Anna Maria Geertruida Schmidt (1911 - 1995) MP

‹ Back to Schmidt surname

Is your surname Schmidt?

Research the Schmidt family

Anna Maria Geertruida Schmidt's Geni Profile

Records for Anna Maria Geertruida Schmidt

42,200,183 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Annie M.G. Schmidt"
Birthplace: Kapelle, Kapelle, Zeeland, The Netherlands
Death: Died in Amsterdam, Government of Amsterdam, North Holland, The Netherlands
Occupation: Schrijfster
Managed by: Alexander William van 't Hoff
Last Updated:

About Anna Maria Geertruida Schmidt

"Doe nooit wat je moeder zegt, dan komt het allemaal terecht." Deze woorden zijn typerend voor dichter en schrijfster Annie M.G. Schmidt en geven treffend aan hoe het komt dat zo veel van haar verzen, liedjes, boeken, toneelstukken, musicals en hoorspelen zo tintelfris en tegelijk komisch-tegendraads zijn.

Annie werd in 1911 geboren als domineesdochter op Zuid-Beveland en was een vroegwijs kind dat met enige verbazing keek naar de wereld om haar heen. Op haar veertiende schreef ze haar eerste versjes. Na de Tweede Wereldoorlog kwam ze in dienst bij de Amsterdamse krant Het Parool, waar ze illustrator Fiep Westendorp leerde kennen. Met haar maakte ze van 1952 tot 1957 de reeks kinderverhaaltjes over Jip en Janneke, waarvan er elke dag een in de krant verscheen. Dit was het begin van een levenslange samenwerking, waaruit onder meer Pluk van de Petteflet, Otje en Floddertje zijn voortgekomen. Annie boekte in de jaren vijftig ook een geweldig succes met de veertiendaagse radioserie De familie Doorsnee. Daar luisterde iedereen in Nederland naar, tot welke zuil hij of zij ook behoorde. In de lotgevallen van deze familie werd het eigentijdse leven van Nederlanders van na de oorlog als het ware geportretteerd. Ook in andere vormen als cabaretteksten en later musicals wist zij de tijdgeest te treffen. Op televisie verscheen eerst haar serie 'Pension Hommeles', later gevolgd door de legendarische reeks 'Ja zuster, nee zuster', die in 2002 verfilmd werd. Met haar tegendraadse teksten was Annie M.G. Schmidt een van de meest invloedrijke en tegelijk zachtaardigste critici van het brave, burgerlijke en verzuilde Nederland.

Met haar werk heeft Annie M.G. Schmidt vele kinderen en volwassenen geïnspireerd. Alleen al van Jip en Janneke werden miljoenen exemplaren verkocht, en haar werk werd over heel de wereld vertaald. Haar uitgever noemde haar vaak "de echte koningin van Nederland". Toen hij haar eens liet signeren in een kraampje op de Amsterdamse Uitmarkt, kreeg hij van de organisatoren het verzoek dat nooit meer te doen: de smalle Amsterdamse straten konden de drukte en de opstopping niet aan. Het geheim van haar succes? "De leeftijd die ik zelf altijd gehouden heb, is acht. En ik schrijf toch eigenlijk voor mezelf. Ik denk dat dat het hele punt is. Ik ben acht."

[http://www.entoen.nu/anniemgschmidt]

In English:

"Never do what your mother says, then it's all right." These words are typical of poet and writer Annie MG Schmidt and give striking how it is that so many of her poems, songs, books, plays, musicals, and radio plays as tintelfris while comically unruly be.

Annie was born in 1911 as a preacher's daughter in South Beveland and was a precocious child with some surprise looked at the world around her. At fourteen she wrote her first poems. After World War II she was employed by the Amsterdam newspaper HetParool,where she met illustrator Fiep Westendorp. With her ​​she made ​​from 1952 to 1957, the series of children's stories about Jip and Janneke, which every day in the newspaper appeared. This was the beginning of a lifelong partnership, which include Tow TruckPluck, Otje and Floddertje emerged. Annie recorded in the fifties also a great success with the two-week radio series The family rate. Everyone listened to the Netherlands, to which column he or she belonged. The fate of this family of Dutch contemporary life after the war as it were, was portrayed. In other forms such as cabaret acts and musicals later she was able to take with the times. On television, her first series 'Pension Harm', followed by the legendary series "Yes Sister, No Sister," which was filmed in 2002. With her ​​rebellious lyrics Annie MG Schmidt was one of the most influential and yet gentlest critics of the brave, civil and compartmentalized Netherlands.

Through her ​​work, Annie MG Schmidt has inspired many children and adults. Just Jipand Janneke millions of copies were sold, and her work has been translated throughout the world. Her publisher often called her "the true Queen of the Netherlands". When he once had a stall in signing the Amsterdam Uitmarkt her, he gave the organizers the request never do: the narrow streets of Amsterdam were the crowds and congestion not. The secret of its success? "The age that I myself have always loved, was eight. Actually I still write for myself. I think that's the whole point. I'm eight."

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tegendraads in een burgerlijk land

"Doe nooit wat je moeder zegt, dan komt het allemaal terecht."

"Gelukkig krijgt iedere moeder gratis bij de baby een bebloemd gordijntje geleverd, dat ze zachtjes toe kan schuiven tussen hem en de toekomst."

view all

Anna Maria Geertruida Schmidt's Timeline

1911
May 20, 1911
Kapelle, Kapelle, Zeeland, The Netherlands
1995
May 21, 1995
Age 84
Amsterdam, Government of Amsterdam, North Holland, The Netherlands