Jan Matthys Kock, SV/PROG

Is your surname Kock?

Research the Kock family

Jan Matthys Kock, SV/PROG's Geni Profile

Records for Jan Matthys Kock

3,362,774 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Jan Matthys Kock, SV/PROG

Nicknames: "Matthys Kol", "Johann Matthias"
Birthdate:
Birthplace: Bergholz in Brandenburg
Death: Died
Immediate Family:

Husband of Elisabeth Maria Sas, SM
Father of Jan Matthys Kock, b1; Johanna Kock, b2; Jurgen Kock, b3; Maria Elizabeth Kock, b4; Maria Magdalena Kock, b5 and 2 others

Managed by: Private User
Last Updated:

About Jan Matthys Kock, SV/PROG

KOCK JOHANN MATTHIAS. - Bergholz in Brandenburg. Arr. 1744 as so., stable-boy 1747-50, b. 1750. ~ 1.5.1763 Elisabeth Maria Sas (Marr. Reg. of Swartland). 7 children. Resident on the farm “Driehoek gelegen aan de groote Kuile”. + 1799. (GMR 1747-50; Rq. 1750:65; G.R. nr. 476; Test. O.C. 44: 63.) Elisabeth Sas died 1817. Her heirs were the children of Kock, and her children by a certain van Rooyen: Carel, Isaak, Lea ~ Abraham Koopman (their children, Elisabeth ~ Hartwich Fleck (q.v.), Engela and Jan, cf. G.R., II, p. 151), further, Jacob Nieman, an illeg. son of hers by a certain Nieman. (MOOC 14/206 under Sas.)

- Dr. J. Hoge, Personalia of the Germans at the Cape, 1652-1806, Archives Year Book for South African History (Cape Town: Government Printer, Union of South Africa, 1946)

----------

http://www.stamouers.com/index.php?option=com_content&view=article&id=252:kock-johann-matthais-&catid=4:k-m&Itemid=34:

KOCK Johann Matthais

Johann Matthais KOCK het in 1744 as soldaat van Bergholz in Brandenburg na die Kaap gekom. Van 1747 tot 1750 was hy boerkneg en in laasgenoemde jaar het hy burger geword. Op 1 Mei 1763 het by in die huwelik getree met Elisabeth Maria SAS. Hulle sewe kinders was:

  • (1) Jan Matthijs (1763), getroud 13.3.1785 met Wilhelmina Catharina KOOPMAN: 9 kinders.
  • (2) Johanna (1767), getroud met Lodewijk BOTMA.
  • (3) Jurgen (1768).
  • (4) Maria Elisabeth (1771).
  • (5) Maria Magdalena (1775).
  • (6) Sibelia Wilhelmina (1777).
  • (7) Margaretha Jacoba Elisabeth (1781).

Johann Matthias Kock was woonagtig op die plaas ,,Driehoek” ,,gelegen aan de groote Kuile”. Hy is in die jaar 1799 oorlede..

Bronne: “Die AFRIKANER FAMILIENAAMBOEK & PERSONALIA” (1955) saamgestel deur J.H Redelinghuys

Bydrae: Pieter Conradie pietc@iafrica.com

op http://www.stamouers.com/index.php?option=com_content&view=article&id=252:kock-johann-matthais-&catid=4:k-m&Itemid=34