Jens Christensen Dull, til Eid (1547 - 1610)

‹ Back to Dull surname

Is your surname Dull?

Research the Dull family

Hr. Jens Christenssøn Dull's Geni Profile

Records for Jens Dull

2,736,568 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Christenssøn", "Christensøn", "Christensson", "Bloch", "Lesemester"
Birthplace: Bergen, Hordaland, Norway
Death: Died in Bergen, Hordaland, Norway
Occupation: Lesemester Bergen, senere Sogneprest Eid, Lektor ved Latinskolen i Bergen, Prest Unknown GEDCOM info: Prest, Lesemester og senere prest i Nordfjordeid., Sogneprest til Eid, Nordfjord, Lektor og Lesemester i Bergen
Managed by: Karl-Ole Bang Larsen
Last Updated:

About Jens Christensen Dull, til Eid

Jens Christenssøn Dull (Christensen)

Overtok ca. 1575 som lesemester i Bergen etter Absalon Pedersen Beyer.

Var lektor og "læsemester" ved Latinskolen i Bergen.

Han tok avskjed i 1602, på grunn av alderdom og skrøpelighet.

http://www.nermo.org/slekt/d0011/g0000012.html#I8604

http://www.larsensplass.com/slekt/getperson.php?personID=I14310&tree=1001

   * RESIDENCE: Lesemester, senere prest i Nordfjordeid
   * OCCUPATION: Lesemester, prest i Eid
   * BIRTH: 1547, Bergen (noe usikre foreldre ?)
   * BAPTISM: "Johanni Christierni Doldio" (Doll/Dall)
   * DEATH: 1610, Bergen (Eid ?)
   * EVENT: 4 May 1575, Fikk prebendet eller Absalon Beyer
   * EVENT: 1590, Protesterte heftig m. heksebrenningen av Anne Pedersd. 

Family 1 : Elisabeth Pedersdatter KRAG

   * MARRIAGE: ABT 1574, Bergen
   * EVENT: 1573, Forlovet 

Family 2 : Birgitte NIELSDATTER

   * MARRIAGE: 1599 

--------------------

Jens Christenson Lesemeister var fødd i 1547 i Bergen og døydde i Bergen omlag 1610. Faren var Christen Skrivar (og rådmann) i bergen og mora heitte Magdalene. Jens gifta seg i 1573 med Elisabeth pedersdotter Krag. Ho var adeleg og dotter av Peder Simonsen Krag... Elisabeth døydde i ... 1593 ... (se profil Elisabeth). Jens vart så oppattgift omlag 1595 med Birgitte Nilsdotter, enkja etter Jon Benkestokk.

Jens studerte i København 1562-1566 og var ved Universitetet der i 1570-71. Jens vart utnemnd til Lesemeister (lektor) ved Bergen Katedralskule etter Absalon Pederson i 1573. Jens hadde stillinga i 28 år inntil han vart avsett "for sin alderdom og skrøbeligheds skyld" i 1602. I 1603 fekk han prestekallet på Eid. Jens førde dagbok. Denne boka er trykt i eit skrift fra Bergens Historiske Forening i 1935.

Kjenldene seier at Jens ikkje var nokon spesiell lærd mann og han var ikkje omtykt som lektor. Jens kom på kant med autoritetane i 1590-åra. Dette var nok den eigentlige grunnen til at han vart avsett som lektor. Jens hadde eit frisyn og eit mot som ikkje passa seg for ein lektor:

"Då Anne Pedersdotter vart brend på heksebål på torget i Bergen i 1590 sto Jens og soknepresten i Krosskyrkja fram på rettarstaden og tala djervt mot domen og imot heksebrenning i det heile. Soknepresten måtte reise til København og forklare seg for dei høge herrar. Jens slapp med ein kort suspensjon frå lektorembetet."

Då Jens tl slutt vart fjerna frå stillinga si og utnemnd som sokneprest på Eid i Nordfjord, skulle han halde kapellan. Jens brydde seg berre så måteleg om det. i 1607 klaga folket fræ Eid over at dei ikkje hadde hatt prestehjelp på 7 veker. Kong Christian IV som var i Stavanger då klaga kom, skreiv brev til lensherren på Bergenhus og krevde at lensherren skulle syte for at herr Jens tok seg av embetet sitt som han skulle.

Birgitte Nilsdotter skal ha blitt buande på Eid etter at Jens døydde. Jens har fått tilnamnet Benkjastokk. Gården Skarhaug på Eid var preste-enkjegard, og Birgitte budde nok her.

Jens kom i krangel med mange folk, mest i Bergen og Selje. Ei dotter Margrete var gift med futen Morits Jenson i Nordfjordeid i 1613. Dei budde på Moritsgarden på Rygg i Gloppen. To av døtrene deira var gifte i Volda, ei med Jakob Olavson Bjørkedal, ei med bror hans Frans Olavsson Rødset.

Rektor Olav Riste skriv i 1935:

"Hermed sluttar ogso soga um herr Jens Christensen Lesemeister, som alle i Moritsætti til dessa berre har visst um namnet til, men heller inkje meir. Fyrst då etterkommarane hans gjekk gjennom dei 2 døtter, Anne og Maren Moritsdotter, vart inngifte i den gjæve Bjørkedalsætti, fekk ætti bløma fram til frægd og gagn for Sunnmørsbygdene. No er det renningar av ætt i dei fleste tun i Volda, og Moritsnamnet hev liksom ein eigen klang enno."

Etter Geir Strands "Ættesoge: anene og etterkommarane til Ole karlson og Karen Nikoline Johanne von Cappelsen" -------------------- 1603, Sogneprest til Eid, Nordfjord

view all 18

Hr. Jens Christenssøn Dull's Timeline

1547
1547
Bergen, Hordaland, Norway
1560
1560
Age 13
Gildeskål
1570
1570
Age 23
Denmark
1573
1573
Age 26
1576
November 21, 1576
Age 29
1580
1580
Age 33
Bergen, Hordaland, Norway
1590
1590
Age 43
Bergen, Hordaland, Norway
1594
1594
Age 47
1610
1610
Age 63
Bergen, Hordaland, Norway
1610
Age 63
Bergen, Hordaland, Norway