Henrik Eriksson Smeds, Lillsmeds

public profile

Henrik Eriksson Smeds, Lillsmeds's Geni Profile

Records for Henrik

1,630,176 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Henrik Eriksson Smeds, Lillsmeds

Also Known As: "Gustafsson"
Birthdate:
Birthplace: el. 1.2.1696
Death: Died in Lappträsk
Cause of death: 60-65 år gammal
Immediate Family:

Son of Erik Mattsson Smeds and Hebla Henriksdotter
Husband of Maria Hansdotter Hansdotter
Father of Hans Henriksson Lillsmeds, Lillsmeds; Arvid Henriksson Lillsmeds; Barndött barn and barndött barn
Brother of Anders Eriksson and dödfött barn
Half brother of Anders Thomasson Smeds, Storsmeds; Matts Thomasson, Smeds and Erik Thomasson Smeds

Managed by: Johan Lars Mikael Schalin
Last Updated:

About Henrik Eriksson Smeds, Lillsmeds (svenska)

Enligt mantalsängden för 1724..."Systerson" (el- "svågerson"??) till Thomas Johansson:

Savonlinnan ja Kymenkartanon läänin tilejä > Asiakirjat > Tositekirja 1724-1724 (8774)

http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=12056926

En jämförels med Asutuksen yleisluettelo > Asutuksen yleisluettelot > Pyhtää 1695-1712:

http://digi.narc.fi/digi/view.ka?kuid=1127902

ger ändå klart vid handen att ingen annan "Erik" kan ha funnits familjebildande i bondeätt då Henrik Föddes än Erik Mattsson, en äldre kusin till Thomas Johansson.

Det är en bedömningsfråga om Erik och Anna hade ingått kusinäktenskap eller om "systerson" är en inexakt beteckning i mantalslängden.

view all

Henrik Eriksson Smeds, Lillsmeds's Timeline

1695
February 1, 1695
el. 1.2.1696
1711
1711
Age 15
1715
June 25, 1715
Age 20
1720
1720
Age 24
1725
1725
Age 29
1755
November 12, 1755
Age 60
Lappträsk
????