Gert Frans Henning, b7c5 (1827 - 1894)

‹ Back to Henning surname

View Gert Frans Henning, b7c5's complete profile:

  • See if you are related to Gert Frans Henning, b7c5
  • Request to view Gert Frans Henning, b7c5's family tree

Share

Nicknames: "Gerrit Francois"
Birthdate:
Birthplace: Brakrivierwyk, Cradock
Death: Died in Ezelhoek, Middelurg (K)
Managed by: Quintin Henning, b1c6d1e2f2g4h2i1
Last Updated:

About Gert Frans Henning, b7c5

Gert Frans HENNING, b7c5

  • Geslag/Gender: Manlik/Male
  • Gebore/Born: * 30.5.1827 Brakrivierwyk, Cradock
  • Gedoop/Baptized: ~ 23.12.1827 Cradock
  • Oorlede/Died: + 21.9.1894 Ezelhoek, Middelurg (K)

-------------------- Huwelike/Marriages --------------------

  1. x Cradock 30.1.1853 Anna Jacoba BLOM * 1.10.1835 Graaff-Reinet + 14.4.1865 Klipplaat, Achter De Sneeuwberg, Cradock d.o. Lambert Johannes BLOM & Maria Aletta VOSTER
  2. xx Cradock 4.9.1865 Elizabeth Margaretha GROBBELAAR * 17.5.1841 Middelburg, Kaap + 3.8.1897 Middelburg, Kaap d.o. Willem Pieter GROBBELAAR & Hendrina Magdalena JANSEN

-------------------- Kinders/Children --------------------

By/with Anna Jacoba BLOM:

  • d1 Gert Frans Johannes * 16.4.1855
  • d2 Lambertus Johannes * 17.11.1856
  • d3 Dorothea Maria * 5.9.1858
  • d4 Maria Aletta * 27.8.1860
  • d5 Daniël Stephanus * 26.4.1862
  • d6 Pieter Barend * 27.3.1865

By/with Elizabeth Margaretha GROBBELAAR:

  • d7 Pieter Barend * 21.3.1867
  • d8 Johannes Jacobus * 1.1.1869
  • d9 Hendrina Magdalina * 30.10.1875
  • d10 Elizabeth Margaretha * 7.2.1882

-------------------- Geskiedenis/History --------------------

© 2007 Peter Henrich Henning Familiebond

Daar kan aanvaar word dan Gert Frans as 'n jong seun saam met sy ouers vanaf Cradock, dieper die binneland ingetrek het, en hulle bo in die Kramberge (vandag Aliwal-Noord distrik) gevestig het. Na sy troue het hy egter weer Suidwaarts getrek na die gebied agter die Sneeuberg, tussen Cradock en Graaff-Reinet, waar hy en sy eggenote hulle op die plaas Klipplaat gevestig het. Al hulle kinders word hier gebore. Kort na die geboorte van hulle sesde kind, Pieter Barend, tree komplikasies in en beide moeder en baba sterf. Gert Frans tree hierna met die weduwee Grobbelaar (ook 'n gebore Grobbelaar) in die huwelik, en hierdie egpaar woon tot die tweede helfte van 1867 op Klipplaat. 'n Brief gedateer 15 April 1867, wat Gert Frans vanaf Klipplaat aan sy half broer Olivier geskryf het, wat tot vandag toe in besit van die skrywer is, bevestig dit. Gert Frans en sy gesin verhuis gedurende Junie 1868 na 'n plaas met die naam Kleinkloof (in 'n brief gebruik hy die spelling Klynkloof). Hulle woon egter nie lank hier nie, want teen Mei 1870 het hulle reeds hulle intrek op die plaas Ezelshoek, in die distrik Middelburg, geneem. Hy en sy tweede eggenote woon die res van hulle lewens op Ezelshoek.

-------------------- Bronne/Sources --------------------

  1. Henning Families Worldwide: http://www.henning.org/CD/databasis/persone/5/1/518p.htm
view all 15

Gert Frans Henning, b7c5's Timeline

1685
September 4, 1685
Cradock, EC, South Africa
1827
May 30, 1827
Brakrivierwyk, Cradock
December 23, 1827
Cradock, EC, South Africa
1853
January 30, 1853
Age 25
Cradock, EC, South Africa
1855
April 16, 1855
Age 27
1856
November 17, 1856
Age 29
1858
September 5, 1858
Age 31
1860
August 27, 1860
Age 33
1862
April 26, 1862
Age 34
1865
March 27, 1865
Age 37