Josip Marija Julijo Carević, Biskup (1883 - 1945)

‹ Back to Carević surname

Is your surname Carević?

Research the Carević family

Josip Marija Julijo Carević, Biskup's Geni Profile

Records for Josip Marija Julijo Carević

98,099 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Joso"
Birthplace: Metković, Dubrovnik-Neretva, Croatia
Death: Died in Veliko Trgovišće, Krapina-Zagorje, Croatia
Cause of death: killed by partisans
Occupation: Biskup
Managed by: Jadra (c)
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Josip Marija Julijo Carević, Biskup

https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1971-28350-4311-5?cc=2040054&wc=MM5K-RKK:n1160080872

posvecen za biskupa 1929

http://www.catholic-hierarchy.org/bishop/bcare.html

http://www.ika.hr/index.php?prikaz=vijest&ID=56230

Bishop Josip Marija Carevic †

Deceased

Bishop Emeritus of Dubrovnik (Ragusa)

Titular Bishop of Aristium

Events

Date Age Event Title 16 Feb 1883 Born Metkovic 28 Oct 1908 25.7 Ordained Priest Priest of Split-Makarska (Spalato-Macarska), Croatia 13 Apr 1929 46.2 Appointed Bishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia 4 Aug 1929 46.5 Ordained Bishop Bishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia 9 Feb 1940 57.0 Resigned Bishop of Dubrovnik (Ragusa), Croatia 9 Feb 1940 57.0 Appointed Titular Bishop of Aristium May 1945 62.2 Died Bishop Emeritus of Dubrovnik (Ragusa), Croatia a priest for 36.5 years a bishop for 15.7 years Principal Consecrator: Archbishop Antonio Bauer † Episcopal Lineage / Apostolic Succession: Bishop Josip Marija Carevic † (1929) Archbishop Antonio Bauer † (1911) Rafael Cardinal Merry del Val y Zulueta † (1900) Mariano Cardinal Rampolla del Tindaro † (1882) Edward Henry Cardinal Howard † (1872) Carlo Cardinal Sacconi † (1851) Giacomo Filippo Cardinal Fransoni † (1822) Pietro Francesco Cardinal Galeffi † (1819) Alessandro Cardinal Mattei † (1777) Bernardino Cardinal Giraud † (1767) Pope Carlo della Torre Rezzonico † (1743) Pope Prospero Lorenzo Lambertini † (1724) Pope Pietro Francesco (Vincenzo Maria) Orsini de Gravina, O.P. † (1675) Paluzzo Cardinal Paluzzi Altieri Degli Albertoni † (1666) Ulderico Cardinal Carpegna † (1630) Luigi Cardinal Caetani † (1622) Ludovico Cardinal Ludovisi † (1621) Archbishop Galeazzo Sanvitale † (1604) Girolamo Cardinal Bernerio, O.P. † (1586) Giulio Antonio Cardinal Santorio † (1566) Scipione Cardinal Rebiba †

DUBROVAČKI BISKUPSKI ORDINARIJAT I MATICA HRVATSKA PREDSTAVILI KNJIGU O BISKUPU CAREVIĆU

Dobrotvoru se grob ne zna

DUBROVNIK — U organizaciji Biskupskog ordinarijata Dubrovnik u subotu navečer je u dvorani Kardinala Alojzija Stepinca u samostanu svete Klare u Dubrovniku predstavljena knjiga Dubrovački biskup Josip Marija Carević. Knjigu su u povodu 120 godina rođenja biskupa Carevića objavili Dubrovački biskupski ordinarijat i Matica hrvatska Metković, a priređivači su dr. Mile Vidović i dubrovački biskup msgr. dr. Želimir Puljić. Biskup Carević rođen je u Metkoviću 1883. godine, školovao se u Rimu odakle se vratio s dva doktorata, bio je svećenik u Splitu, a za dubrovačkog biskupa je zaređen 1929. godine i s tog je mjesta umirovljen 1940. godine.

Prema riječima dr. Mile Vidovića, on je ubijen po nalogu Komunističke partije, čiji je bio ideološki i politički protivnik, i to najvjerojatnije 10. svibnja 1945. godine pored Velikog Trgovišća u Zagorju i još uvijek se ne zna gdje su mu kosti.

— Po naredbi Komunističke partije o njemu se nije smjelo govoriti, nego se tek nestankom komunističkog režima počela otkrivati istina o životu biskupa Carevića — rekao je dr. Vidović.

Govoreći dalje o njegovu životu, promotor je naglasio kako je to bio čovjek poznat po karitativnom djelovanju, spasitelju siromaha. Mr. Vlaho Benković je govorio o svjedočanstvima koja su o biskupu Careviću objavljena u ovoj knjizi. On je podsjetio kako je Josip Marija Carević dubrovačkim biskupom postao u vrijeme šestojanuarske diktature, u vremenu integralnog jugoslavenstva uz srpsku dominaciju kada je Dubrovnik bio priključen Zetskoj banovini sa sjedištem u Cetinju. Biskup je tada, rečeno je, radio u obrani hrvatskog naroda i bio jedan od stupova hrvatstva u Dubrovniku. Katedralni župnik dr. don Stanko Lasić predstavio je poslanice, okružnice i govore biskupa Josipa Marije Carevića, kojima je središnja tema uglavnom bila obitelj, posebice odgoj djece i duhovnost

view all

Josip Marija Julijo Carević, Biskup's Timeline

1883
February 14, 1883
Metković, Dubrovnik-Neretva, Croatia
1945
May 10, 1945
Age 62
Veliko Trgovišće, Krapina-Zagorje, Croatia