Fra Nikola Radić (1929 - 2010)

‹ Back to Radić surname

View Fra Nikola Radić's complete profile:

  • See if you are related to Fra Nikola Radić
  • Request to view Fra Nikola Radić's family tree

Share

Birthdate:
Birthplace: Baška Voda, Splitsko-dalmatinska, Hrvatska
Death: Died in Split, Split-Dalmatia, Croatia
Managed by: Natalija Urlić
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Fra Nikola Radić

Fra Nikola rođen je 12. ožujka 1929. u Baškoj Vodi kraj Makarske, od oca Jure i majke Mile. Osnovnu školu završio je u rodnom mjestu, klasičnu gimnaziju u Sinju, Visovcu i Zagrebu, a filozofsko-teološki studij na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. U franjevački novicijat stupio je 27. listopada 1946. na Visovcu. Doživotne zavjete položio je 1. studenoga 1952. u Zagrebu. Red đakonata primio je 11. rujna 1955. u Zagrebu, a za svećenika je zaređen 23. rujna 1955. u Makarskoj. Mladu misu proslavio je u rodnoj Baškoj Vodi, u crkvi Sv. Nikole, 2. listopada 1955. godine. Nakon svećeničkoga ređenja fra Nikola se opredijelio za pastoralno poslanje. Tako mu je Uprava Provincije povjerila službu župnika, od 31. kolovoza 1956. do 26. kolovoza 1958., u dvije neretvanske župe, u nekadašnjoj župi sv. Jure u Pasičini, danas Staševica, i u župi Uznesenja Marijina u Plini-Stablini, zatim, od 26. kolovoza 1958. do 9. kolovoza 1961., u župi Uznesenja Marinina u Brštanovu u splitskoj Zagori. Poslije petogodišnje pastoralne djelatnosti, fra Nikola je od 20. kolovoza do 2. studenoga 1967. bio duhovnik u Franjevačkom sjemeništu u Sinju. Zatim je od 23. prosinca 1967. do 28. kolovoza 1976. obnašao gvardijansku službu u franjevačkom samostanu Svete Marije u Zaostrogu. Dok je boravio u Zaostrogu, sudjelovao je u župnim, redovničkim i odgojiteljskim djelatnostima: župnik je od 23. prosinca 1967. do 28. kolovoza 1976. u župi sv. Barbare u Zaostrogu i od 26. srpnja 1976. do 1. studenoga 1977. u župi sv. Jurja u Drveniku; u dva mandata je definitor u Upravi Provincije, od 29. srpnja 1967. do 16. srpnja 1970. i od 26. srpnja 1976. do 16. lipnja 1979. godine; upravitelj je Instituta za redovničku braću u Zaostrogu od 2. prosinca 1967. do 12. listopada 1974. godine. Poslije deset godina života u Zaostrogu, vodio je od 1. studenoga 1977. do 10. kolovoza 1979. župu sv. Mihovila u Prološcu kraj Imotskoga. Od 16. lipnja 1979. do 15. lipnja 1985. obnašao je službu generalnoga definitora u franjevačkom Redu Manje braće u Rimu. Zatim se vratio u Zaostrog i obnašao službu gvardijana od 12. kolovoza 1985. do 27. kolovoza 1991., kao i službu župnika u susjednim župama Pohođenja Marijina u Podaci od 12. kolovoza 1985. do 24. kolovoza 1989., i sv. Jurja u Drveniku od 12. kolovoza 1985. do 3. kolovoza 1992. godine. U povodu sedamdesete obljetnice fra Nikola Radić, sin Jure Radića, stradaloga na „Daksi“, napisao je brošuru Ciklon je potopio Daksu.

view all

Fra Nikola Radić's Timeline

1929
March 12, 1929
Baška Voda, Splitsko-dalmatinska, Hrvatska
2010
September 30, 2010
Age 81
Split, Split-Dalmatia, Croatia