Arnold Humal

public profile

Is your surname Tudeberg => Humal?

Research the Tudeberg => Humal family

Arnold Humal's Geni Profile

Records for Arnold Tudeberg => Humal

5 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Arnold Tudeberg => Humal

Birthdate:
Birthplace: Tallinnas, Eestis
Death: Died in Tallinnas, Eestis
Cause of death: vaata Vaba Eestlane 14/1-1988
Place of Burial: Tallinn
직계가족:

Son of Konstantin TudebergMarie Tudeberg
Husband of Noora Humal
Father of Ene-Margit Tiit; Private User 외 <private> Humal
Brother of Lidia Tudeberg =>KoitlaEdmund-Konstantin Tudeberg => Saraoja

Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Arnold Humal

Arnold Humal (kuni 1936 Arnold Tudeberg, 10. märts 1908 Tallinn – 13. detsember 1987 Tallinn) oli eesti matemaatik, Eesti NSV Teaduste Akadeemia akadeemik. Ta lõpetas aastal 1925 Gustav Adolfi Gümnaasiumi ja 1929. aastal lõpetas ta Tartu Ülikooli matemaatika-loodusteaduskonna. 1928 sai temast abiõppejõud Tartu Ülikooli matemaatika instituudis. Ta laulis Akadeemilises Meeskooris, osales üliõpilasseltsi Veljesto tegevuses, oli Akadeemilise Matemaatika Seltsi sekretär ning kirjutas artikleid Eesti Entsüklopeediale. Aastail 1932−1933 täiendas end Göttingenis ja 1933−1934 Viinis. 1934. aastal kaitses Humal Tartus doktoritöö, 1936 habiliteerus ja sai eradotsendi õigused. 1937. aastal asus ta tööle dotsendina, olles eestindanud oma nime Humalaks. Kolme aasta pärast sai temast professori kohusetäitja ja matemaatika kateedri juhataja.

Arnold Humala Tartu-periood lõppes 1941. aastal. Sõja-aastail töötas ta Tallinna Reaalkoolis matemaatikaõpetajana. 1944. aasta sügisel kutsuti Humal Tallinna Polütehnilisesse Instituuti, et matemaatika ja teoreetilise mehhaanika kateedri juhataja-professorina korraldada tulevaste inseneride matemaatikaõpet. Selles ametis oli ta elu lõpuni. 1947−1950 oli Humal Teaduste Akadeemia Matemaatika, Mehhaanika ja Füüsika Instituudi direktor, 1951 aastal valiti Eesti NSV Teaduste Akadeemia tegevliikmeks, aastail 1953−1964 oli ta TA asepresident. Arnold Humal suri 13. detsembril 1987.

Arnold Humalal sündisid tütar matemaatik Ene-Margit Tiit ning pojad füüsik Leo-Henn Humal ja muusikateadlane Mart Humal.

Humal ei saanudki autojuhi lube, sest tudeng, kelle Ta kogu aeg läbi kukutas sattus tööle Autoinspektsiooni eksamikomisjoni. Eksamid olid tollal suulised ja endine üliõpilane sättis alati ennast Humala eksamit vastu võtma. Humala eksam. Professor üliõpilasele: "Te ei oska midagi. Kas Te vähemalt joonistada oskate?" Üliõpilane: "Oskan küll." Humal: "Joonistage vedur" Üliõpilane joonistab auruveduri. Humal: "Joonistada Te ka ei oska, vilistage siit klassist välja!" Üliõpilane: "Ei saa, sõiduleht on täitmata" ja ulatab matrikli. Humal on üllatunud aga paneb kolme kirja.

Humala eksamiks on vaja arv PI pähe õppida 13 kohta peale koma. Kõigil on see kuhugi loomulikult spikrile kirjutatud. Taskukalkulaatorit tohib eksamil kasutada aga see näitas 9 kohta peale koma. Eksamil sai kohe läbi Peeter V. kes pani PI mällu ja lahutas ekraanil nähtud numbrid ning sai puuduvad numbrid. Allikas: http://peenmehaanika.blogspot.com/p/kooli-huumor.html

view all

Arnold Humal's Timeline

1908
1908년 3월 10일
Tallinnas, Eestis
1987
1987년 12월 13일
Age 79
Tallinnas, Eestis
1987년 12월 18일
Age 79
Tallinn
????