Barend Lubbe, SV/PROG

Is your surname Lubbe?

Research the Lubbe family

Barend Lubbe, SV/PROG's Geni Profile

Records for Barend Lubbe

40,976 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Barend Lubbe, SV/PROG

Also Known As: "Berend Löbe", "Berndt Löbe", "Barend Lübbe"
Birthdate:
Birthplace: Brandenburg, Germany
Death: Died in Cape Province, South Africa
Immediate Family:

Son of Barend Lubbe and NN Lubber
Husband of Jacoba Brandenburg SM/PROG
Father of Hendrik Lubbei, b1; Aletta Lubbe, b2 SM; Hendrik ii Lubbe, b3; Elizabeth Lubbe, b4 SM; Jan Lubbe, b5 and 8 others

Managed by: Dennis Anthony Burger
Last Updated:

About Barend Lubbe, SV/PROG

Birth Date c. 1672

x 1696 jacoba Brandenburg.

Het op die plaas Wolwedans, (nou Neethlingshof), Stellenbosch gewoon.

Death Date 12/4/1723 Stellenbosch

First Name Barend

Last Name Lubbe

Suffix SV/PROG

Gender Male

Birth Location Germany

Death Location Stellenbosch

Berend LUBBE (Löbe): (Ook geskrywe as Barend Lubbe) Hy kom voor November 1692 in die Kaap aan. Hy trou met Jacoba BRANDENBURG, die niggie van Johannes van Heyningen, onderkoopman van die die VOC.

http://www.stamouers.com/index.html

In November 1692 het Jan Margra en Barend Lubbe ooreengekom om saam op Margra se plaas te boer, op voorwaarde dat Lubbe Margra se skuld oorneem.

_________

MOOC8/4.88 (Attached to this profile) Testator(s): Barend Lubbe

4 December 1723

R: Tulbagh

Inventaris der goederen naargelate en met 'er dood ontruijmt door den landbouwer Barend Lubbe ten voordeele van sijn 9 naargelatene kinderen, door de ondergetekende gecommitteerde Weesmeesteren ter presentie van d' ondergesz: mondige erfgenamen gedaan, namentlijk

Erfgenamen deser boedel

  • Aletta Lubbe getrouwt met Poulus Keijser
  • Elisabeth Lubbe getrouwt met Jan Vorster
  • Hend:k oud 21 jaar
  • Jan oud 19 jaar
  • Frans oud 17 jaar
  • Catharina oud 16 jaar
  • Jannetje oud 14 jaar
  • Maria oud 12 jaar
  • Barend Lubbe oud 11 jaar

...

Aldus g'inventariseert op de plaats hier vorengenoemt den 4:e December 1723.

[Inventories of the Orphan Chamber Cape Town Archives Repository, South Africa Reference no.: MOOC8/4.88 on http://databases.tanap.net/mooc/]

--------------------

Vertrek met attestate na Waveren gemeente in 1734

"Barend Lubbe de Oude doen aansoek vir weidingsregte op die plaas Grootte Valley over die Oliphants Rivier " in Sept 1736 ( RLR 40A- G bls 178 Kaapse Argief)

In 1758 doen Barend Frederik Lubbe aansoek vir weidingsregte op dieplaas Brackefonteyn gelee over die Olifantsrivier . Verlaat die plaas op 16 Des 1785.(RLR40/8, 62) MOOC 8/4.88

view all 19

Barend Lubbe, SV/PROG's Timeline

1671
1671
Brandenburg, Germany
1692
November 1692
Age 21
Germany
1696
1696
Age 25
Kaap, South Africa
1697
1697
Age 26
1699
June 14, 1699
Age 28
Stellenbosch, Suid Afrika, Kaap
1700
1700
Age 29
Stellenbosch, Breede River DC, Western Cape, South Africa
1702
June 6, 1702
Age 31
Stellenbosch, Western Cape, South Africa
August 6, 1702
Age 31
Stellenbosch, WC, South Africa

Elisabeth, dogter van Barent Lúbbe, d' moeder Jacoba Brandenborg, getuygen Jan Harmenzn, ?? Marritie Harmenz, den 6 Aug.1702

http://www.myheritage.com/research/collection-30050/south-africa-du...

1703
1703
Age 32
1705
1705
Age 34