Asbjørn "Sprackling" Ulfsøn Jarl af Danmark

public profile

Is your surname Jarl af Danmark?

Research the Jarl af Danmark family

Asbjørn "Sprackling" Ulfsøn Jarl af Danmark's Geni Profile

Records for Asbjørn "Sprackling" Jarl af Danmark

1,242 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Asbjørn "Sprackling" Ulfsøn Jarl af Danmark

Also Known As: "Asbjoern", "Jarl", "Asbjörn", "Ulfsen", "Estridsen", "Úlfsson", "Ulvsson", "Ulfssen", "Niels Biorn Odo (Estridsen) Githa"
Birthdate:
Birthplace: Danmark
Death: Died in England
Immediate Family:

Son of Ulf Thorgilsson, Danish earl and Estrid Margaret Svensdottir af Danmark
Husband of nn and Aelfled Aldredsdotter of Northumberland
Father of Signe Asbjørnsdatter Sprackling; Margrete Asbjørnsdatter and Cecilie Asbjørnsdatter
Brother of Bjørn Ulfssøn Estridsøn, Jarl af Danmark; Sweyn II Estridsen Ulfsen of Denmark; Ulvhild Olofsdatter Ulfsdatter; Siward (1) Northumbria Biornsson and Bjørn Ulfsen av Danmark
Half brother of Sweyn II King of Denmark, Konge av Danmark

Managed by: Private User
Last Updated:

About Asbjørn "Sprackling" Ulfsøn Jarl af Danmark

Birthname "Jelling" ?????????????????????????????????

Documentation please

Alt birth dates: 1019, 1022, c. 1003, c. 1022, c. 1023, c. 1025, c. 1026

Alt birth locations: Fjenneslev, or Vejle, or Kolding, or Knardrup, Denmak

Bror till Kong Svend 2. Estridsen af Danmark

Fra Dansk Biografisk Lexikon:

Asbjørn, --1086, Jarl. A. var en Søn af Knud den stores Søster Estrid og Ulf Jarl. Uagtet det danske Herredømme over England var ophørt ved Hardeknuds Død (1042), vedblev A. at opholde sig i dette Rige, indtil Kong Edvard Bekjenderen forjog ham tillige med mange andre danske. A. blev Jarl i Danmark, og da hans Broder Kong Svend tænkte paa at vinde England tilbage, som Vilhelm Erobreren nylig havde underlagt sig (1066), blev A. sat til Anfører for Togtet sammen med Svends Sønner Harald og Knud. Den vel udrustede Flaade søgte i Avg. 1069 først at angribe Dover, derefter Sandwich og Norwich, men overalt uden Held; først da den i Sept. s. A. kom til Humber, vandt den fastere Fod ved stærk Tilslutning af den danske Befolkning i Yorkshire og Østangel. York erobredes, men da Kong Vilhelm nærmede sig med sit Rytteri, trak de danske sig tilbage til Humberflodens brede Udløb, paa hvis nordlige og sydlige Side de afvexlende fandt Tilhold, naar Kongens Tropper nærmede sig. Vilhelm greb da til det voldsomme Middel at lægge Yorkshire og Northumberland fuldkommen øde, hvorved Ophold i disse Egne og Bistand fra Befolkningen gjordes umulige. Imidlertid havde Vilhelm at kæmpe med indre Uroligheder og fandt det nødvendigt at kjøbe de danske bort. A. tog mod hans Guld, men tingede sig Ret til at plyndre ved Kysten indtil Foraaret. Ved St. Hans Dags Tid 1070 vendte Flaaden hjem. Men Kong Svend var misfornøjet med Udfaldet og forviste A. Senere kom han tilbage, og ved Kongevalget efter Svend Estridsens Død understøttede han Harald Hejn, der havde hans Datter til Ægte. Under Urolighederne paa Knud den helliges Tid stod A. paa de misfornøjedes Side og deltog i Overfaldet paa Kongen i Odense 10. Juli 1086. A. døde samme Aar ikke længe efter.

--------------------

Bror till Kong Svend 2. Estridsen af Danmark

--------------------

Noteringar

Jarl i Danmark. "Harald Odanejarl" När den danske kungen Sven Estridsson hörde talas om ett uppror i Northumberland så sände han genast en flotta. Flottan, som bestod av 240 skepp, intog York, men där stannade offensiven. Det dåligt organiserade danska upproret i Northumberland var nämligen redan på väg att slås ner. Sven Estridssons bror Asbjörn ledde den danska flottan och beslutade att lämna York och resa hem till Danmark igen.

Följder: Normanderna härjade i både Northumberland och Danelagen och en stor del av de danskättade invånarna dödades. Asbjörn blev i Danmark anklagad för att ha tagit normandiska mutor och drevs i landsflykt som förrädare.

view all 14

Asbjørn "Sprackling" Ulfsøn Jarl af Danmark's Timeline