Carl Fredrick Östedt (1741 - 1826)

public profile

View Carl Fredrick Östedt's complete profile:

  • See if you are related to Carl Fredrick Östedt
  • Request to view Carl Fredrick Östedt's family tree

Share

Related Projects

Nicknames: "Fredrik"
Birthdate:
Birthplace: Cathedral parish, Uppsala, Sweden
Death: Died in St. Petersburg, Russia
Occupation: Graveur, goldsmith
Managed by: Olav Linno Poëll
Last Updated:

About Carl Fredrick Östedt

Östedt, Carl Fredrik

  • * 1741-04-28
  • ~ 1741-04-29
  • oo 1772-05-13
  • † 1826-06-01

Was a goldsmith and gold engraver who emigrated, with family, from Uppsala, Sweden, to Saint Petersburg, Russia. C.F.Ö. was an apprentice to the engraver Carl Hartman in Stockholm 1755—1760. He went on to Saint Petersburg c. 1765, becoming master in his craft 1769. Back in Stockholm 1772, now in the service of the goldsmith Peter Suther who also recommended him to the position as court engraver 1780. Drawn by the prospects of Saint Petersburg, he applied for passage to the city 1782-08-27 and was accepted as an engraver & agreé at the icn_ext_link.gifImperial Academy of Arts by the end of 1783. He headed the gold workers class until its closure 1788-04-29 due to a lack of students. He was fired in 1789, war had commenced with Sweden. A drawn out process with a local landlord left C.F.Ö.s economy tarnished. He 'died of old age' in Saint Petersburg, 1826-06-01.

Jangfeldt (1998, 139–140) details C.F.Ö. in the chapter "Silversmiths and Jewelers": […] "Ett annat namn som bör nämnas i detta sammanhang är Carl Fredric Östedt, som kom till Petersburg 1782. Östedt, som enligt Konstakademiens handlingar företett »övliga bevis på i hemlandet förvärvad och i utlandet förkovrad kunskap och skicklighet inom gravering och prägling av ädla metaller samt filigranarbete«, hade inbjudits av Akademiens preses icn_ext_link.gifIvan Betskoj för att undervisa där i fem år. När kontraktet gått ut valde Östedt att stanna i Petersburg. Han började arbeta på egen hand och tycks ha haft vissa framgångar, åtminstone inledningsvis. Kring sekelskiftet var hans ekonomi emellertid så usel att han tvingades vända sig till kejsaren med en bön om hjälp. Hovkontoret tilldelade honom en summa på 100 rubel, en ansenlig summa på den tiden. Östedt avled först 1826 vid 85 års ålder.

Östedts levnadsöde är kanske inte så unikt; det var förmodligen många yrkesbröder som råkade ut för liknande svårigheter. Men Östedt är intressant inte bara i egenskap av svensk guldsmed i Petersburg utan kanske framför allt på grund av sitt postuma öde. Dottern Anna fick i äktenskapet med en tysk köpman en dotter som gifte sig med läkaren och godsägaren Alexander Blank, en döpt jude. Deras dotter, Maria, gifte sig i sin tur med skoldirektorn Ilja Uljanov. I detta äktenskap föddes en pojke som skulle komma att ändra historiens lopp under namnet Vladimir Lenin. Bolsjevikledaren var med andra ord barnbarns barnbarn till guldsmeden Carl Fredric Östedt. Man frågar sig osökt hur hans genuppsättning hade sett ut om Östedt stannat i Uppsala och hur detta i sin tur hade påverkat den ryska historien."

------------------------------

References / Notes

  • Backman, Christina. “Lenins svenska anor.” Släkt och Hävd №1 (1995): 253–273, pp. 255, 263.
  • Jangfeldt, Bengt. Svenska vägar till S:t Petersburg : Kapitel ur historien om svenskarna vid Nevans Stränder. [Swedish roads to Saint Petersburg : A chapter in history about the Swedes at the shores of Neva.] [in Swedish] Stockholm: Wahlström & Widstrand, 1998. ISBN 91-46-17795-7
  • National Archives of Sweden (RA, SVAR). 1736–1765. Uppsala cathedral parish matricula of births and baptisms, p. 35, image 43, ID C0004338_00043. SE/ULA/11632/C a/4. National Archives of Sweden (RA) & Swedish archive information (SVAR), Stockholm & Ramsele, Sweden. (accessed August 4, 2012). — birth and baptism 1741
  • National Archives of Sweden (RA, SVAR). 1756–1777. (1773). Stockholm, Maria Magdalena parish matricula of births and baptisms, p. 751, image 388, ID C0055201_00388. SE/SSA/0012/C I a/8. National Archives of Sweden (RA) & Swedish archive information (SVAR), Stockholm & Ramsele, Sweden. (accessed January 2, 2013). — birth and baptism of daughter Anna Beata 1773
  • National Archives of Sweden (RA, SVAR). 1777–1795. Stockholm, Maria Magdalena parish matricula of births and baptisms, p. 76, image 48, ID C0055202_00048. SE/SSA/0012/C I a/9. National Archives of Sweden (RA) & Swedish archive information (SVAR), Stockholm & Ramsele, Sweden. (accessed August 4, 2012). — birth and baptism of daughter Carolina Gustava 1779
view all 12

Carl Fredrick Östedt's Timeline

1741
March 28, 1741
Cathedral parish, Uppsala, Sweden
April 29, 1741
1766
January 2, 1766
Age 24
Stockholm, Sweden
1772
May 13, 1772
Age 31
1773
March 3, 1773
Age 31
Maria Magdalena, Stockholm, Sweden
March 5, 1773
Age 31
Maria Magdalena, Stockholm, Sweden
1774
June 8, 1774
Age 33
Stockholm, Sweden
1777
1777
Age 35
1779
February 23, 1779
Age 37
Maria Magdalena, Stockholm, Sweden
February 26, 1779
Age 37