Anna Maria Prætorius (1777 - 1844)

‹ Back to Prætorius surname

4

Matches

0 0 4
Adds middle name, sibling(s) and child(ren).

View Anna Maria Prætorius's complete profile:

  • See if you are related to Anna Maria Prætorius
  • Request to view Anna Maria Prætorius' family tree

Share

Nicknames: "M. A.", "Ane", "Marie", "von Harbou", "Cullimore", "Callumore"
Birthplace: Christianssted, Sct. Croix, De Vesindiske Øer
Death: Died in Rendsborg, Germany
Managed by: Ella Johansson
Last Updated:

About Anna Maria Prætorius

Ane Marie Prætorius bliver den 30. december 1801 gift med Frederik Hans Walter Harbou – vielsen er indført i Nicolai kirkebog. Hun er født i Christianssted den 23. februar 1777 og er datter af kongelig bogholder på St. Croix, senere grosserer i København, Johannes Prætorius og Marie Elisabeth Brøchner. Hun havde tidligere været gift med en hr. Callumore.Flere forfattere har berømmet den gæstfrihed, de fandt i hjemmet i Rendsborg.

Ane Marie har författat följande stambok: REX: Det Kongelige Biblioteks onlinekatalog Nationalbiblioteket Håndskrifter og arkiver Håndskriftbasen Opstilling NKS 1135 oktav . Magasin . Må kun benyttes på læsesal Forf./Arkivskaber: Harbou f. Prætorius, Ane Marie, 1777-1844 Titel: Stambog for Ane Marie Harbou, f. Prætorius (1777-1844), g. m. postdirektør, senere toldforvalter, kammerherre Frederik Hans Wilhelm Harbou (1765-1832) Produktionsår [18??]. Omfang (1) Proveniens Indlemmet i KB 1961, Acc. 1961/2 Emneord Historie. Norden. Danmark, Slesvig, Holsten, Island, Norge. Personalhistorie. Enkelte slægter og individer

REX: Det Kongelige Biblioteks onlinekatalog

Nationalbiblioteket Håndskrifter og arkiver Håndskriftbasen

Opstilling NKS 1135 oktav .

Magasin . Må kun benyttes på læsesal

Forf./Arkivskaber: Harbou f. Prætorius, Ane Marie, 1777-1844

Titel: Stambog for Ane Marie Harbou, f. Prætorius (1777-1844), g. m. postdirektør, senere toldforvalter, kammerherre Frederik Hans Wilhelm Harbou (1765-1832)

Produktionsår [18??].

Omfang (1) Proveniens Indlemmet i KB 1961, Acc. 1961/2

Emneord Historie. Norden. Danmark, Slesvig, Holsten, Island, Norge. Personalhistorie. Enkelte slægter og individer

She had the following children with Harbou:

    		F 	i 	Frederikke "Fritze" Dorothea Sophie Harbou was born on 16 Nov 1802. She died on 20 Apr 1813

F ii Marie Elisabeth Wilhelmine "Mimi" Harbou was born on 12 Dec 1803. She died on 6 May 1807.

    		F 	iii 	Andrea Johanne Elisa Harbou was born on 6 Nov 1805. She died on 1 Jun 1807.
    		F 	iv 	Marie Elisabeth Wilhelmine "Mimi" Harbou was born on 21 Dec 1807. She died on 27 Apr 1879.
    		M 	v 	Andreas Poul Adolph von Harbou was born on 3 Feb 1809. He died on 24 Jun 1877.
    		M 	vi 	Johannes Vilhelm Antonius Harbou was born on 17 Jan 1810. He died on 14 Apr 1891.
    		F 	vii 	Lise Harbou was born on 1 Jul 1812. She died on 9 Jan 1813.
    		M 	viii 	Fritz Harbou was born on 30 Jan 1814. He died on 5 Mar 1862.
    		M 	ix 	Ernst Christian Harbou was born on 8 Dec 1815. He died on 20 Dec 1901.
    		M 	x 	Andreas von Harbou was born on 1 Sep 1817. He died in May 1852. Andreas was employed as Auditør. 
view all

Anna Maria Prætorius's Timeline

1777
February 23, 1777
Christianssted, Sct. Croix, De Vesindiske Øer
March 6, 1777
St Croix, US Virgin Islands
1792
November 3, 1792
Age 15
Christiansted, US Virgin Islands
1801
December 30, 1801
Age 24
Frederiksborg, Nordsjælland, Danmark
1809
1809
Age 31
1810
1810
Age 32
1814
January 30, 1814
Age 36
København, Sjælland, Danmark
1815
December 18, 1815
Age 38
Copenhagen, København, Capital Region of Denmark, Denmark
1844
March 15, 1844
Age 67
Rendsborg, Germany
????