Is your surname Stovreim?

Research the Stovreim family

Arne Stovreim's Geni Profile

Records for Arne Stovreim

2,322 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Arne Ivarsson Stovreim (Stovrheim)

Also Known As: "Kongsmåg"
Birthdate:
Birthplace: Stovrheim
Death: Died in Nordfjordeid, Sogn Og Fjordane, Norway
Place of Burial: Nordfjord, Sogn Og Fjordane, Norway
Immediate Family:

Son of Ivar Sunesson and NN
Husband of Ingrid Ragnvaldsdotter
Father of Nicolas Arnesson Stovreim, Biskop av Oslo; Filippus Arnesson; Margarete Arnesdatter Stovreim; Andres Skjaldarband and Philip Arnesson

Occupation: King's Supervisor, Storman
Managed by: Private User
Last Updated:

About Arne Stovreim

Arne på Stodrheim Arne på Stodrheim slik kunstnaren Inge Rotevatn har framstilt han. Arne på Stodrheim slik kunstnaren Inge Rotevatn har framstilt han. Arne på Stodrheim (fødd ca. 1100– d. e. 1162) frå Stårheim. Lendmann med stort jordegods. Han skal også ha fått tilnamnet Arne Kongsmåg - fordi han skulle vere gudfar og næraste rådgjevar til barnekongen Magnus Erlingson. Gifte seg med dronning Arne vart gift med Dronning Ingerid Ragnvaldsdotter like etter at den tredje ektemannen hennar, lendmann Ottar Birting, vart snikmyrda i 1147. Ingerid fekk norsk dronningtittel i det andre ekteskapet sitt då ho var gift med kong Harald Gille. Arne på Stodrheim og dronning Ingerid fekk fire born saman: Sønene Inge, ”baglarbispen” Nikolas Arnesson og Filippus på Herdla, og dottera Margrete Arnesdotter. Sonen Filippus fall i slaget mot kong Sverre Sigurdsson på Ilevollen i Trondheim i 1180. Dotterson vart jarl Dottera Margrete var mor til Filippus Simonsson, ein jarl som onkelen, bisp Nikolas Arnesson, med støtte frå danskekongen Valdemar, gjorde ein mislukka freistnad på å få gjort til ”baglarkonge” i 1204. I 1207 lukkast bisp Nikolas med å få systersonen Filippus vald til konge av baglar-flokken. - Les meir om den mektige Stårheimsætta etter lendmann Arne på Stodrheim i biografiane om Dronning Ingerid Ragnvaldsdotter, Nikolas Arnesson, Margrete Arnesdotter og Filippus Simonsson.

http://www.nrk.no/sf/leksikon/index.php/Arne_p%C3%A5_Stodrheim

---------------------------------------------------

Arne Ivarsson Kongsmåg

(Arne Stovreim )

Lendermann kong Inge Bårdson 1155 hos Magnus Erlingson 1162

Born possibly in 1115 - Sverige

Died after 1161 - Ståreim (Stovreim) i Nordfjord, Eid, Sogn Og Fjordane, Norge

Parents

Ivar . ca 1080

? ?

Marriages and children

Married about 1147 to Ingerid Ragnvaldsdatter, prinsesse av Sverige ca 1100-ca 1170, with

Inge Arnesson ca 1145

Margrete Arnesdatter ca 1145

Filippus Arnesson Herdla ca 1147-1180

Nikolas Arnesson 1149-1225

Notes

Stamfar til Stårheim-ætten. Var av Tjøtta-ætten -------------------- Arne Ivarsson Kongsmåg

(Arne Stovreim )

 	

Lendermann kong Inge Bårdson 1155 hos Magnus Erlingson 1162

Born possibly in 1115 - Sverige

Died after 1161 - Ståreim (Stovreim) i Nordfjord, Eid, Møre og Romsdal, Norge

Parents

Ivar . ca 1080

? ?

Marriages and children

Married about 1147 to Ingerid Ragnvaldsdatter, prinsesse av Sverige ca 1100-ca 1170, with

Inge Arnesson ca 1145

Margrete Arnesdatter ca 1145

Filippus Arnesson Herdla ca 1147-1180

Nikolas Arnesson 1149-1225

Notes

Stamfar til Stårheim-ætten. Var av Tjøtta-ætten -------------------- Arne Ivarsson Kongsmåg

(Arne Stovreim )

 	

Lendermann kong Inge Bårdson 1155 hos Magnus Erlingson 1162

Born possibly in 1115 - Sverige

Died after 1161 - Ståreim (Stovreim) i Nordfjord, Eid, Møre og Romsdal, Norge

Parents

Ivar . ca 1080

? ?

Marriages and children

Married about 1147 to Ingerid Ragnvaldsdatter, prinsesse av Sverige ca 1100-ca 1170, with

Inge Arnesson ca 1145

Margrete Arnesdatter ca 1145

Filippus Arnesson Herdla ca 1147-1180

Nikolas Arnesson 1149-1225

Notes

Stamfar til Stårheim-ætten. Var av Tjøtta-ætten

view all

Arne Stovreim's Timeline

1106
1106
Stovrheim
1152
1152
Age 46
Stovreim.Nordfjord.Norway
1152
Age 46
Stårheim, Eid, Sogn og Fjordane, Norway
1154
1154
Age 48
Norway - son of Arni & Queen Ingirith
1154
Age 48
Norway
1162
1162
Age 56
Nordfjordeid, Sogn Og Fjordane, Norway
????
????
????
Nordfjord, Sogn Og Fjordane, Norway