Johanna Victor, SM/PROG

Is your surname Victor?

Research the Victor family

Johanna Victor, SM/PROG's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Johanna Victor, SM/PROG

Also Known As: "Pretorius"
Birthdate:
Birthplace: Amsterdam, Holland, Netherlands
Death: Died in Cape Town
Immediate Family:

Daughter of Wynand Gerrit Victor and Hester Victor
Wife of Johannes Pretorius, SV/PROG 2 and Johannes Frederick Sterrenberg
Mother of Josina Pretorius, a2b2 SM; Johannes Pretorius, b3; Jeanette Pretorius, SV/PROG1b4 SM; Lodewyk Pretorius, a2b5 and Elisabeth Pretorius, b6 SM
Sister of Gerrit Victor, SV/PROG

Managed by: FRANCOIS WILLEM TROSKIE
Last Updated:

About Johanna Victor, SM/PROG

Van die stamvader Johannes Pretorius se tweede vrou vertel Pieter de Neyn in sy "Lusthof der Huwelijeken,"hoe sy, tesame met enige ander dames uit die omgewing van Kommandeur Jacob van Borghorst, die lewe gered 't van 'n Hottentotkleintjie, toe sy nog 'n jonge meisie was. In die nabyheid van die Goedehoop fort was namelik 'n troep Hottentotte besig om 'n rneid van hul stam te begrawe, wat 'n kleine suigeling nagelaat het; en volgens die barbaarse gewoonte van die ras sou hul die lewende kind saam met sy moeder begrawe. Mej. Victor en die ander vroue het ewenwel deur mooipraat met die Hottentotte verkry, dat hul die lewe van die kleintjie spaar, en sy is met hom na die fort teruggekeer. Dié vrou was die regstreekse voorsaat van die bevryder van die Suid Afrikaanse Republiek.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Birth* Joanna Victors was born circa 1650 at Amsterdam, Netherland. (1)


Marriage* She married Johannes Pretorius, son of Wessel Pretorius and Josyntgen Claesdochter, on 28 February 1677 at Nederduitsch Gereformeerde Kerk, (Cape Town), de Caep de Goede Hoop, ~33.914267~18.477961. (1)

Baptism* She witnessed the baptism of Joanna Victor on 26 June 1689 at Nederduitsch Gereformeerde Kerk, (Cape Town), de Caep de Goede Hoop, ~33.914267~18.477961. (2)

Children * Josina Pretorius b. b 27 Oct 1678. (3) Joannes Pretorius b. b 22 Aug 1680. (4) Jannetie Pretorius b. b 11 Oct 1682. (5) Loduwijck Pretorius b. b 5 Sep 1688. (6) Elisabeth Pretorius b. b 17 Sep 1690. (7)

Citations:

(1) NGK G1 1/1, Nederduitsch Gereformeerde Kerk, Kerken Boek (Mar), 1665-1695: Anno 1677 Den 28 dito (Febr) Joannes Praetorius van Goeree, weduwenaar, vrijborger alhier, met Joanna Victors van Amsterdam J.D., transcribed by Richard Ball, Norfolk, England, (May 2006), Genealogical Society of South Africa, eGSSA Branch. Hereinafter cited as Nederduitsch Gereformeerde Kerk, Kerken Boek (Mar).

(2) NGK G1 1/1, Nederduitsch Gereformeerde Kerk, Kerken Boek (Bapt.), 1665-1695: Ao 1689 eodem dito (26 Junius) een kindt ghedoopt daer vader van is Cornelis Victor, de moeder Cornelia Jacoba Junius, de ghetuij' Gerrit Victor ende Joanna Victor, ende ghenaemt Joanna, transcribed by Richard Ball, Norfolk, England, (May 2006), Genealogical Society of South Africa, eGSSA Branch. Hereinafter cited as Nederduitsch Gereformeerde Kerk, Kerken Boek (Bapt.).

(3) NGK G1 1/1, Nederduitsch Gereformeerde Kerk, Kerken Boek (Bapt.): Ano' 1678 den selfden dito (27 October) Josina Joannes Praetorius en Joanna Victors, 1665-1695, Genealogical Society of South Africa, eGSSA Branch.

(4) Lorna Newcomb and Ockert Malan, compilers, Annale van Nederduits Gereformeerde Moedergemeente Stellenbosch No 1.., CD-ROM (Stellenbosch) Die Genootskap vir die Kerkversameling, 2004 0-9584832-1-3), Baptism Register, Lorna: Johannes =22.9.1680 s/v Johannes Pretorius en Johanna Victor; x Helena d/v 'n onbekende Kompanjie slavin. Jan Vosloo was heelmoontlik Helena se vader alhoewel hy dit nooit erken het nie.. Hereinafter cited as Palmkronieke I Baptisms.

(5) NGK G1 1/1, Nederduitsch Gereformeerde Kerk, Kerken Boek (Bapt.): 1682 den 11 October Jannetie Johannes Pretorius en Johanna Victors Juffrou Victors, 1665-1695, Genealogical Society of South Africa, eGSSA Branch.

(6) NGK G1 1/1, Nederduitsch Gereformeerde Kerk, Kerken Boek (Bapt.): Ao. 1688 eodem d. (5 September) is een kindt gedoopt waar van vader is Johannes Pretorius de moeder Joanna Victor. de getuijge Cornelia Jacoba J[unirij] en is genaamt Loduwijck, 1665-1695, Genealogical Society of South Africa, eGSSA Branch.

(7) NGK G1 1/1, Nederduitsch Gereformeerde Kerk, Kerken Boek (Bapt.): 1690 Den 17 Dito (September) een kindt gedoopt waer van vader is Joannes Pretorius, de moeder Joanna Victor, als getuijge sondt den Eerw Predic[ant] Leonarduss [Ter]wolt, ende E. Juffr. Geertruijd [Liubring ] huijsvrou van den fiscael Cornelis Linnes, ende ghenaemt Elisabet, 1665-1695, Genealogical Society of South Africa, eGSSA Branch

Bovermelde met volle erkenning aan: Delia A Robertson - The First Fifty Years Project - Weblink: http://www.e-family.co.za/ffy/index.htm

Sterfdatum - KAB MOOC 8/2 no 29

Saamgestel deur: Gerhardus Frederik Oosthuizen

view all

Johanna Victor, SM/PROG's Timeline

1650
1650
Amsterdam, Holland, Netherlands
1650
Amsterdam, Holland
1677
February 28, 1677
Age 27
Cape Town, South Africa
1678
October 27, 1678
Age 28
Cape Town, Western Cape, South Africa
1680
August 22, 1680
Age 30
Cape Town, Western Cape, South Africa
1682
1682
Age 32
Cape of Good Hope
1688
September 5, 1688
Age 38
Cape Town, Cape Town, Western Cape, South Africa
1690
September 17, 1690
Age 40
Cape Town, Cape Town, Western Cape, South Africa
1696
October 28, 1696
Age 46
Cape Town, WC, South Africa
1709
1709
Age 59
Cape Town