Anders Olufsen Bruse (1594 - 1657)

‹ Back to Bruse surname

Is your surname Bruse?

Research the Bruse family

Anders Olufsen Bruse's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Anders Olsen Bruse"
Birthplace: Leksvik, Nord-Trøndelag, Norge
Death: Died in Norway
Occupation: Sogneprest i Meldal 1624-, Prest, Kappellan og sogneprest i Meldal og prost i Dalernes prosti, Sogneprest i Meldal, Epitafium i kirken, Sogneprest til Meldal, Sokneprest i Meldal, Sogneprest, Chaplain, then parish priest, provost
Managed by: Bjørn P. Brox
Last Updated:

About Anders Olufsen Bruse

http://www.nermo.org/slekt/d0000/g0000030.html#I7570

1594 - 1657

   * RESIDENCE: P.k. Meldal 1616-24. 1644: Prost Dalerne
   * OCCUPATION: Sogneprest i Meldal 1624-
   * BIRTH: 1594, Trøndelag ?
   * DEATH: 1657, Dalerne 

1615: Kapellan i Meldal,senere prost i 24 år fra 1620 til 1644, deretter prost i Dalerne.

--------------------

Anders Olsen Bruse (1594 - 1657) var sønn av sogneprest Oluf Eriksen i Leksviken, og valgte selv samme vei som faren. Bruse var kapellan i Meldal fra 1615, og sogneprest i Meldal fra cirka 1620 til 1645. Det siste et verv han tok over etter svigerfaren Olof Jonssøn Sckancke, som var sogneprest i Meldal fra 1601 - 1620.

Bruse var kanskje mest kjent som en av tre aksjeeiere i «Freyes Glück», det som ble Røros Verk i 1645. Han giftet i tillegg bort sin datter Kirsten til en av de andre eierne, Lorentz Lossius. Lossius var en tysk bergverksekspert av geistelig familie som regnes som selve grunnleggeren av bergverket på Røros. Anders Olsen Bruse var en formuende mann, og det skal ha vært han som stort sett finansierte oppstarten av bergverket.

Bruse og de andre to grunnleggerne ble imidlertid snart kjørt ut over sidelinjen av kong Christian IVs kammertjener Joachim Irgens (egentlig Jürgens). Irgens fikk ordnet det slik at han i oktober 1646 fikk utskrevet det kongelige privilegiet (undertegnet på Rendsborghus slott i Danmark) til å drive bergverket, og i 1650 sto han som eier av majoriteten av aksjene i selskapet. Bakgrunnen var at grunnleggerne ikke hadde søkt om kongens privilegie til å drive bergverket, og ettersom kongen skyldte Irgens penger fikk han overta driften.

Dermed var det i 1651 ut med svigersønnen Lorentz Lossius, og inn med Irgens' bror Johannes i direktørstolen.

--------------------

Sogneprest i Meldal, Prost i Dalernes Prosti i 1644. Han var den første som ga anledning til opptagelse av Røros Kopperverk, og drev det i lang tid sammen med Lorentz Lossius og Sogneprest i Tønset Hans Larsen. Bodde i Meldal

1615: Kapellan i Meldal,senere prost i 24 år fra 1620 til 1644, deretter prost i Dalerne.. Han var Sogneprest i Meldal.

view all 21

Anders Olufsen Bruse's Timeline

1594
December 1594
Leksvik, Nord-Trøndelag, Norge
1613
1613
- 1615
Age 18
University of Copenhagen
1615
1615
- present
Age 20
Meldal
1615
- 1621
Age 20
1616
1616
- 1624
Age 21
1618
1618
Age 23
Meldal, Meldal, Sor-Trondelag, Norway
1620
1620
Age 25
Meldal, Sør-Trøndelag, Norge
1620
- 1644
Age 25
1621
1621
- 1657
Age 26
1623
1623
Age 28
Sør-Trøndelag, Norway