Hjalmar Palin (1848 - 1907)

‹ Back to Palin surname

4

Matches

0 0 4
Adds more complete birth date, birth place, more complete death date, death place, middle name and spouse(s).

View Hjalmar Palin's complete profile:

  • See if you are related to Hjalmar Palin
  • Request to view Hjalmar Palin's family tree

Share

Death: Died
Managed by: Lasse Söderström
Last Updated:

About Hjalmar Palin

Landshövding i Nylands län 1888 - 1897.

Senators - Heads of the Section for Civil Affairs

Siviilitoimituskunnan Päälliköt

Chefer för Civil-Expedition

1897 - 1900 Hjalmar Georg Palin

Generalmajor, riksråd

S 12.7.1848 Heinola, Helsingfors, 21.11.1907 K

Föräldrar 
MD, Carl Henrik, Palin S 15/10/1808 Åbo, 14.1.1851 Heinola K, och Sofia Lovisa Elisabet 18/10/1826 von Essen S, K 11/9/1893 Nastola. 
Maka (s) för föräldrar 	 P1 Kharkov, Ryssland, 1875: Julia Lukashevitš Kharkiv 1855 S, K 1884 Helsingfors, Finland.  P1 V NN Lukashevitš.  P2 Fagervik Manor, 25/6/1889 Ingå: Linnea Hisinger friherrinnan Eugenia S 25/8/1867 Brödtorp, Bottom, K 14.4.1947 Helsingfors, Finland.  P2 V Esquire, Baron Edward Victor Eugène Hisinger S 16/7/1832 Fagervik herrgård, Ingå, K 23/10/1904 Fagervik herrgård och HM Kejsarinnan HOVFRÖKEN, Johanna Constance, Baroness Ramsay S 2.12.1837 Helsingfors, 17.3.1925 K Fagervik herrgård. 
Karriär 
Hjalmar Georg Palin var elev i finska kadettskola i Fredrikshamn 30.9.1860.  Efter examen från skolan han befordrades till fänrik och var skyldig att rekrytera besättningen Livgardets regemente 29/7/1867 Suomenmaa slag.  Palin förpliktas att 19/10/1871 elev av Nicholas generalstab Academy och befordrades till fänrik vid akademin, 28.4.1872, 20.4.1873 och löjtnant 13.4.1874.  General Staff College sedan 17/4/1874, beordrade Palin rekrytera Kharkov militärområdet högkvarter, där han befordrades till kapten för 26/11/1874 leverans av 31  Personal vid en infanteri division i moderbolaget Adjutant, när han inträdde i Stabsofficer av förteckningarna.  Han befordrades till överste och överförs till särskilda uppgifter 4  Army Corps huvudkontor 8/4/1877. 
Turkiets krig 1877 - 1878, Palin excellerade i belägringen av Plevna i Bulgarien, Osman-paššan trupper under sommaren och hösten 1877.  Palin befordrades till överste i slutet av kriget 22.7.1878.  Slutet av kriget var han beställde 9.10.1878 16.  Infanteridivisionen stabschef, där han var en permanent uppdrag 4/12/1878.  Palin överfördes till 14.9.1880 Finlands militära distrikt (Governor General's) Office finska armén stabschef huvudkontor i Helsingfors 18.7.1883 och utnämndes till ordförande för Finlands Ylisotaoikeuden.  Han befordrades till generalmajor och chef för personal bekräftade ylisotaoikeuden uppgifter som ordförande och Stabsofficer av förteckningar över 11/9/1888.  Palin är utlånad till Åbo och Björneborgs län VA.  Guvernör i 15,6.  - 16/9/1888, 1/12/1888 och utnämndes till guvernör i provinsen Nyland.  Han fick distinktionen som ordförande för Ylisotaoikeuden Finland 25.1.1889 och guvernörens kontor i Nyland slutet av 1896 real valtioneuvoksena.  Palin utsetts till Imperial finländsk medlem av senatens ekonomiavdelning och civil chef i redaktionsrådet 2/1/1897.  Han beviljades 4/3/1899 salaneuvoksen värde.  Palin fick avgå från militärtjänst och senaten, de civila huvudet i redaktionsrådet 21/12/1899.