Emilie Johanna Bertelson

Is your surname Bertelson?

Research the Bertelson family

Emilie Johanna Bertelson's Geni Profile

Records for Emilie Johanna Bertelson

277,192 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

About Emilie Johanna Bertelson

Rootsi misjoni hing Peipsi kaldal, kes kõike seda aparaati juhib.

Misjonäri ülesanded olid väga mitmekesised. Ta viis läbi jumalateenistusi - mõnikord 4-5 jumalateenistust ühe pühapäeva jooksul -, õpetas pühapäevakoolis ja koordineeris lastetööd, edendas noortetööd ja muusikaelu, andis nõu koguduse evangelistidele ja juhendas taktitundeliselt n-ö Peipsi ääre praktikale tulnud baptistiseminari tudengeid. Ta usaldas oma abilisi, plaaneeris tegevust alati koos nendega. Öeldi, et "Bertelsonil on koguduses kaastöölisi samapalju kui liikmeid". Suuresti oli tema peal 1937. a-l Mustvees valminud palvela rahastamise ja ehitamise organiseerimine. Bertelsonis oli sotsiaalset, kultuurilist, pedagoogilist ja kõlbelist tundlikkust. Ta korraldas puuduses olijaile ja haigetele abi. Ta selgitas kohalikele elanikele alkoholi ja tubaka kahjulikku mõju ja õpetas noortele - eriti tütarlastele - eluks vajalikke oskusi.

Emilie Bertelsoni tegevus leidis aastate jooksul ka tõsist vastuseisu, eriti vanausuliste poolt tema töö alguses, ehkki nendegi hulgast liitusid mõned baptistidega. Teine maailmasõda ja nõukogude aeg tõid kaasa uusi raskusi. Rootsi toetus lõigati ära. Usulist tegevust kitsendati drastiliselt. Kogudusele jäi alles üks palvesaal, mis asus Kükita külas, majas, kus ka Betelson ise elas. Töö korraldamine oli 1950. aastatel suuresti Bertelsoni õlgadel, sest jutlustaja Rudolf Saul elas Mustveest kaugel. Usuelus Piiblit ja Püha Vaimu tegevust tõsiselt võttev, kuid mõõdukas ja äärmusi vältiv Bertelson aitas kogudusel mõnestki usu- ja ajatormist edukalt läbi tulla. Teda iseloomustas juhitalent ja vaimulik küpsus. Elades üksiku inimesena, ilma pereta, pühendus Bertelson jäägitult vaimulikule teenimisele.

E.B. suri 80-aastaselt. Tema matusetalitus, mille viis läbi Robert Võsu, oli erakordselt rahvarohke. Vene kombe kohaselt kati tema sark kohaliku rahva kätel kohalikku surnuaeda, kuigi sinna oli üle kolme kilomeetri. 1967. aastal paigutati hauale mälestuskivi, millele on eesti, rootsi ja vene keeles kirjutatud "Kes usub, sellel on igavene elu".

view all

Emilie Johanna Bertelson's Timeline

1884
October 2, 1884
Naissaar
1965
July 7, 1965
Age 80