Jacob Nielsen, greve af Nørre Halland (c.1248 - 1309)

‹ Back to Nielsen surname

Is your surname Nielsen?

Research the Nielsen family

Jacob Nielsen Skarsholm's Geni Profile

Records for Jacob Nielsen

9,101,286 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Nilssøn"
Birthplace: Nordre Halland
Death: Died in Bohus, Sweden
Occupation: ejer af borgen Egholm paa Sjælland
Managed by: Paul Østergaard Sørensen
Last Updated:

About Jacob Nielsen, greve af Nørre Halland

Junker of fra 1283 ejer af Egholm på Sjælland ( med endnu bevarede kælderrum fra hans tid ), blev sammen med Marsk Stig Andersen Hvide dømt fredløs 1287 for mordet paa Erik Klippinge i Finderup lade 1286, hvorefet Grev jacob byggede fæstninger på Hunhalse og Varberg i Halland, hvorfra han hærgede de danske kyster, han var i tjeneste hos den Norske KOnge, Valdemar sejrs uægte sønner Niels og Knud, anvendte en forenklet udgave af deres fars vaaben med de tre Løve og Hjerterne nemlig et tverdelt skjold med omskriften S' DOMICELLI IACOBI FILII COMITIS NICOLAI, eller junker Jacob Grev Niels (af Nørre Halland) søn, hvilket illustrerer hans slægtskab med Grev Niel, Jacob er Niels Søn

--------------------

Han blev sammen med marsk Stig Andersen (Hvide) dømt fredløs 1287 for mordet paa Erik Klipping i Finderup Lade 1286, hvorefter grev Jacob byggede fæstninger i Hunehals og Varberg i Halland, hvorfra han hærgede de danske kyster; han var da i tjeneste hos den norske konge.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Name: Jacob av Halland

Sex: M

Birth: CA. 1250

Death: CA. 1308 in Bohus

Burial: Sorø

Reference Number: gorm 462

Note: Greve av Norra-Halland, ridder 1285.

Father: Niels II av Halland b: CA. 1218

Mother: Cecilie Jensdatter Galen b: CA. 1220

Marriage 1 Spouse Unknown

Children

Euphemia Jacobsdatter av Halland b: CA. 1270

Kilde: http://wc.rootsweb.ancestry.com/cgi-bin/igm.cgi?op=GET&db=4l83jmr3&id=I76