Prof. Jan Lion-Cachet

Is your surname Lion-Cachet?

Research the Lion-Cachet family

Prof. Jan Lion-Cachet's Geni Profile

Records for Jan Lion-Cachet

73,207 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Jan Lion-Cachet, SV/PROG

Also Known As: "Ou Oom Jan"
Birthdate:
Birthplace: Krom Boomssloot 3, Amsterdam, Amsterdam, Noord-Holland, Netherlands
Death: Died in Potchefstroom, Southern DC, North West, South Africa
Immediate Family:

Son of Salomon Lion Cachet and Rachel Cachet
Husband of Zwaantje Postma; Catharina Viljoen and Martha Sophia Viljoen
Father of Anna Mirjam van der Walt; Dirk Lion-Cachet; Ida Geertruida Lion-Cachet; Calman Efraim Lion Cachet; Petrus Cachet and 2 others
Brother of Anna Lion Cachet; Frans Lion Cachet; Carel Lion Cachet; Anna Lion Cachet and Marianne Catharina Lion Cachet

Occupation: went to South Africa 1860, minister in the Gereformeede Kerk in Zuid Afrika in Rustenburg, Burgersdorp,Philipstown and Steynsburg, head of theological college at Burgersdorp til1905 and then until 1911, in Potchefstroom, journalist and author of many thro
Managed by: Private User
Last Updated:

About Prof. Jan Lion-Cachet

Author of many Theological Works and Pioneer of Afrikaans literature (poems and novels):

"Sewe duiwels en wat hulle gedoen het"

Cachet, Jan Lion, predikant en skrywer. 1838: Gebore op 29 November in Amsterdam. 1860: Land in Kaapstad en gee 'n jaar onderwys in ,,'t School tot nut van 't Algemeen".

1865: Versoek ds. Dirk Postma om horn vir die bediening op te lei. 

1869: Word aan die pas gestigte Teologiese Skool van die Gereformeerde Kerk op Burgersdorp aangestel.

1873: Sy eerste uitgawe van De /Yfaandbode, 'n 

maandblad vir die Gereformeerde Kerk, versky'n. 1875-83: Predikant op Philipstown.

1882: Hy skryf Di Drankduiwel en Di Geldduiwel. 1883: Die gemeente Steynsburg berocp horn.
1890: Word professor aan die Teologiese Skool op Burgersdorp. 

1892: Publiseer Di Spogduiwel .. 1894: Word redakteur van Het Kerkblad, orgaan van die Gereformeerde Kerk. 1904: Verhuis saam met die Teologiese Skool na Potchefstroom. 1907: Sy Sewe Duiwels en wat hulle gedoen het vel'skyn. 1912: Oorlede op Potchefstroom op 12 September.

Uit Afrikaanse Kinder Ensiklopedie Deel XI 1962

Aanvullende Bronne

  1. Geboorteakte - https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-12530-57269-25?cc=2020117&wc=MCL4-6Z7:341646101,342174401
  2. Huwelik met Zwaantje Postma - https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-12046-88618-94?cc=1918294&wc=M6GJ-2TL:207829401,207832901,207851801,207859601
  3. Grafsteen - http://www.eggsa.org/library/main.php?g2_itemId=1931665&g2_imageViewsIndex=1

About Prof. Jan Lion-Cachet (Afrikaans)

Author of many Theological Works and Pioneer of Afrikaans literature (poems and novels):

"Sewe duiwels en wat hulle gedoen het"

Cachet, Jan Lion, predikant en skrywer. 1838: Gebore op 29 November in Amsterdam. 1860: Land in Kaapstad en gee 'n jaar onderwys in ,,'t School tot nut van 't Algemeen".

1865: Versoek ds. Dirk Postma om horn vir die bediening op te lei. 

1869: Word aan die pas gestigte Teologiese Skool van die Gereformeerde Kerk op Burgersdorp aangestel.

1873: Sy eerste uitgawe van De /Yfaandbode, 'n 

maandblad vir die Gereformeerde Kerk, versky'n. 1875-83: Predikant op Philipstown.

1882: Hy skryf Di Drankduiwel en Di Geldduiwel. 1883: Die gemeente Steynsburg berocp horn.
1890: Word professor aan die Teologiese Skool op Burgersdorp. 

1892: Publiseer Di Spogduiwel .. 1894: Word redakteur van Het Kerkblad, orgaan van die Gereformeerde Kerk. 1904: Verhuis saam met die Teologiese Skool na Potchefstroom. 1907: Sy Sewe Duiwels en wat hulle gedoen het vel'skyn. 1912: Oorlede op Potchefstroom op 12 September.

Uit Afrikaanse Kinder Ensiklopedie Deel XI 1962

Aanvullende Bronne

  1. Geboorteakte - https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-12530-57269-25?cc=2020117&wc=MCL4-6Z7:341646101,342174401
  2. Huwelik met Zwaantje Postma - https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-267-12046-88618-94?cc=1918294&wc=M6GJ-2TL:207829401,207832901,207851801,207859601
  3. Huwelik met Martha Sophia Viljoen - https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/TH-1942-23418-5160-40?cc=1918294&wc=M6GJ-TNG:207829401,207832901,207961001,207966301
  4. Grafsteen - http://www.eggsa.org/library/main.php?g2_itemId=1931665&g2_imageViewsIndex=1
view all 27

Prof. Jan Lion-Cachet's Timeline

1838
November 29, 1838
Amsterdam, Amsterdam, Noord-Holland, Netherlands
1860
1860
Age 21
1860
- 1861
Age 21
1865
1865
Age 26
1868
June 20, 1868
Age 29
Burgersdorp, Drakensberg District, Eastern Cape, South Africa
1869
1869
Age 30

Appointed to the newly established Theological School of the Dutch Reformed Church in Burgersdorp (Between Bloemfontein and Queenstown) Eastern Cape

1872
November 23, 1872
Age 33
Burgersdorp, Drakensberg District, Eastern Cape, South Africa
1873
1873
Age 34
1874
March 5, 1874
Age 35
Burgersdorp, Drakensberg District, Eastern Cape, South Africa
1875
1875
- 1883
Age 36