Joachim Ernst Wepener, SV/PROG

Is your surname Wepener?

Research the Wepener family

Joachim Ernst Wepener, SV/PROG's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Joachim Ernst Wepener, SV/PROG

Also Known As: "Ludwig"
Birthdate:
Birthplace: Anklam, Mecklenburg-Vorpommern, Germany
Death: Died in Rondebosch, Suid Afrika, Kaap
Immediate Family:

Son of Anna Omen
Husband of Anna Willemse, b3 SM
Partner of Regina Zulie, SM/PROG
Father of Johan Wepener, b3; Martha John, b4; Francina Wepener, b5; Christiaan Wepener, b6; Jacoba Wepener, b10 SM and 5 others

Managed by: Private User
Last Updated:

About Joachim Ernst Wepener, SV/PROG

*­WEPENER Joachim Ernst Wepener v. Anklam, Wildjagter 1730-35, later burger; 1746 pagter v.d. wyn- en brand wyn lisensie v. Rundebosch en eienaar v.d. plaas "Molenvliet"; † 3.1.1775. x 3.5.1739) Anna Willemse, † 1754, d.v. Gerrit Willemse, v. Leeuwarden en Maria v. Bengale, wed. v. Harmen Franke en Robbert Brand; xx (onw.) Regina, K.

Volgens F.D.J. Wepener: Lotti Wepener (Pretoria 1934)

was die afstamming van Frederik Jacobus (b2, c5) heeltemal anders.

Hy en sy broer Ernst Ludwig sou seuns wees van''' Frederik Jacobus Wegener''' en '''Julia Leonora von Herven''' (d.v. Ernst Ludwig von Herven). Hierdie Frederik Jacobus het as geneesheer na die Kaap gekom waar hy spoedig na aankoms sterf; die kinders was toe 4 jaar oud. Hy was gebore in Stockholm en seun van 'n gelyknamige vader Frederik Jacobus Wepener, wat in 1716 in Stockholm woon.==
================================================================

Van Anklam, Wildjagter 1730-35, later burger, 1746 pagter van die wyn- en brandewyn lisensie van Rundebosch. Eienaar van die plaas "Molenvliet". Bron: Geslagregister van ou Kaapse Families

----------

WEPENER JOACHIM ERNST. - Anklam. Game-hunter 1730-35, later burgher, in 1746 lessee of wine- and brandy-licence for Rondebosch, owner of the farm “Molenvliet”. ~ 3.5.1739 Anna Willemse, d. of Gerrit Willemse of Leeuwaarden and Maria of Bengal, wid. Harmen Franke (G.R. nr. 128) and Robbert Brand (G.R. nr. 54). 2 children: Anna Susanna (21.11.1734), Ernst Fredrik (10.5.1739). + 3.1.1775. Anna Willemse died 1754. After her death W. had eight illeg. children by his slave Regina: Johan, Martha, Christiaan, Francina, Jacob, Louisa, Pieter, Jacoba (the last five erroneously mentioned in G.R. as children of Ernst Fredrik Wepener). He stipulated in his will of 1774 (CJ 1097: 61) that Regina and her children were to be emancipated after his death. Regina and her children Johan, Martha and Francina were baptised 2.6.1776 (List of Bejaarde Gedoopte), Christiaan, Jacob, Pieter, Louisa and Jacoba were baptised 9.6.1776. (GMR 1730-35; Rq. 1746: 79; Test. CJ 1082: 24; Inv. O.C. 7: 34; G.R. nr. 1062.) Anna Susanna W.~ Johann Wilhelm Wilken (q.v.), Martha W. ~ Christian Gottlieb John (q.v.), Jacoba W. ~ Georg Heinrich Behr (q.v.), Louisa W. ~ Johann Conrad Beeme (q.v.), Pieter ~ 30.12.1798 Cecilia Wilhelmina Jacobs.

- Dr. J. Hoge, Personalia of the Germans at the Cape, 1652-1806, Archives Year Book for South African History (Cape Town: Government Printer, Union of South Africa, 1946)

view all 13

Joachim Ernst Wepener, SV/PROG's Timeline

1176
1176
1695
1695
Anklam, Mecklenburg-Vorpommern, Germany
1734
1734
Age 39
1739
May 3, 1739
Age 44
Cape Town, WC, South Africa
1739
Age 44
1756
1756
Age 61
1760
1760
Age 65
1763
1763
Age 68
1775
January 3, 1775
Age 80
Rondebosch, Suid Afrika, Kaap
1776
1776
Age 80
Cape Town, Cape Town, Western Cape, South Africa