Hando Ruus (Harald Ferdinand Ruhs) (1917 - d.) MP

‹ Back to Ruus surname

Is your surname Ruus?

Research the Ruus family

Hando Ruus's Geni Profile

Records for Hando Ruus

6,781,266 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Birthplace: Tallinn, Eesti
Death: Died in Leningrad, Rusland
Cause of death: 31.03.1945 kohtuotsus - maha lasta
Managed by: Helina Riisalu
Last Updated:
view all

Immediate Family

About Hando Ruus (Harald Ferdinand Ruhs)

Hando Ruus (sünninimega Harald-Ferdinand Ruhs, nimi muudeti 1. augustil 1939; 16. mai 1917 Tallinn – arvatavasti 31. märts 1945 Leningrad) oli Eesti (kapten) ja Saksamaa sõjaväelane (Obersturmführer) ning kunstnik. Hüüdnimi - Tou.

Hando Ruus oli rõõmsameelne, optimistlik ja elavaloomuline inimene. Ta oli hinnatud juht ja kamraad ning alluvate seas erakordselt populaarne ja legendaarne ülem. Teda on kirjeldatud, kui otsusekindlat, julget, usaldusväärset ning maastikku ja olukorda tundvat ohvitseri. Ta oli andekas kunstnik, kuid see anne jäi tänu sõjale rakendamata. Tuntud hüüdnime "Tou" sai ta endale selle sõna sagedase kasutamise pärast ("Paneme vankale ühe tou"). Wehrmacht´i teenistusse olevat ta astunud 1941.a vabatahtlikult, maksmaks kommunistidele-venelastele kätte arreteeritud isa eest.

Eestlaste hulgas oli neli Rüütliristi kandjat – Rebane, Nugiseks, Riipalu ja Maitla –, kuid ainult üks Saksa Risti Kullas kavaler, see oli hauptsturmführer Hando Ruus. Tõenäoliselt ei saanud ta teada kummastki – ei ülendusest ega viimasest autasustamisest. 23. septembril 1944 langes Ruus Ambla lähedal laskurkorpuse meeste kätte vangi. Ta saadeti peagi Leningradi ja märtsis 1945 mõisteti Ruus "Troika" otsusega, ilma edasikaebamise võimaluseta, surma. Matmiskoht siiani teadmata.

view all

Hando Ruus's Timeline

1917
May 16, 1917
Tallinn, Eesti
1944
April 1, 1944
Age 26
Kose
December 31, 1944
Age 27
????
Leningrad, Rusland