Isaiah Shandor Tishby

Is your surname Tishby?

Research the Tishby family

Isaiah Shandor Tishby's Geni Profile

Records for Isaiah Tishby

515 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Isaiah Shandor Tishby (Sándor Schwartz)

Hebrew: ישעיה תשבי
Also Known As: "Sandor /Schwartz/"
Birthdate:
Birthplace: Sanislău, Sanislau, Județul Satu Mare, Romania
Death: Died in Jerusalem, Israel
Immediate Family:

Son of Naftali Tzvi Schwartz and Gittel Gizella Schwartz
Husband of <private> Tishby (Tamari)
Father of Ariel Tishby and Naftali (Tali) Ziv Tishby
Brother of Avraham Schwartz; Peretz Tishby; Rivka Schwartz; Shmuel Zanvil Tishby (Schwartz) and <private> Glickman (Tishby (Schwartz))

Occupation: Professor, Jewish Mysticism
Managed by: Private User
Last Updated:
view all

Immediate Family

About ישעיה תשבי (עברית)

ויקיפדיה: ישעיה תשבי ( 31 באוגוסט 1908 – 15 במרץ 1992) היה מגדולי חוקרי הקבלה, ספרות המחשבה והמוסר והמיסטיקה היהודית, יליד טרנסילבניה. חתן פרס ישראל (1979), פרס ביאליק, פרס רוטשילד, וכן חתן הפרס הראשון בחקר הקבלה על שם גרשם שלום

נולד בשם שאנדור שוורץ (Schwartz Sándor) למשפחה אורתודוקסית, לא חסידית[1], בכפר סאניסלו (Szaniszló) באזור סטמר שבצפון-טרנסילבניה, אז בהונגריה (כיום Sanislău ברומניה), בשנת תרס"ח-1908. גדל בעיר קאריי, שבה למד בחדר ובישיבה, ונחשב לתלמיד מצטיין. משנות העשרים של המאה ה-20 היה פעיל ציוני, ונרדף משום כך על ידי ראש הישיבה בה למד‏ וחוגים חסידים קיצונים בעיירתו. בתום לימודיו בישיבה חי זמן מה בבודפשט ובווינה. באותה תקופה פרסם בהונגרית שירים ומאמרים בכתבי עת ציונים, והתעניין בהתפתחות הספרות העברית בארץ ישראל. בשנת 1933 עלה לארץ ישראל, מבלי לקבל היתר עלייה. בהמשך למד באוניברסיטה העברית במגמת ספרות אצל יוסף קלאוזנר, אך משהתאכזב מלימודי הספרות, בחר ללמוד קבלה והפך לתלמידו הראשון של גרשם שלום.‏ בהנחייתו סיים דוקטורט ב-1943

אף על פי שהיה תלמידו של גרשם שלום, התנגד שלום לתשבי ומנע ממנו ללמד קבלה בחוג למחשבת ישראל. יוסף דן טוען שהקרע בין תשבי לשלום החל לאחר שתשבי הוציא לאור את הספר משנת הזוהר, שהייתה מהדורה פופולרית של קטעים מהזוהר, בעוד שלום סבר שהציבור הישראלי יכול להתמודד עם קריאת הזוהר ואין לעשות לו פופולריזציה

בשנת 1959 התמנה לפרופסור מן המניין באוניברסיטה העברית. לימד פילוסופיה יהודית וכללית, מקרא וקבלה, והקים את המדור לספרות המחשבה והמוסר בחוג לספרות עברית. כמו כן הרצה, כפרופסור אורח, בבית המדרש לרבנים באמריקה וב"היברו יוניון קולג'" בניו יורק

תשבי נפטר בירושלים בתשנ"ב (15 במרץ 1992). היה נשוי לאסתר ואב לשני בנים, נפתלי תשבי ואריאל תשבי

view all

Isaiah Shandor Tishby's Timeline

1908
August 31, 1908
Sanislău, Sanislau, Județul Satu Mare, Romania
1933
1933
Age 24
Israel
1951
December 10, 1951
Age 43
Jerusalem, Israel
1985
September 1985
Age 77
Jerusalem, Israel

Yehudith Tamari 80th birthday (Jerusalem, Sep. 1985) at Avi & Shula Tamari backyard in Malha. This was the last gathering of the family before Tali, Orya and
Avner moved to Boston and Nitza moved to London,...

1992
March 15, 1992
Age 83
Jerusalem, Israel