Elisabeth Palnesdatter Juul, til Støvringgaard (c.1305 - c.1330)

‹ Back to Juul surname

Is your surname Juul?

Research the Juul family

Elisabeth Palnesdatter Juul's Geni Profile

Records for Elisabeth Juul

1,991,249 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Lisbeth", "Elisabeth", "Palnesdatter", "Pallesdatter", "Bugge", "Juel", "Juul", "Elisabeth /Juul/"
Birthplace: Støvringgaard, Jylland, Danmark
Death: Died in Hald, Arhus, Denmark
Managed by: Sharon Paula Kay
Last Updated:

About Elisabeth Palnesdatter Juul, til Støvringgaard

Slægten Bugge i Danmark og Norge, P.C.B. Bondesen, Nyborg: C. Schønemanns Bogtrykkeri, 1909: http://da2.uib.no/cgi-win/WebBok.exe?slag=lesside&bokid=bugge&sideid=7&storleik=

----------------

Ellene Elisabeth Pallesdatter Juul, til Støvringgaard


  • ABT 1295 - ABT 1335
  • RESIDENCE: 6b: Niels 1316,Jep 18,Mikkel 20,Bent 22,Kirsten 25,Ellen
  • BIRTH: ABT 1295, (ca.1300?) (Lisbeth) Hald, Randers, DK (til Støvringgård)
  • BAPTISM: ('Kuul' ?)
  • DEATH: ABT 1335
  • Father: Palne JØNSSON
  • Mother: Elne LÆNDI
  • Family 1 : Niels Buggesen BUGGE
  • MARRIAGE: ABT 1315
    • Ellen Nielsdatter BUGGE

--------------------

  • Elisabeth (Lisbeth) Palnesdatter JUUL
  • Blev ca 35 år.
  • Far: Marsk Palne Jensen JUUL (<1280 - >1356)
  • Mor: Elne LÆNDI
  • Født: omkring 1300
  • Død: omkring 1335
  • I familie med Herre til Hald, Nørre Vosborg, Lunholm og Ejstrup Niels BUGGE (~1295 - 1358)

Børn: Niels BUGGE (~1316 - ) Jep BUGGE (~1318 - >1379) Mikkel BUGGE (~1320 - >1376) Bent BUGGE (~1322 - ~1391) Kirsten BUGGE (~1325 - ) Ellen Nielsdatter BUGGE (~1330 - ~1406)

Personhistorie

Årstal Alder Begivenhed ~1300 Fødsel omkring 1300. ~1316 Sønnen Niels BUGGE fødes omkring 1316. ~1318 Sønnen Herre til Hald Jep BUGGE fødes omkring 1318. ~1320 Sønnen Mikkel BUGGE fødes omkring 1320. ~1322 Sønnen Ridder Bent BUGGE fødes omkring 1322. ~1325 Datteren Kirsten BUGGE fødes omkring 1325. ~1330 Datteren Ellen Nielsdatter BUGGE fødes omkring 1330 Viborg amt 1). ~1335 Død omkring 1335.

Kilder

1) 	Nagel Bugge Data

Kilde: http://www.qvotrup.dk/Tavlen/p7af603ae.html

------------

Elisabeth (Lisbeth) Palnesdatter JUUL

BEF. 1320 - ____

BIRTH: BEF. 1320, Støvringgård, Randers, Jylland. Father: Palle (Palne) Jenson JUUL Mother: Elne Nielsdatter LÆNDI

Family 1 : Niels BUGGE MARRIAGE: 1334, Hegnet, Tondering, Viborg, Danmark.

Niels BUGGE
Jep BUGGE
Mikkel BUGGE
Bent BUGGE
Kirsten BUGGE

+Helene (Elene\Ellen) Nielsdatter BUGGE

Kilde: http://freepages.genealogy.rootsweb.ancestry.com/~slekter/d0015/g0000029.html#I6156

---------------

Name: Lisbeth (Palnesdatter) (Juul) Kuul Sex: F

Father: Palne (Pedersen) Jonsen Munk Mother: Elne Lændi

Marriage 1 Niels Bugge Children

Kirsten Bugge
Helene (Eline) Nielsdatter Bugge b: CA. 1335 in Hald, Viborg
Lisbeth Nielsdatter Bugge

Kilde: http://wc.rootsweb.ancestry.com/cgi-bin/igm.cgi?op=GET&db=4l83jmr3&id=I7401 -------------------- Til Støvringgaard.

Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2005]., DAA 2000-02:522- 13 a.

view all 13

Elisabeth Palnesdatter Juul's Timeline

1305
1305
Støvringgaard, Jylland, Danmark
1316
1316
Age 11
1318
1318
Age 13
1320
1320
Age 15
1320
Age 15
1322
1322
Age 17
1325
1325
Age 20
1330
1330
Age 25
Viborg, Viborg Municipality, Central Denmark Region, Denmark
1330
Age 25
Hald, Arhus, Denmark
????