Jens Jensen Bloch, til Vik

Is your surname Bloch?

Research the Bloch family

Jens Jensen Bloch, til Vik's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Jens Jensen Bloch, til Vik

Nicknames: "Block"
Birthdate:
Birthplace: Denmark
Death: Died in Bergen, Hordaland, Norway
Immediate Family:

Son of Hr. Jens Christenssøn Dull and Elisabeth Pedersdatter Krag
Husband of Brita Nielsdatter
Father of Anne Jensdatter Bloch; Anne Jensdatter Bloch and Chresten Jensson Bloch
Brother of Christen Jensøn Bloch; Søren Jensen Bloch; Maren Jensdatter Bloch; Samuel Jenssøn Doll and Margrete Jensdatter Dull
Half brother of Jens Jenssøn Bloch and Anne Jensdatter Bloch

Occupation: Sogneprest i Vik
Managed by: Cecilie Nygård
Last Updated:

About Jens Jensen Bloch, til Vik

http://www.nermo.org/slekt/d0041/g0000075.html#I31601

ABT 1570 - 1622

   * OCCUPATION: Sogneprest Vik, SF 1618-
   * BIRTH: ABT 1570
   * DEATH: 1622, Bergen 

http://forum.arkivverket.no/topic/103305-17555-joergen-panter-og-anne-jensdotter-bloch-paa-gjerde-nordfjordeid/

Bjørn Jonson Dale_* Mange mistydingar kunne ha vore unngått dersom Jakob Aaland i si tid hadde skreve namnet til borgaren Jens på Togning rett. Han heitte nemlig JENS BLACK (variantar: Blak, Blach) og ikkje Bloch.Jens Black ser ut til å ha budd i Bergen seinast 1607-08 (sakefall), men budde på Hella i Ålesund seinast 1614-15 (krona si jordebok) og til og med 1616-17. Sidan budde han i Stryn.Aaland har utstyrt denne Jens med minst tre døtre Anne (ei gift med Garbrant Corneliussen, ei med presten Hans Schreuder og ei med Jørgen Panter). Det rette må vere at kona til Garbrant Corneliusen, Anne Jensdt (c1587-1675), var datter av Jens Pedersen i Vik i Stryn og at Jørgen Panter på Gjerde var gift med Anne Jensdt, datter av Jens Black. Denne Anne Jensdt var neppe fødd før kring 1610. At presten Jens Bloch hadde ei datter som var gift med Jørgen Panter, må vere ein spekulasjon fra Kristian Bloch si side.

http://borgarseta.wordpress.com/page/3/

Hella

Dette er nok eitt av dei eldste borgarseta i Ålesund. Den første kjende borgaren var MORTEN BLANCHE, nemnd fra 1609. Han var mest truleg borgar. I 1570-72 er ein rådmann av same namnet nemnd i Bergen. Om Blancheætta elles på Sunnmøre, sjå Rafteneset og Blankholmen. Morten Blanche var på Hella til 1614. Seinare budde han på Loppa i Finnmark, der han døydde kring 1625 som underfut (lensmann).

 Neste borgaren på Hella var JENS BLACK (også Blach og Bloch), borgar av Bergen, som kom hit i 1614 og handla fram til 1617-18. Han budde seinare på Togning i Stryn, Perhusi, som blei sete for den vidgreinte Tonningætta.

------------------------------------------ http://home.online.no/~bjosande/ged/indiI2353.html Father Jens Christenssønn BLOCH* 1547 - 1603 Prest

Jens Jenssønn BLACK* 1560 - 1615 Borger i Bergen Life History 1560 Born 1615 Died in bosatt Tonning, Stryn CA 1632 Birth of daughter Anne Jensdatter BLACK* in Tonning, Stryn.1 CA 1590

Birth of son Chresten Jensson BLOCH Other facts

Married Brita NIELSDATTER* Notes

   Bodde i Bergen 1607 -1608 (sakefall)
   Bodde i Hella i Ålesund 1614 - 1615 (krona sin jordebok)

Sources

   1. NST Bind 8
view all

Jens Jensen Bloch, til Vik's Timeline

1570
1570
Denmark
1600
1600
Age 30
1610
1610
Age 40
Tonning, Stryn, Sogn og Fjordane, Norway
1618
1618
- present
Age 48
Vik, Sogn og Fjordane, Norway
1622
1622
Age 52
Bergen, Hordaland, Norway
????
????