אריאל Ariel אריק שרון Шарон Sharon, 11th Prime Minister of Israel (Sheinerman Шейнерман שיינרמן) (1928 - 2014) MP

public profile

Is your surname שרון Шарон Sharon, 11th Prime Minister of Israel?

Research the שרון Шарон Sharon, 11th Prime Minister of Israel family

Ariel Sharon, 11th Prime Minister of Israel / אריאל שרון's Geni Profile

Records for אריאל Ariel שרון Шарон Sharon, 11th Prime Minister of Israel

1,569 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Arik", "‎אַריק", "Премьер министр Израиля"
Birthplace: Kfar Malal
Death: Died in Ramat Gan, Israel
Managed by: Malka Mysels
Last Updated:
view all

Immediate Family

About אריאל Ariel אריק שרון Шарон Sharon, 11th Prime Minister of Israel (Sheinerman Шейнерман שיינרמן)

Ariel Sharon אריאל שרון, (Arabic: أرئيل شارون‎), also known by his diminutive Arik, אַריק, born Ariel Scheinermann, אריאל שיינרמן‎; 26 February 1928 – 11 January 2014) was an Israeli statesman and general, who served as the 11th Prime Minister of Israel until he was incapacitated by a stroke.

Sharon was a commander in the Israeli Army from its inception in 1948. As a paratrooper and then an officer, he participated prominently in the 1948 War of Independence, becoming a platoon commander in the Alexandroni Brigade and taking part in many battles, including Operation Ben Nun Alef. He was an instrumental figure in the creation of Unit 101, and the Retribution operations, as well as in the 1956 Suez Crisis, the Six-Day War of 1967, the War of Attrition, and the Yom-Kippur War of 1973. As Minister of Defense, he directed the 1982 Lebanon War.

During his military career, he was considered the greatest field commander in Israel's history, and one of the country's greatest ever military strategists. After his assault of the Sinai in the Six-Day War and his encirclement of the Egyptian Third Army in the Yom Kippur War, the Israeli public nicknamed him "The King of Israel" and "The Lion of God".

After retiring from the army, Sharon joined the Likud party, and served in a number of ministerial posts in Likud-led governments in 1977–92 and 1996–99. He became the leader of the Likud in 2000, and served as Israel's Prime Minister from 2001 to 2006. In 1983 the Kahan Commission, established by the Israeli Government, found that as Minister of Defense during the 1982 Lebanon War Sharon bore "personal responsibility" for the massacre by Lebanese militias of Palestinian civilians in the refugee camps of Sabra and Shatila, for his having disregarded the prospect of acts of bloodshed by the Phalangists against the population of the refugee camps, and not having prevented their entry. The Kahan Commission recommended Sharon's removal as Defense Minister, and Sharon did resign after initially refusing to do so. In the 1970s, 1980s, and 1990s, Sharon championed construction of Israeli settlements in the West Bank and Gaza Strip. However, as Prime Minister, in 2004–05 Sharon orchestrated Israel's unilateral disengagement from the Gaza Strip. Facing stiff opposition to this policy within the Likud, in November 2005 he left Likud to form a new Kadima party. He had been expected to win the next election and was widely interpreted as planning on "clearing Israel out of most of the West Bank", in a series of unilateral withdrawals. However, Sharon suffered a stroke on 4 January 2006 and was left in a permanent vegetative state until his death eight years later.

He died on 11 January 2014, two weeks after his condition declined.

Recognition

In 2005, he was voted the 8th-greatest Israeli of all time, in a poll by the Israeli news website Ynet to determine whom the general public considered the 200 Greatest Israelis.

A $250 million park named for him is under construction outside Tel Aviv. When complete, the Ariel Sharon Park will be three times the size of New York's Central Park and introduce many new ecological technologies. A 50,000-seat amphitheatre is also planned as a national concert venue.

_______________________________________________________________

  • 11th Prime Minister of Israel. In office: 7 March 2001 – 14 April 2006
  • Minister of Foreign Affairs. In office: 13 October 1998 – 6 June 1999
  • Minister of Energy and Water Resources. In office: 8 July 1996 – 6 July 1999
  • Minister of Housing and Construction. In office: 11 June 1990 – 13 July 1992
  • Minister of Industry, Trade and Labour. In office: 13 September 1984 – 20 February 1990
  • Minister of Defense. In office: 5 August 1981 – 14 February 1983
  • Political party: Kadima (formerly Likud and Shlomtzion)
  • Military service: Allegiance: Israel, Service/branch: Haganah
  • Israel Defense Forces: Years of service - 1948–74. Rank: Major General
  • Units: Paratroopers Brigade; Unit 101; Golani Brigade.
  • Commands: Southern Command; Paratroopers Brigade: Unit 101; Golani Brigade
  • Battles/wars: Israeli Independence War; Suez Crisis; Six-Day War; Yom Kippur War

___________________________________________________________

אריאל (אריק) שרון (במקור שיינרמן) (ה' באדר תרפ"ח, 26 בפברואר 1928 - י' בשבט תשע"ד, 11 בינואר 2014) היה ראש הממשלה האחד עשר של מדינת ישראל, שר בממשלות ישראל, חבר הכנסת מטעם הליכוד, מייסד ויו"ר מפלגת קדימה. לפני כניסתו לחיים הפוליטיים היה איש צבא, ממפקדי הצנחנים, מקים יחידה 101 ואלוף פיקוד הדרום. שרון לחם במלחמת העצמאות ונפצע מקליע שפילח את בטנו בקרב לטרון. בתחילת שנות ה-50 הקים את יחידה 101 והוביל את פעולות התגמול. כמפקד חטיבת הצנחנים במבצע סיני היה מפקד קרב המיתלה. במלחמת ששת הימים זכה לתהילה על הקרבות שניהל באום-כתף ובאבו עגילה. הכריע את הטרור ברצועת עזה בתחילת שנות ה-70 כאלוף פיקוד הדרום. במלחמת יום הכיפורים חצה עם אוגדתו את תעלת סואץ והביא למפנה העיקרי במלחמה

שרון היה ממייסדי מפלגת "הליכוד", שחרתה על דגלה את חזון ארץ ישראל השלמה. במשך שלושים שנות פעילותו הפוליטית, בלט שרון בגישתו המיליטנטית למלחמה בטרור ובתמיכתו במפעל ההתנחלויות, ואף כונה "אבי ההתנחלויות". כשר הביטחון הוביל את צה"ל למלחמת לבנון הראשונה, וכראש ממשלה הוביל במרץ 2002 את ישראל למבצע חומת מגן. בשנת 2003, לאחר שנבחר בשנית לראשות הממשלה, חל מפנה בעמדותיו של שרון: הוא הכריז על תוכנית ההתנתקות, ובאוגוסט 2005 פינה את כל ההתנחלויות מרצועת עזה וכן ארבע התנחלויות בצפון השומרון. בנובמבר אותה שנה פרש מהליכוד והקים את מפלגת "קדימה". י

ב-4 בינואר 2006 לקה באירוע מוחי חמור, שהביא להעברת סמכויותיו כראש הממשלה וכיו"ר תנועת "קדימה" לאהוד אולמרט, וב-11 בינואר 2014, לאחר שמונה שנים שבהן היה שרוי בתרדמת, נפטר.

חבר בממשלות: 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 27, 29, 30

כנסות: 8 - 16

סיעה: שלומציון, הליכוד, ליכוד-גשר-צומת, ליכוד-צומת, קדימה

:תפקידים בולטים

  • ראש ממשלת ישראל
  • שר הביטחון
  • שר החוץ
  • יו"ר מפלגת קדימה
  • יו"ר מפלגת הליכוד
  • אלוף פיקוד דרום
  • ראש האופוזיציה

_________________________________________________________

___________________________________________________________

___________________________________________________________

Премьер-министр Израиля в 2001—2006 гг. С 2006 года находится в вегетативном состоянии.

view all 13

Ariel Sharon, 11th Prime Minister of Israel / אריאל שרון's Timeline

1928
February 26, 1928
Kfar Malal
1953
1953
Age 24
1956
1956
Age 27
1963
1963
Age 34
1977
June 20, 1977
- August 5, 1981
Age 49
Jerusalem, Israel

18th government of Israel.
June 20, 1977 - August 5, 1981.

Menahem Begin, Prime Minister.

See photo.

In photo, left to right - seated: Menahem Begin, Prime Minister; Ephraim Katzir, Fourth President; Yigael Yadin, Deputy Prime Minister
Standing: Meir Amit, Minister of Transport and Communications; Aharon Abuhazeira, Minister of Religious Affairs; Zevulun Hammer, Minister of Education and Culture; Yigael Hurwitz, Minister of Trade and Industry; Ezer Weizman, Minister of Defense; Simcha Ehrlich, Minister of Finance; Gideon Patt, Minister of Construction and Housing; Eliezer Shustak, Minister of Health; Israel Katz, Minister of Labor and Welfare; Ariel Sharon, Minister of Agriculture; Shmuel Tamir, Minister of Justice; Moshe Dayan, Foreign Minister; Arieh Naor, Cabinet Secretary

Missing in photo: David Levy, Minister of Immigrant Absorption; Yosef Burg, Minister of Interior

חברים בממשלה ה - 18
20/6/1977 - 5/8/1981
בכנסת התשיעית

ראש ממשלה מנחם בגין
סגן ראש הממשלה שמחה ארליך
יגאל ידין (מה - 24.10.1977)
סגן שר במשרד ראש הממשלה יורם ארידור (מה - 4.7.1977 עד ה - 28.12.1980)
שר האוצר שמחה ארליך (עד ה - 7.11.1979)
יגאל הורביץ (מה - 7.11.1979 עד ה - 13.1.1981)
יורם ארידור (מה - 21.1.1981)
סגן שר האוצר יחזקאל פלומין (מה - 28.6.1977 עד ה - 30.7.1979)
שר האנרגיה והתשתית יצחק מודעי
שר הביטחון עזר ויצמן (עד ה - 26.5.1980)
מנחם בגין (מה - 28.5.1980)
סגן שר הביטחון מרדכי צפורי (מה - 28.6.1977)
שר הבינוי והשיכון גדעון פת (עד ה - 15.1.1979)
דוד לוי (מה - 15.1.1979)
שר הבריאות אליעזר שוסטק
שר הדתות אהרן אבוחצירא
שר החוץ משה דיין (עד ה - 23.10.1979)
מנחם בגין (מה - 23.10.1979 עד ה - 10.3.1980)
יצחק שמיר (מה - 10.3.1980)
שר החינוך והתרבות זבולון המר
שר החקלאות אריאל שרון
שר המשפטים מנחם בגין (עד ה - 24.10.1977)
שמואל תמיר (מה - 24.10.1977 עד ה - 5.8.1980)
משה נסים (מה - 13.8.1980)
שר העבודה והרווחה מנחם בגין (עד ה - 24.10.1977)
ישראל כץ (מה - 24.10.1977) (לא חבר כנסת)
שר הפנים יוסף בורג
שר התחבורה מנחם בגין (עד ה - 24.10.1977)
מאיר עמית (מה - 24.10.1977 עד ה - 15.9.1978)
חיים לנדאו (מה - 15.1.1979) (לא חבר כנסת)
שר התעשייה, המסחר והתיירות יגאל הורביץ (עד ה - 1.10.1978)
גדעון פת (מה - 15.1.1979)
סגן שר התעשייה, המסחר והתיירות יצחק פרץ (מה - 28.6.1977 עד ה - 15.1.1979)
שר התקשורת מנחם בגין (עד ה - 24.10.1977)
מאיר עמית (מה - 24.10.1977 עד ה - 15.9.1978)
יצחק מודעי (מה - 15.1.1979 עד ה - 22.12.1980)
יורם ארידור (מה - 5.1.1981)
שר לקליטת עלייה דוד לוי
שר בלי תיק חיים לנדאו (מה - 10.1.1978 עד ה - 15.1.1979) (לא חבר כנסת)
שר בלי תיק משה נסים (מה - 10.1.1978 עד ה - 13.8.1980)
י

1984
September 13, 1984
- October 10, 1986
Age 56
Jerusalem, Israel

21st government of Israel.
September 13, 1984- October 20, 1986.

Shimon Peres, Prime Minister.

See photo.

In photo, right to left - seated: Yitzhak Navon, Deputy Prime Minister and Minister of Education and Culture; Yitzhak Shamir, Vice Premier and Foreign Minister; Chaim Herzog, Sixth President; Shimon Peres, Prime Minister; David Levy, Deputy Prime Minister and Minister of Construction and Housing
Standing: Moshe Arens, Minister without Portfolio; Yitzhak Peretz, Minister without Portfolio; Yosef Shapira, Minister without Portfolio; Haim Corfu, Minister of Transport; Moshe Katsav, Minister of Labor and Welfare; Moshe Shahal, Minister of Energy and Infrastructure; Moshe Nissim, Minister of Justice; Ariel Sharon, Minister of Industry and Trade; Yosef Burg, Minister without Portfolio; Yitzhak Modai, Minister of Finance; Avraham Sharir, Minister of Tourism; Gideon Patt, Minister of Science and Development; Gad Yaacobi, Minister of Economics and Planning; Haim Bar Lev, Minister of Police; Ezer Weizman, Minister without Portfolio; Yigael Hurwitz, Minister without Portfolio; Mordechai Gur (behind), Minister of Health; Amnon Rubinstein, Minister of Communications; Yaacov Tzur, Minister of Immigrant Absorption; Yitzhak Rabin, Minister of Defense


חברים בממשלה ה - 21
13/9/1984 - 20/10/1986
בכנסת האחת-עשרה

ראש ממשלה שמעון פרס
ממלא מקום ראש הממשלה יצחק שמיר
סגן ראש הממשלה דוד לוי
יצחק נבון
שר האוצר יצחק מודעי (עד ה - 16.4.1986)
משה נסים (מה - 16.4.1986)
סגן שר האוצר עדיאל אמוראי (מה - 24.9.1984)
שר האנרגיה והתשתית משה שחל
שר הביטחון יצחק רבין
סגן שר הביטחון מיכאל דקל (מה - 3.12.1985)
שר הבינוי והשיכון דוד לוי
שר הבריאות מרדכי גור
סגנית שר הבריאות שושנה ארבלי-אלמוזלינו (מה - 24.9.1984)
שר החוץ יצחק שמיר
סגן שר החוץ רוני מילוא (מה - 24.9.1984)
שר החינוך והתרבות יצחק נבון
שר החקלאות אריה נחמקין
סגן שר החקלאות אברהם כ”ץ-עוז (מה - 24.9.1984)
שר הכלכלה והתאום הבין-משרדי גד יעקבי (עד ה - 16.9.1984)
שר הכלכלה והתכנון גד יעקבי (מה - 16.9.1986)
שר המדע והפיתוח גדעון פת
שר המשטרה חיים בר-לב
שר המשפטים משה נסים (עד ה - 16.4.1986)
יצחק מודעי (מה - 16.4.1986 עד ה - 23.7.1986)
אברהם שריר (מה - 30.7.1986)
שר העבודה והרווחה משה קצב
סגן שר העבודה והרווחה מנחם פרוש (מה - 24.9.1984 עד ה - 2.12.1985)
רפאל פנחסי (מה - 2.12.1985)
שר הפנים שמעון פרס (עד ה - 24.12.1984)
יצחק חיים פרץ (מה - 24.12.1984)
שר התחבורה חיים קורפו
שר התיירות אברהם שריר
שר התעשייה והמסחר אריאל שרון
שר התקשורת אמנון רובינשטיין
שר לענייני דתות שמעון פרס (עד ה - 23.12.1984)
יוסף בורג (עד ה - 5.10.1986)
זבולון המר (מה - 7.10.1986)
שר לקליטת עלייה יעקב צור
שר בלי תיק יצחק חיים פרץ (עד ה - 18.12.1984)
שר בלי תיק יוסף בורג (עד ה - 23.12.1984)
שר בלי תיק משה ארנס
שר בלי תיק יגאל הורביץ
שר בלי תיק עזר ויצמן
שר בלי תיק יוסף שפירא (לא חבר כנסת)
י

2014
January 11, 2014
Age 85
Ramat Gan, Israel
January 13, 2014
Age 85
Negev, Israel