Jacob Coetzer, SV/PROG

Is your surname Coetzer?

Research the Coetzer family

Jacob Coetzer, SV/PROG's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Jacob Coetzer, SV/PROG

Also Known As: "Jacob Kutzer"
Birthdate:
Birthplace: Därstetten, Niedersimmental District, Canton of Bern, Switzerland
Death: Died in Stellenbosch, Western Cape, South Africa
Immediate Family:

Son of Wenceslaus Kutzer and Suzanne Weisse
Husband of Cornelia Helm, b2 SM and Susanna Snyman, b8 SM
Father of Johannes Jacobus Coetzer, b1; Dorothea Coetzer; Susanna Margaretha Kuuhl; Maria Magdalena Coetzer; Maria Elisabeth Coetzer b5 and 5 others

Managed by: June Barnes
Last Updated:

About Jacob Coetzer, SV/PROG

http://www.stamouers.com/

Jacob COETZER (KUTZER). Hy kom as soldaat op 7 Junie 1709 op die skip Noordbeek by die Kaap aan. Hy werk eers as boerskneg en kry in 1714 burgerskap. Hy trou op 15 September 1717 met Cornelia HELMS, die weduwee van Ary van Wyk. Uit hierdie huwelik is twee kinders gebore. Hy trou toe weer met Susanna SNYMAN in 1722.

KINDERS:

Johannes Jacobus 1716, X 15 Februarie 1739 Maria Botha, XX 27 November 1746 Johanna Nel

Dorothea 1717, X J van Deventer

Susanna Margaretha 1723, X 19 April 1744 JA Kuil

Maria Magdalena 1724, ongetroud oorlede

Maria ELizabeth 1727, X 8 Augustus 1754 S van Echten

Wensel Christoffel 1728, X 13 Februarie 1752 Elizabeth du Toit

Philippus Jacobus 1730, ongetroud oorlede

Jeremias 1732, X 17 April 1763 Susanna du Toit, XX Eleonora Loret

Jacobus Johannes 1734, ongetroud oorlede

Johanna Jacoba 1740, X FW Alleman, XX DC Haan van Vryburg

Hy was 'n lid van die Burgerraad in Stellenbosch en Drakenstein. Van 5 Mei 1733 was hy kaptein van die Burgerdragonders by Stellenbosch en Drakenstein

Bronne:

NA Coetzee "Jacob Kutzer" Familia XIII, 1976 no 1

Thanks to research by:

Thanks to submission by:

AM van Rensburg -------------------- a1 Jacob Coetzer

of Coetser ook Kutzer genoem, van “Setry by Weenen”, seun van: Wenzeleslaus Kutzer. aankoms: 1709 soldaat. Burger 1714. getroud: 15 Sep 1717 Cornelia Halms, weduwee van: Ary van Wyk; hertroud: (waarskynlik 1722) Susanna Suyman.

Source: "Genealogy of old South African Families", Ancestry24.com -------------------- Jacob Kutzer kom die Kaap aan in 1709 van Oostenryk. Hy was vroeer getroud met die weduwee van Arie van Wyk - Cornelia Helms.

Reference no.: MOOC10/3.54 Testator(s): Adam Tas 22 July 1722 Auction of goods at Stellenbosch of deceased Adam Tas: 1 jonge gen:t Joseph v: Tranquebare Jacob Coetser 151:--[Slave named Joseph van Tranquebare sold to Jacob Coetser for 151 rixdollars]

Gezina Dorothea Coetzer South Africa, Dutch Reformed Church Registers, 1660-1970 baptism: 9 April 1713 Cape Town, Cape of Good Hope, South Africa father: Johannes Jacob Coetzer mother: Cornelia Laman [Vryswarte-freed slave or child of slave(s),died 1732:MOOC10/3.93] [familysearch.org] Is this Jacob Coetser or someone else? Dates are plausible and 1 witness was Elisabeth van Wijk.

=========

NOTE from Craig Sheldon:

There is currently no source for Jacob Coetzer's 18 Sept. 1742 date of death. Although he does seem to have died c.1742, one reference states that Jacob died in c.June 1742.

TANAP.net in an article on Cape Policy Resolutions, has the following footnote:

"Jacob Coetser het in 1709 as soldaat na die Kaap gekom. Hy het in 1714 'n vryburger geword. In 1717 is hy getroud met Cornelia Helms, die weduwee van Johannes van den Bosch en Arij van Wijk. Na haar dood in 1722, het hy hertrou met Susanna Snijman, die dogter van Christoffel Snijman en Margaretha de Savoije. Hy is in 1742 oorlede. (Sien M.O.O.C. 7/2: Testamenten, 1712−1720, no.123; M.O.O.C. 7/6: Testamenten, 1738−1745, no. 91.)"

Jacob might have died c.June 1742, according to P.J. Coetser's 1987 book Kaleshaan en die ander stamvaders van die Coetsers van Lydenburg:

"Na die afsterwe van Jacob in Junie 1742, het Susanna Snyman op 7 Julie 1742 die testament by die Weeskamer aan die Kaap ingehandig."

view all 15

Jacob Coetzer, SV/PROG's Timeline

1690
1690
Därstetten, Niedersimmental District, Canton of Bern, Switzerland
1709
1709
Age 19
Cape
1716
1716
Age 26
Drakenstein, Kaap de Goeie Hoop, Suid Afrika
1717
September 15, 1717
Age 27
1714, 15 7br Jacob Coetser van Rijkstat jongm' met Cornelia Helmes wede. Arije van Wijck. Stellenbosch.
1717
Age 27
Stellenbosch,Kaapkolonie,Suid Afrika
1722
1722
Age 32
Cape, South Africa
1723
1723
Age 33
Cape of Good Hope, South Africa
1724
1724
Age 34
Cape of Good Hope, South Africa
1725
1725
Age 35
Cape of Good Hope, South Africa
1728
July 11, 1728
Age 38
Cape of Good Hope, South Africa