Johanna Marie Luise Loisinger, Gräfin (1865 - 1951)

public profile

View Johanna Marie Luise Loisinger, Gräfin's complete profile:

  • See if you are related to Johanna Marie Luise Loisinger, Gräfin
  • Request to view Johanna Marie Luise Loisinger, Gräfin's family tree

Share

Nicknames: "Йохана Лойзингер", "графиня Хартенау"
Birthdate:
Birthplace: Братислава, Bratislavský kraj, Slovakia
Death: Died in Виена, Austria
Occupation: актриса; opera singer; Countess of Hartenau Battenberg Loisinger
Managed by: Kris Stewart
Last Updated:

About Johanna Marie Luise Loisinger, Gräfin

Йохана Лойзингер е съпруга на княз Александър I Батенберг след оттеглянето му от българския престол. Йохана е родена на 18 април 1865 в Братислава. Тя е дъщеря на Йохан Лойзингер и Мария Майер. Йохана е актриса от Дармщатския театър. На 6 февруари 1889 в Мантон, Франция Йохана сключва брак с княз Александър. Поради факта, че този брак се счита за неравен, вместо княз Батенберг той вече е заставен да носи по-нискостоящата титла граф Хартенау. Йохана получава титлата графиня Хартенау. Двамата имат син и дъщеря: Асен, граф Хартенау (1890 - 1965), оженен за Берта Хуса-Рамос и Цветана (1893 - 1935), омъжена за Чарлз. И Асен, и Цветана умират, без да имат свои деца. Асен обаче осиновява сина на съпругата си Берта Хуса-Рамос от предишния ѝ брак, в резултат на което той започва да се нарича Вилхелм фон Хартенау. Националният военноисторически музей разполага с най-много отличия (ордени) на княз Александър. Те са дарени през 1937 г. от съпругата му графиня Йохана Хартенау. Йохана умира на 20 юли 1951 във Виена. До края на живота си тя получава пенсия от българската държава. Погребана е в гробището Свети Леонхард в Грац, Австрия, където е била погребана и дъщеря ѝ.

-----------------------------

Johanna Maria Louise Loisinger was the wife of Prince Alexander of Bulgaria. She was born on 18 April 1865 in Bratislava. Johanna was the daughter of John Loisinger and Maria Meier. Johanna Loisinger was an opera singer. Johanna Loisinger married Prince Alexander of Bulgaria on 6 February 1889 in Menton, Alpes-Maritimes, France. After her marriage to Alexander she took the title Countess of Hartenau. Johanna and Alexander I had 2 children: Asen (1890-1965) and Tsvetana (1893-1935). Countess Johanna died on 20 July 1951 in Vienna. She was buried on St. Leonhard Cemetery at Graz, Austria where her daughter Tsvetana was previously buried.

view all

Johanna Marie Luise Loisinger, Gräfin's Timeline

1865
April 18, 1865
Братислава, Bratislavský kraj, Slovakia
1889
February 6, 1889
Age 23
Menton, Provence-Alpes-Côte d'Azur, France
1890
1890
Age 24
1893
October 24, 1893
Age 28
Graz, Graz, Styria, Austria
1951
July 20, 1951
Age 86
Виена, Austria
July, 1951
Age 86
Грац, Austria