Christen Hermansen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard

Is your surname Kaas?

Research the Kaas family

Christen Hermansen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Christen Hermansen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard

Danish: Christen Hermansen Kaas, af Mur, til Skovsgaard og Skibstedgaard
Also Known As: "Christen Kaas (Mur)", "Kristen Kaas"
Birthdate:
Birthplace: På Skibstedgaard, Danmark
Death: Died in Død efter 1655
Immediate Family:

Son of Herman Kaas, til Skovsgaard and Birthe Nielsdatter Kaas
Husband of Anne Axelsdatter Galt and Mette Iversdatter Dyre
Father of Ingeborg Kaas; Birgitte Kaas (Mur); Herman Kaas (Mur); Mette Kaas, (Mur); Hartvig Kaas, Mur and 2 others
Brother of Frants Kaas, 1580, lensherre i Nordland; Iver Hermansen Kaas, til Ulstrup; Agnete Kaas; Niels Kaas; Stalder Kaas, til Faddersbøl og Rosendal and 8 others

Managed by: Trond
Last Updated:

About Christen Hermansen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard

Christen Kaas (Mur)

  • Født: Skønnet 1582
  • Død: eft. 1655

Notater

  • til Skovsgaard og Skibstedgaard (Hellum H.)
  • nævnes 1615
  • skrives 1624 til Møllerup
  • blev 1631 tilsagt til Dronning Sophies Begravelse
  • pantsatte 1632 og 1637 Skibstedgaard til sin Broder Stalder Kaas
  • blev 1634 tilsagt til Prinsens Bryllup og var da ugift
  • taxeredes 1638 kun til 84 Tdr. Hk
  • vilde 1651 holde Skifte med sine Børn,
  • nævnes endnu i Adelsmandtallet 1655.

Kilder

  1. Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2005]., DAA 1917:251.
  2. http://www.finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I67&tree=2
  3. http://reventlow.dk/cgi-bin/igmget.cgi/n=reventlow?I13934
view all 12

Christen Hermansen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard's Timeline

1582
1582
Danmark
1620
1620
Age 38
Skibstedgσrd
1635
1635
Age 53
Efter 1634
1636
1636
Age 54
Skibstedgσrd
1637
1637
Age 55
Skibstedgσrd
1638
1638
Age 56
1639
1639
Age 57
til Skibstedgσrd
1640
1640
Age 58
Skibstedgσrd
1645
1645
Age 63
Skibstedgσrd
1649
1649
Age 67
eft. 1649