Elmar Friedrich Rossmann > Priit Ardna (1892 - 1981) MP

‹ Back to Rossmann > Priit Ardna surname

View Elmar Friedrich Rossmann > Priit Ardna's complete profile:

  • See if you are related to Elmar Friedrich Rossmann > Priit Ardna
  • Request to view Elmar Friedrich Rossmann > Priit Ardna's family tree

Share

Birthplace: Vändra, Pärnumaa
Death: Died in Stockholm, Rootsi
Managed by: Mall Pendin
Last Updated:

About Elmar Friedrich Rossmann > Priit Ardna

23. novembril 1892 sündis Vändra köstri-kooliõpetaja Arnold Friedrich Rossmanni kaheksast lapsest neljandana poeg Elmar, hilisema nimega Priit Ardna.

Lõpetanud Vändra kihelkonnakooli ja selle järel Tartu Aleksandri gümnaasiumi, jätkas muusikahuviline Elmar oma õpinguid Tartus Rudolf Griwingi muusikakoolis oreli ja kompositsiooni alal. Hiljem täiendas ta end eraviisiliselt helilooja Heino Elleri juures. 1915. aastal sai ta soodsa tööpakkumise Thbilisi, kus talle pakuti nii organisti- kui muusikaõpetaja kohta. Sealt mobiliseeriti mees peagi Türgi rindele. Haigestumine skorbuuti tõi aga kaasa sõjaväest vabanemise ja kodumaale pääsemise 1917. aastal. Järgnesid tööaastaid Vändras, Tartus ja Tallinnas. Pikemat aega oli Priit Ardna Viljandi Pauluse koguduse organist ja Ugala muusikajuht. Saksa okupatsiooni ajal töötas ta Pärnus Endla teatri muusikajuhina.

1944. aasta sügisel jõudis Priit Ardna koos oma laulupedagoogist naise Hellaga põgenikuna Gotlandile. Kohe asus ta sealgi organiseerima eesti kontserte. Pärast paariaastast arhiivitööd Rootsis noodikirjutamise keskuses Uppsalas sai tema pikemaajaliseks töökohaks Stockholmi Muusikaakadeemia raamatukogu. Seal kirjutas ta oma väga korrapärases noodikirjas ümber ning töötles ja orkestreeris vanu helitöid. Seda kuni pensionile minekuni 1961. aastal. Samal ajal jätkas ta koolides muusikaõpetajana. Aastaid oli Priit Ardna ka Stockholmi Jakobi kiriku organist, samuti mängis ta Hägersteni Uppenbarelse kirikus peetavatel eestikeelsetel jumalateenistustel.

Priit Ardnat tuleb pidada eesti algupärase opereti isaks. Viljandi päevist alates kirjutas ta kokku viie rahvusliku taustaga opereti muusika. Need on "Ly", "Tütarlaps kodumaata", "Igavene legend", "Tatra tüdruk" ja "Kalurineiu". Kõigi nende operettide esietendused olid Estonias. Priit Ardna on kirjutanud hulga populaarseid ja kaunikõlalisi koori- ja soololaule. Viimastest võiks esile tõsta "Varsakapja" laulumängust "Õnnestunud manööver", mida tervikuna ei jõutudki ette kanda. Üks tema ilusamaid ja huvitavamaid teoseid on kantaat meeskoorile, solistile ja orelile "Loo mulle, Jumal, uus ja puhas süda", kirjutatud Viljandis aastal 1938.

http://vana.www.sakala.ajaleht.ee/index.html?op=lugu&id=9637&number=505&rubriik=85

Personaalraamat A-V. XI (saksa pihtkond); EAA.1284.1.569; 1880?-1899: http://www.ra.ee/dgs/_purl.php?shc=EAA.1284.1.569:18?1630,1166,1414,526,0

Rmt.: Kes on kes? Kes on kus?: Kaugete maade eestlased, Olion, 2011,lk.38-39

view all

Elmar Friedrich Rossmann > Priit Ardna's Timeline

1892
November 23, 1892
Vändra, Pärnumaa
1981
November 9, 1981
Age 88
Stockholm, Rootsi
????