Ingebjørg Erlingsdatter Bjarkøy

Is your surname Bjarkøy?

Research the Bjarkøy family

Ingebjørg Erlingsdatter Bjarkøy's Geni Profile

Records for Ingebjørg Bjarkøy

8,252 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Ingebjørg Erlingsdatter Bjarkøy

Nicknames: "Ingeborg"
Birthdate:
Birthplace: Bjarkøy, Troms, Norge
Death: Died in Odensland, Kyrkjebo, Sogn og Fjordane
Immediate Family:

Daughter of Erling Vidkunsson Bjarkøy, Baron and Elin Toresdatter
Wife of Sigurd Havtorson "til Sudrheim"
Mother of Cecilia Sigurdsdatter, til Sudrheim; Agnes Sigurdsdotter Rose, til Sudrheim; Dag Sigurdsøn and Håkon Sigurdsson, i Giske
Sister of Sigrid Erlingsdatter; Gyrid Erlingsdatter, til Bjarkøy; Elin Erlingsdotter Giske; Bjarne Erlingson Bjarkøy; Gjertrud Erlingsdotter ? Svalesdotter ? Giske and 1 other

Occupation: Baroness. Heiress of Bjarkoy and Gisko fiefs
Managed by: Private User
Last Updated:

About Ingebjørg Erlingsdatter Bjarkøy

Ingeborg Erlingsdatter Bjarkøy

Datter av Erling Vidkunsson Bjarkøy. Gift med Sigrurd Havthorsson

Kilder

Kildeinformasjon

1342: DN VI, nr 166, 29. september 1342: Supplikk fra [Pål Bårdsson], erkebiskop av Nidaros, og [Hallvard], biskop av Hamar, til pave Clemens VI: For å besegle freden og enigheten mellom de to familiene, ber de om at væpneren [nobilis domicelli] Sigurd Havtoreson og jomfru [nobilis domicelle] Ingebjørg Erlingsdatter må få lov til å inngå ekteskap, til tross for at de er beslektet i 4. grad. -- Påskrift: Dispensasjon kan gis.

Norsk Biografisk Leksikon

Ved siden av Bjarne hadde Erling flere døtre. Tre av dem ble i 1340-årene gift med fremstående norske stormenn: Ingebjørg med Sigurd Havtoresson, Gyrid med Eiliv Eilivsson av Naustdalsætten, Gertrud med Otte Rømer. Sannsynligvis hadde han også en fjerde datter, Sigrid (død 1356), som det ikke foreligger nærmere opplysninger om.

Ingeborg var datter til Erling Vidkunnsson fra Bjarkøy og Tora Toresdatter Tornberg. Tora var igjen oldebarn til Alv Erlingsson d.e. av Tornberg og derfor tremening til Sigurds far, Havtore Jonsson til Sudreim.

Ingeborg og Sigurd etterlot seg sønnen Håkon og datteren Agnes.

Da Håkon døde barnløs i 1407, gikk arven gjennom datteren og hennes mann, den svenskfødte ridder Jon Marteinsson, til deres sønn, riksforstanderen Sigurd Jonsson.

Tekst: Tore Nygaard

Kilder: Norsk Biografisk Leksikon, Bind XIII (1938), side 310. Odd Ottesen: Slekten Botner i Høland, side 10

Diverse notater fra privatpersoner - dette er IKKE kilder!

Ekteskap Fillippus Erlendson? Osland - ‎[Vis familie ‎(F572)‎‎] Barns dødsfall 1407 ‎(Alder 36)‎ Sønn: Erlend Fillippuson Losna (I1164) Dødsfall til et barnebarn 1438 ‎(Alder 67)‎ Barnebarn: Erlend Endrideson (I1166) ‎(Alder 73)‎

Fillippus Erlendson? Osland

Ekteskap Fillippus Erlendson? Osland - ‎[Vis familie ‎(F315)‎‎] Død 1332 Kirkebø, Sogn

Kilde: Skanna kyrkjebok, Klokkerbok

Publikasjon: http://digitalarkivet.uib.no

Dokument referanse: Brukarforumet, 6974: Et rop i skogen: "Takla-ætti" og "Losna-ætti" ‎(Hor‎

Kildetekst: Kjellaug Robberstad Petit, Frankrike, 08.01.2002 13:30 ‎(10)‎

Odd Handegårds bok som jeg gikk til innkjøp av i fjor. Han har samlet det meste stoff som finnes over Vestlandslekter og er svært saklig i sin behandling av dette stoffet. Ellers har jeg og Ingebjørg Erlendsdtr Losna ‎(d. 1332 på Odensland, Kirkebø i Sogn)‎ blant mine formødre, Astrid.

Ingebjørg Erlingsdatter GISKE / Ingebjørg Erlingsdatter av Giske og Bjarkøy http://www.nermo.org/slekt/d0022/g0000098.html#I1785

1320 - BEF 1400 BIRTH: 1320, (ca. 1310 ?) (Ingeborg) Bjarkøy DEATH: BEF 1400 Father: Erling Vidkunsønn BJARKØY Mother: Elin TORESDATTER Family 1 : Sigurd Haftorsønn SUDREIM MARRIAGE: 1342 +Agnes Sigurdsdatter SUDREIM

Håkon SIGURDSØNN 

Source: http://www.steig.no/slekt/default.htm Døpt Ingeborg? Ble gift med Sigurd Havtorsen Giske i 1342 -------------------- Ifølge en profil var hun frille og het Ester, men kilder for dette navnet mangler! Noen hevder også at hun hadde en datter Ingegerd, som ble gift med Håvard Jonsson på Foss. Men hvem han var gift med kjennes ikke og noen datter av Sigurd med det navnet finnes ikke i noen kilder!

view all 12

Ingebjørg Erlingsdatter Bjarkøy's Timeline

1321
1321
1340
1340
Skedsmo, Akershus
1343
1343
Sudreim (Sørum), Akershus, Norway
1343
1371
1371
Bjarkøy, Troms, Norge
1400
1400
Age 29
Odensland, Kyrkjebo, Sogn og Fjordane
????
????
Odinsland Kirkebø i Sogn
????
Losna.Solund.Norway
????