Halvdan Sigurdsson «Gray» Grå

Is your surname Grå?

Research the Grå family

Halvdan Sigurdsson «Gray» Grå's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Halvdan «Gray» Grå (Sigurdsson), (King) konge på Opplandene

Nicknames: "Hálfdan", "Halvdan Sigurdson", "Grå"
Birthdate:
Birthplace: Haugesund, Rogaland, Norway
Death: Died in Hadafylke, Norway
Place of Burial: Nidaros, Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
Immediate Family:

Son of Sigurd Haraldsson «Hrise» Rise; Sigurd «Hrise» Rise Haraldsson; ?? Vebjørnsdotter and NN Vebjørnsdotter
Husband of Ei Ranesdotter; Ingebjørg (Ingeborg); Ei Ranesdtr. and Tora Ranesdotter
Father of Sigurd Halvdansson «sow» Syr; Vebjørn på Huseby and ? Sister of Sigurd Syr

Occupation: Konge på Opplandene ca. 960, Konge på Oppland, Bonde, (King) konge på Opplandene
Managed by: Harald Sævold
Last Updated:

About Halvdan «Gray» Grå (Sigurdsson), (King) konge på Opplandene

Halvdan Sigurdsson "Gray" Grå, konge på Opplandene

http://lind.no/nor/index.asp?lang=gb&emne=nor&person=Halvdan%20Sigurdsson

Halvdan var angivelig sønn til Sigurd Rise og sønnesønn til Harald Hårfagre. Han var ca. 960 konge på Opplandene. I Håkon jarls tid fikk han Hadafylke sammen med sine helbrødre og synes å ha overlevet dem alle.

Fra Snorre Sturlasson: Olav Trygvessons saga, avsnitt 60: 'Samme vinter dro kong Olav opp på Ringerike og kristnet der. Åsta Gudbrandsdatter giftet seg snart igjen etter Harald Grenskes død, med en mann som het Sigurd Syr (Sugge); han var konge på Ringerike. Sigurd var sønn til Halvdan, og han var sønn til Sigurd Rise, sønn til Harald Hårfagre'.

Det fortelles at han var gift med en datter til Nerid jarl. Dette kan ikke være riktig, da Nerid levde så tidlig som ved 800. Derimot kan hans hustru ha stammet fra ham. (Källa: Tore Nygaard, Linköping)

Hadafylke ble i den senere middelalder brukt som betegnelse for områdene rundt Tyrifjorden og Randsfjorden østover til Toten samt Hadeland og Land i Oppland fylke. I tillegg hørte Ringerike, Modum, Sigdal og Krødsherad i Buskerud fylke til Hadafylke. Navnet kom av hadar, beboerne av Hadeland. (Kilde: Bjørn Markhaus, Norge)

--------------------

ABT 0935 - ____

OCCUPATION: Konge på Ringerike ('i Oplandene' ?)

BIRTH: ABT 0935, (?) Rise på Ringerike

Father: Sigurd Haraldsønn RISE

Mother: NN VEBJØRNSDATTER

Family 1 : NN NERIDSDATTER

+Sigurd Halvdansson SYR

Kilde: nermo.org

--------------------

Småkonge. Levde 960.

Halvdan var angivelig sønn til Sigurd Rise og sønnesønn til Harald Hårfagre.

Han var ca. 960 konge på Opplandene. I Håkon jarls tid fikk han Hadafylke sammen med sine helbrødre og synes å ha overlevet dem alle.

From Snorre Sturlasson: King Olaf Trygvason's Saga:

"67. OLAF HARALDSON BAPTIZED.

Asta, the daughter of Gudbrand, soon after the fall of Harald Grenske married again a man who was called Sigurd Syr, who was a king in Ringerike. Sigurd was a son of Halfdan, and grandson of Sigurd Hrise, who was a son of Harald Harfager. ..."

Det fortelles at han var gift med en datter til Nerid jarl. Dette kan ikke være riktig, da Nerid levde så tidlig som ved 800. Derimot kan hans hustru ha stammet fra ham.

 Noted events in his life were:

• He was a King of Hadaflyke

--------------------

Halfdan Sigurdsson, King of Hadaflyke

M, #42756

Last Edited=28 May 2008

    Halfdan Sigurdsson, King of Hadaflyke was the son of Sigurd Hrise, King of Hadaflyke.
    Halfdan Sigurdsson, King of Hadaflyke gained the title of King Halfdan of Hadaflyke.

Child of Halfdan Sigurdsson, King of Hadaflyke

-1. Sigurd Syr, King of Ringeringe+ d. 1018

Forrás:

http://www.thepeerage.com/p4276.htm#i42756 -------------------- Hadafylke brukades i den senare medeltiden som beteckning för områdena runt Tyrifjorden och Randsfjorden österut till Toten samt Hadeland och Land i Oppland fylke. Ringerike, Modum, Sigdal och Krödsherad i Buskerud fylke hörde till Hadafylke. Namnet kom av hadar, de som bodde Hadeland. (Fra Skanke-släktens historia, G.V.C. Young, stamtavla 1a)

Halfdansson, Sigurd Sow. Died: 1018. Father: Sigurdsson, Halfdan. Father: Haraldsson, Sigurd a-Bush, Underking of Trondhiem. Child 1: Halfdansson, Sigurd Sow. (Directory of Royal Genealogical Data, Hull, England)

http://www.espell.se/saga/pdbcedab4.html -------------------- Halvdan var angivelig sønn til Sigurd Rise og sønnesønn til Harald Hårfagre.

Han var ca. 960 konge på Opplandene. I Håkon jarls tid fikk han Hadafylke sammen med sine helbrødre og synes å ha overlevet dem alle.

Fra Snorre Sturlasson: Olav Trygvessons saga, avsnitt 60:

<Samme vinter dro kong Olav opp på Ringerike og kristnet der. Åsta Gudbrandsdatter giftet seg snart igjen etter Harald Grenskes død, med en mann som het Sigurd Syr (Sugge); han var konge på Ringerike. Sigurd var sønn til Halvdan, og han var sønn til Sigurd Rise, sønn til Harald Hårfagre.>

Det fortelles at han var gift med en datter til Nerid jarl. Dette kan ikke være riktig, da Nerid levde så tidlig som ved 800. Derimot kan hans hustru ha stammet fra ham. -------------------- Sources: ANCIENTFACES: http://www.ancientfaces.com/research/person/1174601/halvdan-sigurdsson-gray-sigurdsson-gr-konge-p-opp Lars-Erik Stråhlman -------------------- Konge på Opplandene 960

view all 11

Halvdan Sigurdsson «Gray» Grå's Timeline

930
930
Haugesund, Rogaland, Norway
944
944
Age 14
Rise Aust Agder Norway
960
960
Age 30
Trondheim, Sør-Trøndelag, Norge
960
- present
Age 30
965
965
Age 35
Ringerike, Buskerud, Norge
1018
1018
Age 88
Hadafylke, Norway
1018
Age 88
Trondheim, Sør-Trøndelag, Norway
????
Drammensfjord, Norway - a merchant
????
????