Jacques Pinard SV/PROG

Is your surname Pinard?

Research the Pinard family

Jacques Pinard SV/PROG's Geni Profile

Records for Jacques Pinard

61,231 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Jacques Pinard, SV/PROG

Also Known As: "Jacques Pienaar", "Pinar"
Birthdate:
Birthplace: Nantes, Loire-Atlantique, Pays de la Loire, France
Death: Died in Cape Town, Cape Town, Western Cape, South Africa
Cause of death: Died before 30 Sep 1714 - see inventory
Immediate Family:

Son of Jacques Pineau and Martha Jolan (Jollan)
Husband of Esther Fouche, SM/PROG and Martha le Febre, b2 SM
Father of Pieter Pienaar, b1; Jacques Pienaar, b2; Marthe Pienaar, b3; Maria Magdalena Pienaar, b4; Abel Pienaar b5 and 3 others
Brother of Pierre Pineau; Martha Pineau; Anne Pineau and Philippe Pineau

Occupation: Carpenter, Farmer 'Lustig-Aan'
Managed by: Thabu Pienaar
Last Updated:

About Jacques Pinard SV/PROG

Jacques PINARD gebore 1665 was 'n Franse Hugenoot van Dreux en heelmoontlik 'n lidmaat van La Fontiane-sous-Prémont. In 1688 het Pienaar as timmerman na SA gekom, op die skip Voorschooten, saam met sy vrou Esther FOUCHE met wie hy op 10 Desember 1687 in die Waalsekerk in Delft getrou het. Sy was toe 21 jaar oud. Hy was gevestig op Lustigaan (1692), Klein Drakenstein. Hulle het twee kinders gehad voordat sy oorlede is in 1697. Hy is oorlede omstreeks 1713. Hy trou met sy tweede vrou Martha le FEBRE, dogter van Pierre le Fèbre, en Marie de Gravé. Sy was die eerste kind van Hugenote-ouers wat aan die Kaap gebore is. Martha was maar 14 jaar oud, toe hulle getrou het in 1698 en hulle het nog 6 kinders gehad:

1. Pierre (Pieter) ~ 14 Mei 1690 x Johanna Terrier, weduwee van Cordier 2. Jacques * 1692 x 21 Januarie 1714 Louise Cordier weduwee van Daniel Jacobs 3. Martha ~ 23 Augustus 1699, jonk oorlede 4. Marie-Madeleine 1701 x Antoine NORTJé 5. Abel 1703 x 11 Julie 1734 Anna SCHEEPERS 6. Esther gedoop 30 Oktober 1706 x Jacobus VAN DER MERWE 7. Jean (Jan) 1708 x 27 Maart 1740 Catharina BOTHA 8. Salomon 1710 x 1 September 1743 Sara OOSTHUIZEN

Aan die Kaap het hy die plaas Lustig Aan, langs Philippe Foucher se Wildenpaardenjacht, naby die Paarl, aangelê. Dié plaas word op 27 Augustus 1694 aan hom oorgedra. Die plaas Lustig Aan is in 1725 aan Louis le Riche verkoop. Hy het ook die plaas Hartebeeskraal in Klein Drakenstein gekry op 21 April 1711, die plaas het voorheen aan Matthys Michiel behoort.

Jacques Pinard is in 1712 oorlede en sy weduwee trou op 3 Desember 1713 met Estienne Terreblanque, 'n vlugteling wat etlike jare na die hoofgroep na die Kaap gekom het.

view all 26

Jacques Pinard SV/PROG's Timeline

1666
June 18, 1666
Nantes, Loire-Atlantique, Pays de la Loire, France
June 29, 1666
Nantes, Pays de la Loire, France
June 29, 1666
Nantes, France
June 29, 1666
Nantes, France
June 29, 1666
Nantes, France
1686
1686
Age 19
La Beauce, Chartres, France
1687
December 10, 1687
Age 21
Delft, Nederland
December 31, 1687
Age 21
Delftshaven, Netherlands
December 31, 1687
- April 13, 1688
Age 21
South Africa

http://www.geni.com/projects/South-African-Stamouers-Progenitors-Ma...

The VOORSCHOTEN sailed from Delft (Delfthaven) on 31 December 1687 and arrived at Saldanha Bay, South Africa on 13 April 1688.

31/12/1687 - 26/04/188

The Voorschoten left Delfshaven, Zeeland (Netherlands) for Batavia on 31st December, 1687. Arrived at Saldanha Bay the Cape, 13 April, 1688, transferred to ship Jupiter which arrived at Table Bay with 192 people on April 26,1688

Flyboat with 3 masts and a rounded hull, 130 Dutch feet long - capable of carrying 150 people.

Captain: Frans Villierius.

Belonged to the Chamber of Delft. Voorschotten - first ship to leave Holland with French refugees

Part of the autumnal fleet - sailing with this ship were Borssenburg, Oosterland, De Schelde, Berg China, Zuid-Beveland and Wapen van Alkmaar.

Sources:
• Ship & Voyages: http://www.vocsite.nl/schepen/detail.html?id=11106

Passenger Lists:
http://sa-passenger-list.za.net/index.php
http://www.olivetreegenealogy.com/ships/sahug11.shtml
http://www.tanap.net/content/voc/archnl/archnl_depart.htm

1688
1688
Age 21
Cape