Jens Toresson Tynnøl Tafjord (1631 - 1710) MP

public profile

33

Matches

0 0 33
Adds sibling(s) and spouse(s).

View Jens Toresson Tynnøl Tafjord's complete profile:

  • See if you are related to Jens Toresson Tynnøl Tafjord
  • Request to view Jens Toresson Tynnøl Tafjord's family tree

Share

Nicknames: "Jens Tafjord", "Jens Toresen", "Jens Tordsson"
Birthdate:
Birthplace: Tynnøl, Lesja, Oppland, Norway
Death: Died in Tafjord, Sunnmøre, Norway
Occupation: Blacksmith, Farmer, Smed og brukar på "Sylfestgarden", Tafjord, Smed. Fra "Sylfest garden"
Managed by: Anne M Berge
Last Updated:

About Jens Toresson Tynnøl Tafjord

Jens Tynnøl opplevde mykje i sine nesten 80 år:

Han kom frå Lesja der han var gift med Gjøda som døydde ung. Deretter fekk han ei dotter med Gjødas søster, men dette vart på denne tida rekna som blodskam, og Jens rømte.

Han drog til Valldal/Tafjord, der han var gift tre gonger og fekk tilsaman ti born.

Skifte 1670

Jens' eiendommer ble inndratt til statskassa, skifte 1670:

Kildeinformasjon: Oppland fylke, Gudbrandsdal sorenskriveri, Nord-Gudbrandsdal tinglag, Skifteprotokoll 1 , 1658-1673, oppb: Statsarkivet i Hamar.

Merknader: Aut. 25.02.1658 til bruk for Jacob Knutsen i Fron, Vågå, Lom og Lesja.

Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:sk_read/25153/225

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-sk20081209710762.jpg

Notatar

"Jens Toreson sin alder er nok rett, og alderen på kona treng ikkje vere mykje feil heller. Jens Toreson var fra Tynnøl i Lesja, og son av Tore Tynnøl og prestedatra Guri Jensdt Staby. Han skal ha vore gift på Lesja, men flykta etter å ha blitt dømt for hor eller jamvel blodskam. Dette er blitt meg fortalt av ein ellers pålitelig person, men opplysningane kan vel lett sjekkast i Lesjabøkene." Bjørn Jonson Dale

I flg. Bygdebok for Lesja, bd. 2 s. 585-586: Jens Toresen Tynnøl var født ca. 1634 og døde ca. 1710. Han var fra Systugu Tynnøl, men bodde på Nørdre/Midti Tynnøl og var gift med Jøda Engebretsdatter Holåk fra Lesja. Hun døde før 1670. De fikk trolig ikke barn saman, men Jens fikk ca. 1670 datteren Elisabet med Jødas søster Ingeborg. Bygdeboka forteller s. 584 at 'Det var eit alvorleg brotsverk på denne tida å få barn med syster til kona, sjølv om kona var død. Det vart rekna for nærskyld. Ingeborg og Jens rømde, og futen registrerte alt Jens åtte og inndrog det til statskassa. Ingeborg åtte ikkje noko.' Jens dro til Gjerde i Valldalen på Sunnmøre, der han var smed og gårdbruker. Om han hadde med seg Ingeborg, står der ingenting om. Da han døde, hadde han vært gift 3 ganger og hadde (tre gjenlevende?) totalt 11 barn.

I flg. den samme bygdeboka, s. 577, var Jens sin farfarbror Trond Trondsen Tynnøl gift med Åse Eysteinsdatter Bratt fra Heidalen i Sel kommune. De bodde på Tynnøl.

I Tafjord vart Jens brukar på "Sylfestgarden", smed og gardbrukar. Han var gift tre gonger i Tafjord, ikkje namn på dei to første konene. Tre born i kvart av dei to første ekteskapa, fire born med Ingri Møll.

Skifte 1710

Skifte etter Jens 27. mai 1710, arv: 68-5-8. I skiftet er nemnde også Guri og Anne d.y. etter fyrste ekteskap. Dei er yngst. Formyndar: Ole Pedersson Humlung.

Kildeinformasjon: Møre og Romsdal fylke, Sunnmøre sorenskriveri, Skifteprotokoll 3A 03 , 1707-1710, oppb: Statsarkivet i Trondheim.

Merknader: Fol. 424-861. Nytt register.

Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:sk_read/24546/365

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-sk20090123680365.jpg

Kildeinformasjon: Møre og Romsdal fylke, Sunnmøre sorenskriveri, Skifteprotokoll 3A 03 , 1707-1710, oppb: Statsarkivet i Trondheim.

Merknader: Fol. 424-861. Nytt register.

Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:sk_read/24546/366

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-sk20090123680366.jpg

Kildeinformasjon: Møre og Romsdal fylke, Sunnmøre sorenskriveri, Skifteprotokoll 3A 03 , 1707-1710, oppb: Statsarkivet i Trondheim.

Merknader: Fol. 424-861. Nytt register.

Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:sk_read/24546/367

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-sk20090123680367.jpg

Kildeinformasjon: Møre og Romsdal fylke, Sunnmøre sorenskriveri, Skifteprotokoll 3A 03 , 1707-1710, oppb: Statsarkivet i Trondheim.

Merknader: Fol. 424-861. Nytt register.

Permanent sidelenke: http://www.arkivverket.no/URN:sk_read/24546/368

Permanent bildelenke: http://www.arkivverket.no/URN:NBN:no-a1450-sk20090123680368.jpg

Datter Elisabet Tynnøl Storaas

Jens er far til Elisabeth, f ca 1660, d 1695. Ole Jonsson Storaas var hennar fosterfar i 33 år. Mor hennar, Ingeborg Ingebrektsdtr var farsøster til Jørgen Ingebrektsson Tyndavel (?) som saman med søskena var næraste ervingar. (Etter tingvitne av sorenskrivaren i Gudbrandsdalen 1707)

Kjelder

Etterkommere

Jens Tynnøl Tafjord har mange hundre etterkommere. Blant de mest kjente navn er

view all 18

Jens Tynnøl Tafjord's Timeline

1631
1631
Tynnøl, Lesja, Oppland, Norway
1665
1665
Age 34
før 1669 på Lesja, Oppland, Norge
1670
1670
Age 39
1660-1670 på Lesja, Oppland, Norway
1679
1679
Age 48
Tafjord, Møre og Romsdal, Norway
1679
Age 48
Tafjord, Møre og Romsdal, Norge
1684
1684
Age 53
Tafjord, Møre og Romsdal, Norway
1688
1688
Age 57
Tafjord, Møre og Romsdal, Norge
1694
1694
Age 63
Tafjord, Møre og Romsdal, Norge
1694
Age 63
Tafjord, Møre og Romsdal, Norge
1697
1697
Age 66
Tafjord, Møre og Romsdal, Norge