עזר וייצמן

public profile

Is your surname וייצמן?

Research the וייצמן family

עזר וייצמן's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

עזר וייצמן, 7th President of Israel

Nicknames: "Eizer", "עייזר"
Birthdate:
Birthplace: Haifa, Palestine
Death: Died in Caesarea, Israel
Place of Burial: Caesaria, Israel
Immediate Family:

Son of יחיאל חיליק וייצמן and אידה וייצמן - קרישבסקי
Husband of -
Father of שאול וייצמן and <private> יופה Yoffe (ויצמן)
Brother of יעל אלינגהם - וייצמן

Occupation: Commander of the Israeli Air Force & The seventh President of Israel
Managed by: Itai Jack Meshulam
Last Updated:
view all

Immediate Family

About עזר וייצמן

	Ezer Weizman

Seventh President of the State of Israel 1993-2000

	 Ezer Weizman, an air force general, industrialist and politician, was elected Israel's seventh President by the Knesset (Israel's parliament) for a five-year term (commencing 13 May 1993). Born in Tel Aviv in 1924 and raised in Haifa, Weizman is the second president in his family, following in the footsteps of his uncle, Chaim Weizman, the renowned scientist and Zionist leader who was Israel's first President (1949-1952).

Weizman's extensive military career began when he joined Great Britain's Royal Air Force during World War II, serving in Egypt and India. After the war, he served in the Air Service, the predecessor of the Israel Air Force (IAF), and was one of the founders of the IAF when it was formed as an integral part of the Israel Defense Forces (IDF) in 1949. In 1956 Weizman was appointed Commander-in-Chief of the IAF, and ten years later (1966) he became Head of the IDF Operations Branch and Deputy Chief-of-Staff responsible for the IAF. In this capacity he was the architect of Israel's decisive victory over Egypt's air force during the 1967 Six Day War. He retired from the IDF in 1969 after more than two decades of distinguished service in this country's defense.

Weizman's political career was launched in 1969 with his appointment as Minister of Transport for Gahal (the Likud party's predecessor) in Levi Eshkol's second national unity government. When Gahal left the government a year later, Weizman became Chairman of the Herut party's (a component of Gahal) Executive Committee (1971-72). In 1977 he ran the Likud's victorious election campaign for the Ninth Knesset.

A high point of Weizman's public service came during his tenure as Minister of Defense (1977-80) when he was instrumental in the process leading to the peace treaty with Egypt, fostering close personal relations with Egyptian leaders and playing a pivotal role in the Camp David negotiations. Differences of opinion with the government over ways and means of achieving peace in the region caused Weizman to resign his cabinet post in 1980. He was subsequently ousted from Herut. From 1980 to 1984, he was occupied mainly in business activities.

In 1984 Weizman founded a political party, Yahad, which ran on a dovish platform in the elections to the Eleventh Knesset, gaining three seats. In the national unity government formed after these elections, Weizman served as Minister without Portfolio and as a member of the inner cabinet. In 1985 he was apointed Coordinator of Arab Affairs, a position which enabled him to promote his long-time interest in assisting Israel's Arab sector. In the 1988 elections, he ran Labor's campaign and subsequently became Minister of Science and Development in the new national unity government, serving in this position until March 1990. In February 1992, Weizman resigned from the Knesset over what he regarded as lack of pogress in the Arab-Israeli peace process.

Ezer Weizman was re-elected to a second term in May 1998, and resigned from the Presidency in July 2000.

http://wiki.geni.com/index.php/Jewish_Dynasties

view all

עזר וייצמן's Timeline

1924
June 15, 1924
Haifa, Palestine
1950
1950
Age 25
1951
May 25, 1951
Age 26
Israel
1969
December 15, 1969
- March 10, 1974
Age 45
Jerusalem, Israel

15th government of Israel.
December 15, 1969 - March 10, 1974.

Golda Meir, Prime Minister.

See photo.

In photo, left to right - seated: Golda Meir, Prime Minister; Zalman Shazar, Third President; Yigal Allon, Deputy Prime Minister and Minister of Education and Culture
Standing: Shlomo Hillel, Minister of Police; Moshe Dayan, Minister of Defense; Zerah Warhaftig, Minister of Religious Affairs, Shimshon Shapira, Minister of Police; Shimon Peres, Minister of Immigrant Absorption; Yosef Burg, Minister of Social Welfare; Ze'ev Sharef, Minister of Housing; Yosef Sapir, Minister of Trade and Industry; Elimelech Rimalt, Minister of Posts; Moshe Kol, Minister of Tourism; Pinhas Sapir, Minister of Finance; Israel Barzilai, Minister without Portfolio; Victor Shem Tov, Minister without Portfolio; Ezer Weizman, Minister of Transport; Haim Gvati, Minister of Health and Agriculture; Haim Landau, Minister of Development; Menahem Begin, Minister without Portfolio; Arieh Dulchin, Minister without Portfolio; Haim Moshe Shapira, Minister of Interior; Michael Arnon, Cabinet Secretary

Missing in photo: Abba Eban, Foreign Minister

חברים בממשלה ה - 15
15/12/1969 - 10/3/1974
בכנסת השביעית

ראש ממשלה גולדה מאיר
סגן ראש הממשלה יגאל אלון
שר האוצר פנחס ספיר
סגן שר האוצר צבי דינשטיין (מה - 22.12.1969)
שר הביטחון משה דיין
שר הבריאות חיים גבתי (מה - 22.12.1969 עד ה - 27.7.1970)
ויקטור שם-טוב (מה - 27.7.1970) (לא חבר כנסת)
סגן שר הבריאות עבד אל-עזיז א-זועבי (מה - 24.5.1971)
שר הדואר אלימלך-שמעון רימלט (עד ה - 6.8.1970)
שר הדתות זרח ורהפטיג (לא חבר כנסת)
שר החוץ אבא אבן
שר החינוך והתרבות יגאל אלון
סגן שר החינוך והתרבות יעקב-מיכאל חזני (מה - 22.12.1969 עד ה - 1.9.1970)
אהרן ידלין (מה - 22.12.1969 עד ה - 26.7.1972)
אבנר-חי שאקי (מה - 1.9.1970 עד ה - 17.7.1972)
זבולון המר (מה - 16.1.1973 עד ה - 20.1.1974)
שר החקלאות חיים גבתי
סגן שר החקלאות בן-ציון חלפון (מה - 22.12.1969)
שר המסחר והתעשייה יוסף ספיר (עד ה - 6.8.1970)
פנחס ספיר (מה - 1.9.1970 עד ה - 5.3.1972)
חיים בר-לב (מה - 5.3.1972) (לא חבר כנסת)
שר המשטרה שלמה הלל
שר המשפטים יעקב-שמשון שפירא (עד ה - 13.6.1972)
יעקב-שמשון שפירא (מה - 12.9.1972 עד ה - 1.11.1973)
שר הסעד יוסף בורג (עד ה - 1.9.1970) (לא חבר כנסת)
יעקב-מיכאל חזני (מה - 1.9.1970)
שר העבודה יוסף-אהרן אלמוגי
שר הפיתוח חיים לנדאו (עד ה - 6.8.1970)
חיים גבתי (מה - 1.9.1970)
שר הפנים חיים-משה שפירא (עד ה - 16.7.1970 - נפטר)
יוסף בורג (מה - 1.9.1970) (לא חבר כנסת)
סגן שר הפנים יוסף גולדשמידט (מה - 22.12.1969 עד ה - 16.7.1970)
יוסף גולדשמידט (מה - 19.7.1970 עד ה - 1.9.1970)
שר השיכון זאב שרף
שר התחבורה עזר ויצמן (עד ה - 6.8.1970) (לא חבר כנסת)
שמעון פרס (מה - 1.9.1970)
סגן שר התחבורה גד יעקבי (מה - 2.11.1972)
שר התיירות משה קול (לא חבר כנסת)
סגן שר התיירות יהודה שערי (מה - 22.12.1969)
שר התקשורת שמעון פרס (מה - 1.9.1970)
סגן שר התקשורת ג`בר מועדי (מה - 27.10.1971)
שר לקליטת עלייה שמעון פרס (מה - 22.12.1969 עד ה - 27.7.1970)
נתן פלד (מה - 27.7.1970) (לא חבר כנסת)
סגן שר לקליטת עלייה שלמה רוזן (מה - 20.11.1972)
שר בלי תיק שמעון פרס (עד ה - 22.12.1969)
שר בלי תיק ישראל ברזילי (עד ה - 12.6.1970 - נפטר) (לא חבר כנסת)
שר בלי תיק ויקטור שם-טוב (עד ה - 27.7.1970) (לא חבר כנסת)
שר בלי תיק מנחם בגין (עד ה - 6.8.1970)
שר בלי תיק אריה דולצ`ין (עד ה - 6.8.1970) (לא חבר כנסת)
שר בלי תיק ישראל גלילי

1977
June 20, 1977
- August 5, 1981
Age 53
Jerusalem, Israel

18th government of Israel.
June 20, 1977 - August 5, 1981.

Menahem Begin, Prime Minister.

See photo.

In photo, left to right - seated: Menahem Begin, Prime Minister; Ephraim Katzir, Fourth President; Yigael Yadin, Deputy Prime Minister
Standing: Meir Amit, Minister of Transport and Communications; Aharon Abuhazeira, Minister of Religious Affairs; Zevulun Hammer, Minister of Education and Culture; Yigael Hurwitz, Minister of Trade and Industry; Ezer Weizman, Minister of Defense; Simcha Ehrlich, Minister of Finance; Gideon Patt, Minister of Construction and Housing; Eliezer Shustak, Minister of Health; Israel Katz, Minister of Labor and Welfare; Ariel Sharon, Minister of Agriculture; Shmuel Tamir, Minister of Justice; Moshe Dayan, Foreign Minister; Arieh Naor, Cabinet Secretary

Missing in photo: David Levy, Minister of Immigrant Absorption; Yosef Burg, Minister of Interior

חברים בממשלה ה - 18
20/6/1977 - 5/8/1981
בכנסת התשיעית

ראש ממשלה מנחם בגין
סגן ראש הממשלה שמחה ארליך
יגאל ידין (מה - 24.10.1977)
סגן שר במשרד ראש הממשלה יורם ארידור (מה - 4.7.1977 עד ה - 28.12.1980)
שר האוצר שמחה ארליך (עד ה - 7.11.1979)
יגאל הורביץ (מה - 7.11.1979 עד ה - 13.1.1981)
יורם ארידור (מה - 21.1.1981)
סגן שר האוצר יחזקאל פלומין (מה - 28.6.1977 עד ה - 30.7.1979)
שר האנרגיה והתשתית יצחק מודעי
שר הביטחון עזר ויצמן (עד ה - 26.5.1980)
מנחם בגין (מה - 28.5.1980)
סגן שר הביטחון מרדכי צפורי (מה - 28.6.1977)
שר הבינוי והשיכון גדעון פת (עד ה - 15.1.1979)
דוד לוי (מה - 15.1.1979)
שר הבריאות אליעזר שוסטק
שר הדתות אהרן אבוחצירא
שר החוץ משה דיין (עד ה - 23.10.1979)
מנחם בגין (מה - 23.10.1979 עד ה - 10.3.1980)
יצחק שמיר (מה - 10.3.1980)
שר החינוך והתרבות זבולון המר
שר החקלאות אריאל שרון
שר המשפטים מנחם בגין (עד ה - 24.10.1977)
שמואל תמיר (מה - 24.10.1977 עד ה - 5.8.1980)
משה נסים (מה - 13.8.1980)
שר העבודה והרווחה מנחם בגין (עד ה - 24.10.1977)
ישראל כץ (מה - 24.10.1977) (לא חבר כנסת)
שר הפנים יוסף בורג
שר התחבורה מנחם בגין (עד ה - 24.10.1977)
מאיר עמית (מה - 24.10.1977 עד ה - 15.9.1978)
חיים לנדאו (מה - 15.1.1979) (לא חבר כנסת)
שר התעשייה, המסחר והתיירות יגאל הורביץ (עד ה - 1.10.1978)
גדעון פת (מה - 15.1.1979)
סגן שר התעשייה, המסחר והתיירות יצחק פרץ (מה - 28.6.1977 עד ה - 15.1.1979)
שר התקשורת מנחם בגין (עד ה - 24.10.1977)
מאיר עמית (מה - 24.10.1977 עד ה - 15.9.1978)
יצחק מודעי (מה - 15.1.1979 עד ה - 22.12.1980)
יורם ארידור (מה - 5.1.1981)
שר לקליטת עלייה דוד לוי
שר בלי תיק חיים לנדאו (מה - 10.1.1978 עד ה - 15.1.1979) (לא חבר כנסת)
שר בלי תיק משה נסים (מה - 10.1.1978 עד ה - 13.8.1980)
י

1984
September 13, 1984
- October 10, 1986
Age 60
Jerusalem, Israel

21st government of Israel.
September 13, 1984- October 20, 1986.

Shimon Peres, Prime Minister.

See photo.

In photo, right to left - seated: Yitzhak Navon, Deputy Prime Minister and Minister of Education and Culture; Yitzhak Shamir, Vice Premier and Foreign Minister; Chaim Herzog, Sixth President; Shimon Peres, Prime Minister; David Levy, Deputy Prime Minister and Minister of Construction and Housing
Standing: Moshe Arens, Minister without Portfolio; Yitzhak Peretz, Minister without Portfolio; Yosef Shapira, Minister without Portfolio; Haim Corfu, Minister of Transport; Moshe Katsav, Minister of Labor and Welfare; Moshe Shahal, Minister of Energy and Infrastructure; Moshe Nissim, Minister of Justice; Ariel Sharon, Minister of Industry and Trade; Yosef Burg, Minister without Portfolio; Yitzhak Modai, Minister of Finance; Avraham Sharir, Minister of Tourism; Gideon Patt, Minister of Science and Development; Gad Yaacobi, Minister of Economics and Planning; Haim Bar Lev, Minister of Police; Ezer Weizman, Minister without Portfolio; Yigael Hurwitz, Minister without Portfolio; Mordechai Gur (behind), Minister of Health; Amnon Rubinstein, Minister of Communications; Yaacov Tzur, Minister of Immigrant Absorption; Yitzhak Rabin, Minister of Defense


חברים בממשלה ה - 21
13/9/1984 - 20/10/1986
בכנסת האחת-עשרה

ראש ממשלה שמעון פרס
ממלא מקום ראש הממשלה יצחק שמיר
סגן ראש הממשלה דוד לוי
יצחק נבון
שר האוצר יצחק מודעי (עד ה - 16.4.1986)
משה נסים (מה - 16.4.1986)
סגן שר האוצר עדיאל אמוראי (מה - 24.9.1984)
שר האנרגיה והתשתית משה שחל
שר הביטחון יצחק רבין
סגן שר הביטחון מיכאל דקל (מה - 3.12.1985)
שר הבינוי והשיכון דוד לוי
שר הבריאות מרדכי גור
סגנית שר הבריאות שושנה ארבלי-אלמוזלינו (מה - 24.9.1984)
שר החוץ יצחק שמיר
סגן שר החוץ רוני מילוא (מה - 24.9.1984)
שר החינוך והתרבות יצחק נבון
שר החקלאות אריה נחמקין
סגן שר החקלאות אברהם כ”ץ-עוז (מה - 24.9.1984)
שר הכלכלה והתאום הבין-משרדי גד יעקבי (עד ה - 16.9.1984)
שר הכלכלה והתכנון גד יעקבי (מה - 16.9.1986)
שר המדע והפיתוח גדעון פת
שר המשטרה חיים בר-לב
שר המשפטים משה נסים (עד ה - 16.4.1986)
יצחק מודעי (מה - 16.4.1986 עד ה - 23.7.1986)
אברהם שריר (מה - 30.7.1986)
שר העבודה והרווחה משה קצב
סגן שר העבודה והרווחה מנחם פרוש (מה - 24.9.1984 עד ה - 2.12.1985)
רפאל פנחסי (מה - 2.12.1985)
שר הפנים שמעון פרס (עד ה - 24.12.1984)
יצחק חיים פרץ (מה - 24.12.1984)
שר התחבורה חיים קורפו
שר התיירות אברהם שריר
שר התעשייה והמסחר אריאל שרון
שר התקשורת אמנון רובינשטיין
שר לענייני דתות שמעון פרס (עד ה - 23.12.1984)
יוסף בורג (עד ה - 5.10.1986)
זבולון המר (מה - 7.10.1986)
שר לקליטת עלייה יעקב צור
שר בלי תיק יצחק חיים פרץ (עד ה - 18.12.1984)
שר בלי תיק יוסף בורג (עד ה - 23.12.1984)
שר בלי תיק משה ארנס
שר בלי תיק יגאל הורביץ
שר בלי תיק עזר ויצמן
שר בלי תיק יוסף שפירא (לא חבר כנסת)
י

1995
November 22, 1995
- June 18, 1996
Age 71
Jerusalem, Israel

26th government of Israel.
November 22, 1995 - June 18, 1996.

Shimon Peres, Prime Minister and Minister of Defense.

See photo.

In photo, left to right - seated: Ezer Weizman, Seventh President; Shimon Peres, Prime Minister and Minister of Defense
Standing: Ephraim Sneh, Minister of Health; Amnon Rubinstein, Minister of Education and Culture; Haim Ramon, Minister of Interior; Shulamit Aloni, Minister of Communications, Science and the Arts; Ya'akov Tsur, Minister of Agriculture; Ehud Barak, Foreign Minister; Gonen Segev, Minister of Energy and Infrastructure; Yisrael Kessar, Minister of Transportation; David Libai, Minister of Justice; Avraham Shochat, Minister of Finance; Moshe Shahal, Minister of Public Security; Micha Harish, Minister of Industry and Trade; Benjamin Ben-Eliezer, Minister of Construction and Housing, Yossi Sarid, Minister of Environment; Yehuda Amital, Minister without Portfoliio; Yair Tsaban, Minister of Immigrant Absorption; Uzi Baram, Minister of Tourism; Shimon Shetreet, Minister of Religious Affairs; Yossi Beilin, Minister without Portfolio; Ora Namir, Minister of Labor and Welfare; Emanuel Hollander, Cabinet Secretary.

חברים בממשלה ה - 26
22/11/1995 - 18/6/1996
בכנסת השלוש-עשרה

ראש ממשלה שמעון פרס
שר במשרד ראש הממשלה יוסי ביילין
שר האוצר אברהם בייגה שוחט
שר האנרגיה והתשתית גונן שגב
שר הביטחון שמעון פרס
סגן שר הביטחון אורי אור (מה - 27.11.1995)
שר הבינוי והשיכון בנימין בן-אליעזר
סגן שר הבינוי והשיכון אלי בן-מנחם
אלכס גולדפרב
שר הבריאות אפרים סנה
סגן שר הבריאות נואף מסאלחה
שר החוץ אהוד ברק (לא חבר כנסת)
סגן שר החוץ אלי דיין
שר החינוך, התרבות והספורט אמנון רובינשטיין
סגן שר החינוך, התרבות והספורט מיכה גולדמן
שר החקלאות ופיתוח הכפר יעקב צור (לא חבר כנסת)
סגן שר החקלאות ופיתוח הכפר ווליד חאג` - יחיא
שרת המדע והאומנויות שולמית אלוני
שר המשפטים דוד ליבאי
שרת העבודה והרווחה אורה נמיר (עד ה - 21.5.1996)
שר הפנים חיים רמון
סגן שר הפנים סאלח טריף (מה - 27.11.1995)
שר התחבורה ישראל קיסר
שר התיירות עוזי ברעם
שר התעשייה והמסחר מיכאל חריש
סגנית שר התעשייה והמסחר מאשה לובלסקי
שרת התקשורת שולמית אלוני
שר לאיכות הסביבה יוסי שריד
שר לביטחון פנים משה שחל
שר לענייני דתות שמעון שטרית
שר לקליטת עלייה יאיר צבן
שר בלי תיק יהודה עמיטל (לא חבר כנסת)
י

2005
April 24, 2005
Age 80
Caesarea, Israel
April 2005
Age 80
Caesaria, Israel