Christen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard (c.1582 - c.1669) MP

‹ Back to Kaas surname

34

Matches

0 0 34
Adds more complete birth date, birth place, more complete death date, middle name, occupation, sibling(s) and spouse(s).

View Christen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard's complete profile:

  • See if you are related to Christen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard
  • Request to view Christen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard's family tree

Share

Nicknames: "Christen Kaas (Mur)", "Kristen Kaas"
Birthdate:
Death: Died in Død efter 1655
Managed by: Trond
Last Updated:

About Christen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard

Christen Kaas (Mur)

  • Født: Skønnet 1582
  • Død: eft. 1655

Notater

  • til Skovsgaard og Skibstedgaard (Hellum H.)
  • nævnes 1615
  • skrives 1624 til Møllerup
  • blev 1631 tilsagt til Dronning Sophies Begravelse
  • pantsatte 1632 og 1637 Skibstedgaard til sin Broder Stalder Kaas
  • blev 1634 tilsagt til Prinsens Bryllup og var da ugift
  • taxeredes 1638 kun til 84 Tdr. Hk
  • vilde 1651 holde Skifte med sine Børn,
  • nævnes endnu i Adelsmandtallet 1655.

Kilder

  1. Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2005]., DAA 1917:251.
  2. http://www.finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I67&tree=2
  3. http://reventlow.dk/cgi-bin/igmget.cgi/n=reventlow?I13934
view all 12

Christen Kaas, til Skovsgaard og Skibstedgaard's Timeline

1582
1582
1620
1620
Age 38
Skibstedgσrd
1635
1635
Age 53
Efter 1634
1636
1636
Age 54
Skibstedgσrd
1637
1637
Age 55
Skibstedgσrd
1638
1638
Age 56
1639
1639
Age 57
til Skibstedgσrd
1640
1640
Age 58
Skibstedgσrd
1645
1645
Age 63
Skibstedgσrd
1649
1649
Age 67
eft. 1649