Elisabet Jensdotter Schancke (Hov) (c.1581 - 1659)

‹ Back to Schancke surname

Is your surname Schancke?

Research the Schancke family

Elisabet Jensdotter Schancke's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Nicknames: "Lisbeth Jensdtr. Skanke"
Birthplace: Ovigen, Jämtland, Sweden
Death: Died in Offerdal, Jämtland, Sweden
Managed by: Mary Elizabeth Sundstad
Last Updated:

About Elisabet Jensdotter Schancke (Hov)

http://www.nermo.org/slekt/d0021/g0000024.html#I4987

Elisabeth Jensdatter HOV ABT 1581 - 27 Apr 1659

   * BIRTH: ABT 1581, Ovigen, Jämtland (ist. d. av en Jens Hemmingsson ?)
   * BAPTISM: (Lisbeth) Schancke ?
   * DEATH: 27 Apr 1659, Jämtland (som enke ?) 

http://vestraat.net/iea-o/p554.htm#i21476

 Elisabet Jensdatter ble født circa 1581 i Oviken, Jemtland, Sverige. Hun var datter av Jens Pederson og Gullov Mogensdatter. Elisabet Jensdatter giftet seg med Mogens Pedersen Herdal circa 1590.1 Elisabet Jensdatter døde den 27 april 1659 i Offerdal, Jemtland, Sverige.

-------------------- http://www.nermo.org/slekt/d0021/g0000024.html#I4987

Elisabeth Jensdatter HOV ABT 1581 - 27 Apr 1659

  • BIRTH: ABT 1581, Ovigen, Jämtland (ist. d. av en Jens Hemmingsson ?)
  • BAPTISM: (Lisbeth) Schancke ?
  • DEATH: 27 Apr 1659, Jämtland (som enke ?)

http://vestraat.net/iea-o/p554.htm#i21476

Elisabet Jensdatter ble født circa 1581 i Oviken, Jemtland, Sverige. Hun var datter av Jens Pederson og Gullov Mogensdatter. Elisabet Jensdatter giftet seg med Mogens Pedersen Herdal circa 1590.1 Elisabet Jensdatter døde den 27 april 1659 i Offerdal, Jemtland, Sverige. -------------------- Gift ca.1600.

Begravet på Offerdals Kirkegård. Hendes gravsten, som skal findes i det Burmanske Kapel på Offerdals Kirkegård, har en omskrift, som lyder: "[M]ATRONA HVSTRV ELISABET JENSDATTER HER MOGENS PED[ERSSÖNS] PASTORIS UDI SVEIG I HERDAL EFTER LEF VISE SOM DÖDE DEN 27 APRIL ANNO 1659 VDI [...] ALDERS S[...]". Dertil en indskrift med bibelcitater.

view all 16

Elisabet Jensdotter Schancke's Timeline

1581
1581
Ovigen, Jämtland, Sweden
1590
1590
Age 9
Sveg, Herdal, Jämtland, Norway
1600
1600
Age 19
Sverige
1600
Age 19
Sveg, Haerjedalen, Sweden
1600
Age 19
1600
Age 19
Herdal, Sweden
1605
1605
Age 24
Härjedalen, Jämtland, Norway
1610
1610
Age 29
Sveg, Herdal; giftet seg med
1610
Age 29
Sveg, Herdal, Jämtland
1615
1615
Age 34
Sverige