Christina Haakonsdatter av Tunsberg, Princess Consort av Castilla (1234 - 1262) MP

public profile

View Christina Haakonsdatter av Tunsberg, Princess Consort av Castilla's complete profile:

  • See if you are related to Christina Haakonsdatter av Tunsberg, Princess Consort av Castilla
  • Request to view Christina Haakonsdatter av Tunsberg, Princess Consort av Castilla's family tree

Share

Nicknames: "Kristina Håkonsdatter av Tunsberg"
Birthdate:
Death: Died in Sevilla, Seville, Andalucía, Spain
Managed by: Victar
Last Updated:

About Christina Haakonsdatter av Tunsberg, Princess Consort av Castilla

Statue of Princess Kristina made by artist Brit Sørensen in Covarrubias, (Spain), a copy was later erected in Tønsberg

Christina Haakonsdatter of Norway (born in 1234 in Bergen – Sevilla 1262), sometimes spelled Kristina or Kristín, was a daughter of King Håkon IV of Norway and his wife, Margrete Skuledotter. As part of an alliance she was betrothed to the Castilian infante, Philip, brother of King Alfonso X of Castile. She travelled from Tønsberg and arrived at Las Huelgas in Burgos on Christmas Eve of 1257. Philip and Christina married in March of 1258. The couple lived in Sevilla until she died childless at the age of 28. Her body was transported to the monastery in Covarrubias, Spain where she was buried.

In 1953 a sarcophagus believed to be empty was mistakenly opened to reveal a woman. A scroll written in Old Norse was found with the body and revealed that it was in fact Infanta Christina. Legend has it that her wish for a wedding gift was the erection of a chapel in honour of St. Olav in Spain. The chapel was never built, but plans are currently under way to build it in Covarrubias in honour of the 750th anniversary of her leaving Norway.

In 1978 a statue of Princess Kristina made by artist Brit Sørensen was unveiled in Covarrubias and a copy was later erected in Tønsberg.

Tønsberg and Covarrubias have entered a friendship agreement as the result of this old connection.

The Princess Christina foundation has been established to further the work to preserve and advance the cultural and historical ties.

749 år etter sin død har sagnomsuste prinsesse Kristina av Norge fått oppfylt sitt høyeste ønske: Et kapell til minne om Olav den hellige i den spanske landsbyen Covarrubias.


Historien er som et eventyr, og slutter aldri å fascinere nordmenn og spanjoler som kjenner den.

Kristina ble født i 1233, og var datter av selveste Håkon IV Håkonsson, konge av Norge i perioden 1217-1263, og Margrete Skulesdatter.

Ønsket kirke i bryllupsgave

23 år gammel ble hun giftet inn i den spanske kongefamilien for å styrke de diplomatiske båndene mellom landene.

- Det sies at hun fikk velge mellom fire brødre, som alle var prinser. Hun valgte prins Don Felipe av Castilla. I bryllupsgave skal hun ha ønsket at det skulle reises en kirke til minne om Olav den hellige i Spania, forteller turistsjef Enrique Perez Ruiz i provinsen Burgos i Spania.

Døde ung

.


Prinsesse Kristina skal ha vært en vakker og ressurssterk kvinne. Hun reiste fra Tønsberg og ankom provinsen Burgos i Spania julaften 1257. Felipe og Kristina giftet seg 31. mars 1258. Men eventyret endte trist. Prinsessen døde kun 28 år gammel, og prinsen rakk aldri å oppfylle hennes ønske.

Men denne septemberhelgen ble hennes ønske endelig oppfylt. Kapellet står ferdig, og ble åpnet blant annet av kulturminister Anniken Huitfeldt og lokale spanske myndigheter 17. september.
Hele helgen var det mange arrangementer i og rundt kapellet, med en blanding av kunst, kultur, omvisninger og messe. Arve Tellefsen er en av de norske musikerne som vil opptre.
Kapellet har plass til 150 personer inne og 600 på utsiden. Bygningen er ment å brukes til både kulturelle og religiøse formål.
Men veien fram mot å realisere kapellet har vært lang og spennende.

Fant liket

I 1956 fant man levningene av en kvinnekropp i en sarkofag i stiftskirken i Covarrubias. Og der lå hun, prinsesse Kristina av Tønsberg, fremdeles med langt, lyst hår, sies det.
En papyrusrull under hodet hennes viste seg å være gammelnorsk, og man kunne lese at kvinnen var prinsesse Kristina Håkonsdatter.

SARKOFAG: Her hviler prinsesse Kristina i spanske I 1978 ble en statue av Kristina reist i Covarrubias, og en kopi av statuen finnes ved Slottsfjellet i Tønsberg.

Kristina er etter hvert blitt et viktig symbol for nordmenn i Spania, og mange norske turister finner veien til den lille landsbyen hvor hun er gravlagt.
Norske pilegrimer på vei til Santiago de Compostela tar ofte en avstikker til Covarrubias. Byen ligger ellers to timer med bil både fra Madrid og Bilbao.
Nordmannsforbundet tok initiativ til opprettelsen av prinsesse Kristinastiftelsen i 1992, sammen med spansk-norsk næringsliv og den norske ambassaden i Madrid.
I april 2002 utlyste stiftelsen en konkurranse for å utforme kapellet, i samarbeid med kommunen Covarrubias og arkitekthøyskolene i Oslo og Valladolid.
Styret valgte prosjektet til Pablo López Aguado og Jorge González Gallego.

STIKK INNOM: Pilegrimer på vei til Santiago de Compostella kan legge veien innom byen der det norske kapellet nå er åpnet. Foto: SPANIAS TURISTKONTOR.


«St. Olavs Kapell vil bidra til å styrke båndene mellom nordmenn og spanjoler og føre til økt erkjennelse både av hverandres egenart og det fellesskap som eksisterer mellom oss», uttaler den norske ambassadøren i Spania, Kjell-Martin Frederiksen på ambassadens hjemmesider.

Nyvalgt borgermester i Covarrubias, Oscar Izcara Moreno, ønsker enda flere nordmenn velkommen til byen.

- Vi er en historisk landsby med 400 innbyggere, som har bevart en middelaldersk atmosfære. Her er

view all

Cristina de Noruega, infanta consorte de Castilla's Timeline

1234
1234
1258
March 31, 1258
Age 24
1262
1262
Age 28
Sevilla, Seville, Andalucía, Spain
????
Covarrubias, Burgos, Castille and Leon, Spain