Alheit Deken (b. - 1523)

‹ Back to Deken surname

Is your surname Deken?

Research the Deken family

Alheit Deken's Geni Profile

Records for Alheit Deken

2,461,558 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Adelheid Decken"
Death: Died
Occupation: Nämd 1523. Sylvin 4503., Mainittu vielä (elossa) 1523.
Managed by: Pekka A.E. Husgafvel
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Alheit Deken

http://brandt.slektforskning.se/Jakob+Deken+%28Ronne%29-5b0cdbb1 http://brandt.slektforskning.se/Jakob+Abrahamsson+%28Djakn%29-7a37173e ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

  • Jakob Deken (Ronne) (Antavla)

Riddare, Känd 1401-1472.

Far: Jakob Abrahamsson (Djäkn) ( - 1412) ( kts. 2. linkki) Mor: Helena

1Familj med Margareta (Familjeöversikt)

2Familj med okänd (Familjeöversikt)

Barn: (1-2 ?) Alleit Deken¨ ****** Nn Deken Jürgen Deken Andreas Deken Margareta Deken Jakob Deken ( - <1492) ¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨ Noteringar:

Nämnes som omyndig i faderns testamente 1401 (FMU, nr 1132). Uppbar jämte modern en återlöst evig ränta 1413 (FMU, nr 1406 ?1407). Köper 1414 under namnet Jakob Ronne, herr Jakobs son, gods i Estland (Briefl. 1, nr 116, 119). Tillnamnet är härlett ur släktens vapenbild (Taube i Jb. f. Gen. 1905, s.114). Var riddare 1442 (Briefl. 1, nr 1'77). Upprättade 1462 sitt testamente (a. a., nr 243). Levde ännu 29.12.1472 (a. a., nr 300), men var död 1479 (a. a., nr 330). Ägde godsen Harme, nu Harm, och Neuenhof i Koskulls, nu Kosch, sn samt gods i Jördens sn i Harrien i Estland (a. a., nr 116, 119, 195), vidare hus på Domberget i Reval (a. a., nr 243, 1100). - Var tidigare gift med en till namnet okänd kvinna (a. a., nr 243), senare med Margareta, som nämnes 1462 (a. a., nr 243) - 1479 (a. a., nr 330) och troligen var dotter till Helmet Risebiter (a. a., nr 276).

Källa: ÄSF I, s 124 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.mois.ee/harju/vanaharmi.shtml _Möis Harm, http://www.mois.ee/deutsch/harju/uuemoisa.shtml _Neuenhof Harjumaa/ Harrien