שר הסעד יוסף בורג
שר העבודה יגאל אלון (עד ה - 1.7.1968)
יוסף-אהרן אלמוגי (מה - 8.7.1968)
שר הפיתוח משה קול (לא חבר כנסת)
סגן שר הפיתוח יהודה שערי (מה - 17.1.1966)
שר הפנים חיים-משה שפירא
סגן שר הפנים שלמה-ישראל בן-מאיר (מה - 17.1.1966)
שר השיכון מרדכי בנטוב (לא חבר כנסת)
שר התחבורה משה כרמל (לא חבר כנסת)
שר התיירות משה קול (לא חבר כנסת)
שר לקליטת עלייה יגאל אלון (מה - 1.7.1968)
סגן שר לקליטת עלייה אריה לובה אליאב (מה - 12.8.1968)
שר בלי תיק ישראל גלילי (עד ה - 5.6.1967)
שר בלי תיק מנחם בגין (מה - 5.6.1967)
שר בלי תיק יוסף ספיר (מה - 5.6.1967)
שר בלי תיק פנחס ספיר (מה - 5.8.1968)

2002
November 17, 2002
Age 87
Tel Aviv, Israel
November 2002
Age 87
Kfar Shmaryahu, Israel