Johann Greyling, SV/PROG

Is your surname Greyling?

Research the Greyling family

Johann Greyling, SV/PROG's Geni Profile

Records for Johann Greyling

30,467 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Johann Greyling, SV/PROG

Also Known As: "Johan GREYLING", "Jan Greyling", "Johann Greyling", "Jan GRYLING", "Jan GRIJLING", "Jan GREIJLINK", "Johann GRIJLING", "Johann GREIJLINK", "Johan Greyling"
Birthdate:
Birthplace: Schönfeld, Dresden, Saxony, Germany
Death: Died in Stellenbosch, Cape, South Africa
Place of Burial: Stellenbosch, Breede River DC, Western Cape, South Africa
Immediate Family:

Husband of Johanna Lubbe, b10 SM and Jacomina Pelser, b1 SM
Father of Maria Jacoba Greyling, a1b1; Johanna Sophia Greyling, b2 SM; Jan Christoffel Greyling, a1b3; Maria Elizabeth Greyling, a1b4; Aletta Lasya Greyling, SM and 6 others

Occupation: Mason
Managed by: Y., a1b2c2
Last Updated:

About Johann Greyling, SV/PROG

http://www.stamouers.com/index.php/stamouers/d-g/184-greyling-johann- http://www.greyling.za.org/webtrees/individual.php?pid=I1&ged=jan_greyling_2007_03_03.ged

  • Birth Date c. 1700
  • Death Date August 1769
  • First Name Jan
  • Last Name Gryling
  • Gender Male
  • Birth Location Germany
  • Death Location Stellenbosch, Cape Colony

PROGENITOR / STAMVADER

Hy was afkomstig van Linz in die provinsie Sakse, Duitsland. Hy arriveer in 1725 aan die Kaap as soldaat in diens van die H.O.I.K. Later word hy burger en sit sy beroep as messelaar te Stellenbosch voort.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1725 Arriveer vanaf Linz, Sachen (Saxon?), Duitsland aan die Kaap

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

X Johanna LUBBE as Jan GRIJLING op 31 AUG 1727 te Kaapstad. Van Lends (=Linz in Sakse). Hy was matroos in diens van die Kompanie. Aankoms 1725, eers soldaat, later vryburger op Stellenbosch, messelaar.

XX Jacomina PELTZER, a1b2, as wewenaar Jan GRYLING op 9 OKT 1735 te Stellenbosch. Hul kinders het almal die van GREYLING.

Soms ook Johann GRIJLING of GREIJLINK in kinders se doopinskrywings.

Kinders met Jacomina PELTZER :-

C1 Jan Christoffel GREYLING ≈ Cabo 30.9.1736

C2 Maria Elisabeth GREYLING ≈ Cabo 7.2.1740

C3 Aletta Lasaija GREYLING ≈ Stellenbosch 4.11.1742

C4 Jacobus Fredrik GREYLING ≈ Stellenbosch 10.1.1745

C5 Johanna Rosina GREYLING ≈ Cabo 26.7.1747

C6 Hendrica Sophia GREYLING ≈ Stellenbosch 28.6.1750

C7 Barend Christiaan GREYLING ≈ Stellenbosch 25.12.1752 (Een v. tweeling)

C8 Elisabeth Jacomina GREYLING ≈ Stellenbosch 25.12.1752 (Een v. tweeling)

C9 Abraham Carel GREYLING ≈ Stellenbosch 9.1.1757

Bron: Die Geslagsregister van die familie PELSER, PELSTER, PELSZER, PELTSER, PELTZER en PELZER in Suid-Afrika sedert 1708 deur R. DE V. PIENAAR, Stellenbosch, 2004. bl. 7

Bygelas deur Y. DROST, 2009

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GRIJLING Jan d'Oude Died: 13 Aug 1769 Buried: 16 Aug 1769, op't Kerkhoff Source: Nederduits Gereformeerde Gemeente, Stellenbosch, Western Cape. burial register, 1765-1794, page 4. Repository: NG Kerkargief, Noordwal-Wes, Stellenbosch, G2 4/4. Transcribed by Ockert and Sasa Malan. See also Die Stellenbosse Heemkring

view all 20

Johann Greyling, SV/PROG's Timeline

1705
1705
Schönfeld, Dresden, Saxony, Germany
1725
1725
Age 20
from Linz to South Africa
1727
August 31, 1727
Age 22
Stellenbosch, Cape, South Africa
1728
1728
Age 23
Stellenbosch, Breede River DC, Western Cape, South Africa
1735
October 9, 1735
Age 30
Stellenbosch, Western Cape, South Africa
1736
September 30, 1736
Age 31
1740
February 7, 1740
Age 35
1742
November 4, 1742
Age 37
Stellenbosch, Breede River DC, Western Cape, South Africa
1745
January 1, 1745
Age 40
Cape, South Africa
1747
July 16, 1747
Age 42
Stellenbosch, Breede River DC, Western Cape, South Africa