Chief Justice Yitzhak / השופט יצחק Kahan / כאהן (1913 - 1985) MP

public profile

View Chief Justice Yitzhak / השופט יצחק Kahan / כאהן's complete profile:

  • See if you are related to Chief Justice Yitzhak / השופט יצחק Kahan / כאהן
  • Request to view Chief Justice Yitzhak / השופט יצחק Kahan / כאהן's family tree

Share

Birthdate:
Birthplace: Brody, L'vivs'ka oblast, Austria-Hungary (now Ukraine)
Death: Died in Jerusalem, Israel
Occupation: High Court Justice
Managed by: Yigal Burstein / יגאל בורשטיין
Last Updated:

About Chief Justice Yitzhak / השופט יצחק Kahan / כאהן

השופט יצחק כאהן

יצחק כאהן (15 בנובמבר 1913 – 24 באפריל 1985) היה הנשיא השישי של בית המשפט העליון

ביוגרפיה

יצחק כהן נולד בעיר ברודי שבחבל גליציה, אז בשליטת האימפריה האוסטרו-הונגרית (כיום באוקראינה), ב־15 בנובמבר 1913. היה בעל תארים ראשונים במשפטים, מינהל וכלכלה מאוניברסיטת לבוב. עלה לארץ ישראל בשנת 1935. בשנת 1938 , אירע פיצוץ בשוק בחיפה, ובו נהרגו 18 ערבים. בעקבות פיצוץ זה, מונתה ועדה בידי ועד המצב של הקהילה היהודית בחיפה. בוועדה כיהנו השופט שמעון אגרנט, שהיה אז עו"ד חיפאי, וכן עו"ד נוסף (זאב ארגמן). למזכיר הוועדה מונה יצחק כהן. מספר חודשים לאחר מכן, עבר כהן את המבחן לעו"ד זרים מטעם ממשלת המנדט. הוא פנה אל השופט אגרנט, והלה קיבלו כמתמחה במשרדו. באותה שנה מונה אגרנט לשופט שלום, וכהן המשיך כמתמחה ולאחר מכן כעו"ד במשרדו של אגרנט, בו היה שותף נוסף - עו"ד יעקב הלוי.

ב־7 באוקטובר 1970 מונה יצחק כהן לכהונת שופט בית המשפט העליון, וב-26 במרץ 1981 מונה כממלא מקום קבוע של נשיא בית המשפט העליון. ב־30 באפריל 1982 מונה לנשיא בית המשפט העליון.

ב־1982 עמד בראש ועדת כהן, אשר חקרה את האירועים במחנות הפליטים סברה ושתילה שבביירות, שבה היו חברים שופט בית המשפט העליון אהרן ברק ואלוף במילואים יונה אפרת. הוועדה פרסמה את מסקנותיה בפברואר 1983, והמליצה כי שר הביטחון דאז, אריאל שרון, יסיים את כהונתו כשר הביטחון.

ב־15 בנובמבר 1983, בהגיעו לגיל שבעים וכשנה וחצי לאחר שמונה לנשיא, פרש כהן לגמלאות. הוא הוחלף על ידי השופט מאיר שמגר.

אחיו היה הרב ד"ר קלמן כהנא, ממנהיגי פועלי אגודת ישראל, חותמי מגילת העצמאות וסגן שר החינוך והתרבות בממשלות ישראל.‏‏

Yitzhak Kahan (November 15, 1913 – April 24, 1985) was President of the Supreme Court of Israel from 1982 until 1983. He was the Chairman of the Commission of Inquiry into the Events at the Refugee Camps in Beirut also known as the Kahan Commission, which was established to investigate the Sabra and Shatila massacre.

Born in Brody, Galicia, Austria-Hungary, he was the brother of Rav Kalman Kahana, a former Knesset member. He studied law and economics before emigrating to Israel in 1935.

On October 7, 1970, Yitzhak Kahan was appointed to the Supreme Court of Israel.

On March 26, 1981, he was appointed President of the Supreme Court of Israel.

view all

Chief Justice Yitzhak / השופט יצחק Kahan / כאהן's Timeline

1913
November 15, 1913
Brody, L'vivs'ka oblast, Austria-Hungary (now Ukraine)
1985
April 24, 1985
Age 71
Jerusalem, Israel