Henrik Olsen Sylvius

Is your surname Sylvius?

Research the Sylvius family

Henrik Olsen Sylvius's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Henrik Olsen Sylvius

Also Known As: "Skov (Sylvia = latin for skog)", "Henrich"
Birthdate:
Birthplace: Klepp, Rogaland, Norge
Death: Died in Egersund, Rogaland, Norge
Immediate Family:

Son of Ole Nilsen Middelfart and NN Mathiasdatter
Husband of Anna Theophilusdatter Schancke
Father of Anna Sylvia Henriksdatter Sylvius; Ole Henriksen Sylvius; Kristina Henriksdatter Sylvius; Karen Henriksdatter Sylvia; Rebekka Henriksdatter Sylvius and 2 others
Brother of Nils Olsen Sylvius

Managed by: Private User
Last Updated:

About Henrik Olsen Sylvius

Sogneprest i Egersund 1683-1716

"Henrich Olsen Sylvius

efter Løwold — Broder til foregaaende (Nils Olsen Sylvius). I en biskopelig Skrivelse af 22 Febr. 1716 siges han at være 76 Aar gammel og er altsaa født 1640. Han deponerede fra Stavanger 24 April 1662. Han antages at Løwold at have været Kapellan hos Broderen fra 1677, men det rigtige er vel fra 13 Jan. 1678, da han i Cancelliets Protokol over Prester i Norge fra 1660—1800 findes opført som Prest i Egersund fra denne Dag. Hans eldste Datter, Anna Sylvia, blev døbt i Egersund 9 Marts 1679 og kaldes da Hr. Henrichs Datter. Foruden hende havde han Sønnen Theophilus, døbt 30 Dec. 1680, Karen, f. 1683, + 11 Jan. 1715, Elisabeth, døbt 19 Marts 1684, Christina, døbt 21 Sept. 1688, Huldeborg, døbt 19 Febr. 1699. Hans Hustrus Navn har vi ikke fundet optegnet, men i Brev til Biskopen af 13 Juni 1711 melder han, at hun er død. Han var sengeliggende fra Juni 1715 og maa være død før 3 Aug. 1716, da hans eftermand Daniel Rasch denne Dag er udnævnt. Denne blev gift med ovennævnte Huldeborg Henrichsdatter Sylvia, der blev begraven 6 Marts 1731 . Hr. Henrichs Søn Oluf var i 1701 Elev af Kristiania Skole, 15 Aar gammel. I 1711 heder det om ham: Hr. Henric Olsen Sylvius, en gammel Mand af 73 Aar, blev EnksmanH kort før Pintsetiden hujus anni; hans Hustru var Provsten Mag. Jens Godtzens Søsterdatter. Prestens Fader har været Sogneprest paa Jæderen. Han har 7 store Bern, hans ældste Datter er gift med sin Faders Huskapellan, Hr. Eric Leganger."

Kilde: Christiansands Stifts Prester i det syttende Aarhundrede - Thrap, Daniel

http://www.nermo.org/slekt/d0006/g0000009.html#I27001

ABT 1639 - 1716

   * RESIDENCE: Bosatt på Eeg (Egersund) ?
   * BIRTH: ABT 1639, Klepp, RO
   * DEATH: 1716, Egersund, RO 

Henrik Olssøn Sylvius var Sogneprest i Egersund i 1683

view all

Henrik Olsen Sylvius's Timeline