Johann Grobler, SV/PROG

Is your surname Grobler?

Research the Grobler family

Johann Grobler, SV/PROG's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Johann Grobler, SV/PROG

Nicknames: "Grobbelaer", "Grobler"
Birthdate:
Birthplace: Tangermünde, Saxony-Anhalt, Germany
Death: Died in Cape Town, Western Cape, South Africa
Place of Burial: Drakenstein, Cape of Good Hope
Immediate Family:

Son of Arnold Grobbelaar and Mrs Grobler
Husband of Geertruyd Knoetzen, b3 SM
Father of Johannes Grobler, b1; Catharina Grobbelaar, b2; Cornelia Grobbelaar b3; Willem Grobler, b4; Petrus Grobler, b5 and 6 others

Occupation: 1708 in Kaapstad, was eers in diens v.d. VOC as 'n houthaker en later as wadrywer. In 1712 is hy in diens v. Maasdorp as boerekneg, word 'n vryburger in 1715 x 1715
Managed by: Private User
Last Updated:

About Johann Grobler, SV/PROG

Stamvader Johan GROBLER (GROBBELAAR) was born 10 0ctober 1678 in Tangermünde, a town 100 km west from Berlin, Germany. He came to South Africa in about 1708. He was then in the service of the VOC and was employed as a woodcutter and later as a transport driver. We find him in 1712 in the service of Christiaan Maasdorp as a farm labourer. He became a free burger in 1715 and in the same year he married Geertruyd KNOESEN who was baptised on 11 July 1706 daughter of stamvader Cornelis Knoetzen and Dirkje Helms. On 3 June 1736 Geertruyd married stamvader Jan Jurgen Herman (also known as Hans Jurgen Herman(n) from Stuttgart), two months and 3 days after the birth of her youngest son - eleventh child Cornelis Grobler.

CHILDREN

b1 Johannes baptised Drakenstein 9 Feb 1716, X Drakenstein 16 Jul 1740 Margaretha Pyl wid of Jan Swanepoel

b2 Catharina baptised Drakenstein 12 Sep 1717, X Johannes Knoetzen

b3 Cornelia baptised Drakenstein 28 Aug 1718

b4 Willem baptised Drakenstein 12 May 1720, X Drakenstein 16 May 1756 Susanna Knoetzen

b5 Petrus baptised 5 Apr 1722, X Drakenstein 14 Feb 1751 Maryna Susanna Human

b6 Nicolaas baptised Stellenbosch 25 Dec 1723, X Drakenstein 15 Apr 1753 Johanna Hendrina Combrink

b7 Geertruy baptised Drakenstein 31 Dec 1724, X Cornelis van Niekerk, XX Drakenstein 3 Dec 1752 Christiaan Rabie

b8 Dorothea baptised Drakenstein 18 Apr 1728, X 19 Nov 1752 Michael Combrink

b9 Coert baptised Drakenstein 26 Nov 1730, X Tulbagh 29 Feb 1754 Maria Catharina Klopper, XX Tulbagh 1 May 1768 Louisa Pienaar

b10 Dirkje baptised 6 Apr 1733, X 10 March 1754 Cornelis Brits

b11 Cornelis baptised 31 March 1736, X 15 Aug 1762 Magdalena Elizabeth Volschenk

Sources:

J A Heese/R T J Lombard, South African Genealogies

Thanks to research by:

Thanks to submission by:

Mark Barker mabarker@mweb.co.za

--------------------

Grobler; betekenis: Grof Groot Sterk

Stamvader: Johann Grobler gebore 10 Okt 1678 Tangermunde (Duitsland) Kom ca 1708 in Suid Afrika aan; 1708-13 Houthaker en later as wadrywer in diens van die VOC; 1712 in diens van Maasdorp as boerekneg. Vryburger in 1715; trou dieselfde jaar met Geertruyd Knoetzen, ged 11.7.1706 (11 kinders) dv Cornelis Knoetzen en Dirkje Helmes (sy xx 3.7.1736 Hans Jurgen Herman)

Ancestral File Number:<AFN> 3XCW-DX

Grobler; betekenis: Grof Groot Sterk

Stam vader: Johann Grobler gebore 10 Okt 1678 Tangermunde (Duitsland) Kom ca 1708 in Suid Afrika aan; 1708-13 Houthaker en later as wadrywer in diens van die VOC; 1712 in diens van Maasdorp as boerekneg. Vryburger in 1715; trou dieselfde jaa r met Geertruyd Knoetzen, ged 11.7.1706 (11 kinders) dv Cornelis Knoetzen en Di rkje Helmes (sy xx 3.7.1736 Hans Jurgen Herman)

--------------------

Ancestral File Number:<AFN> 3XCW-DX Grobler; betekenis: Grof Groot Sterk Stam vader: Johann Grobler gebore 10 Okt 1678 Tangermunde (Duitsland) Kom ca 1708 in Suid Afrika aan; 1708-13 Houthaker en later as wadrywer in diens van die VOC; 1712 in diens van Maasdorp as boerekneg. Vryburger in 1715; trou dieselfde jaa r met Geertruyd Knoetzen, ged 11.7.1706 (11 kinders) dv Cornelis Knoetzen en Dirkje Helmes (sy xx 3.7.1736 Hans Jurgen Herman)

--------------------

Was in diens van Die H.O.I.K. as houtkapper en transport drywer. Word Vryburger in 1715 en is toe in diens van Christiaan Maasdorp. Sekere bronne gee aan dat hy van Grobleben afkomstig is wat ook in die Tangermunde gebied voorkom

view all 16

Johann Grobler, SV/PROG's Timeline

1678
October 10, 1678
Tangermünde, Saxony-Anhalt, Germany
1708
1708
Age 29
1715
1715
Age 36
Western Cape, South Africa
1716
1716
Age 37
Drakenstein
1717
September 12, 1717
Age 38
South Africa
1718
August 28, 1718
Age 39
Drakenstein, Cape, South Africa
1720
May 12, 1720
Age 41
South Africa
1722
April 5, 1722
Age 43
Stellenbosch, Breede River DC, Western Cape, South Africa
1723
November 24, 1723
Age 45
Stellenbosch, WC, South Africa
1724
1724
Age 45