Johannes Poulsen Munk, af Holbækgaard (c.1302 - c.1354) MP

‹ Back to Munk surname

Is your surname Munk?

Research the Munk family

Johannes Poulsen Munk, af Holbækgaard's Geni Profile

Records for Johannes Munk

1,449,487 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Jonsen eller Mogensen"
Birthplace: Randers, Randers Municipality, Central Denmark Region, Denmark
Death: Died in (eft. 1353)
Occupation: Riddare, Ridder
Managed by: Torsten Cargnelli
Last Updated:

About Johannes Poulsen Munk, af Holbækgaard

Johannes Poulsen Munk

  • Død: eft. 1353

Notater

  • af Holbækgaard (Rugsø H.), mon den Johannes Poulsen juxta Randrus, hvis Hustru Cecilie 1308 betænkes i Hr. Jakob Blaafods Enkes Testamente, beseglede 1325 et Vidne af Vendsyssel Thing, nævnes atter 1337, var 1344 med Peder Munk den ældre (3 Roser), Peder Munk den yngre (delt Skjold) og (sin Broder) Peder Poulsen Forlover for Kong Valdemar ved Forliget i Sønderborg og besegler da med Bjelke-Vaabnet, var 1350 Ridder og pantsatte da Gods i Rugsø, fik 1353 Laasebrev og 1357 Domsbrev paa Jersøre (Skam H.), hørte til det jydske Oprørsparti, hvorfor hans Gods blev ham sikret ved Vinningaa-Forliget 1353; hans Gods i Holbæk og i Rugsø Herred blev 1408 tildømt Biskop Bo i Aarhus. [1]
  • Hr. Johannes Poulsen, siges 1396 at have været en Søn af Ridderen Poul Mogensen paa Holbækgaard (Rep. Dipl. II. 423). Denne var 1314 paa Viborg Landsthing en af Dommerne over de oprørske Herremænd og Bønder (Hf. 373, 367), var 1315 Ridder og Forlover for Kongen ved Forliget i Nyborg (smst. 384), nævnes 1325 som Udsteder af et Vidne paa Viborg Landsthing (Rep. Dipl. I. 230). hvor han 1326 beseglede Kong Valdemars Haandfæstning (G. A. A. 15). hvis dette er rigtigt kan han ikke være søn af den i DAA 1905 angivne Poul Jonsen - eller kan der have været to samtidige Johannes Poulsen?. [2]
  • Hr. Johannes Poulsen, havde 1391 for ca. 36 Aar siden holdt Skifte paa Skam Herredsthing med sin Broder Richard Poulsen kaldet Føring om deres fædrene og mødrene Gods og fik da Jersøre og det fynske Gods, medens Richard fik Godset paa Før, to Gaarde i Lindknud og een ved Ribe (Rep. Dipl. II. 365). Samme Richard afstod 1360 alt sit fædrene og mødrene Gods i Danmark til Hr. Eggert Bycere (Smst. II. 65). [3]
  • Far Poul Mogensen?, d. eft. 1326
  • Far Poul Jonsen Munk
  • Familie Cecilie

Kilder

  1. Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2005]., DAA 1905:293.
  2. Danmarks Adels Aarbog, rettelse/tilføjelse, (red.), (Dansk Adelsforening), [1884 - 2008]., DAA 1906:510. (Rep. Dipl. I. 230). - (G. A. A. 15).
  3. Danmarks Adels Aarbog, rettelse/tilføjelse, (red.), (Dansk Adelsforening), [1884 - 2008]., DAA 1915:608. (Rep. Dipl. II. 365), (Smst. II. 65).
  4. http://finnholbek.dk/genealogy/getperson.php?personID=I17948&tree=2
  5. http://www.reventlow.dk/cgi-bin/igmget.cgi/n=reventlow?I13241

-------------------- Af Holbækgaard (Rugsø Herred). Beseglede 1325 et Vidne af Vendsyssel Thing, nævnes atter 1337, var 1344 med Peder Munk den ældre (3 Roser), Peder Munk den yngre (delt Skjold) og (sin Broder) Peder Poulsen forlover for Kong Valdemar ved Forliget i Sønderborg og besegler da med Bjelke-Vaabnet. Var 1350 Ridder og pantsatte da Gods i Rugsø, fik 1353 Laasebrev og 1357 Domsbrev paa Jersøre (Skam Herred), hørte til det jydske Oprørsparti, hvorfor hans Gods blev ham sikret ved Vinningaa-Forliget 1353; hans Gods i Holbæk og i Rugsø Herred blev 1408 tildømt Biskop Bo i Aarhus.

Hr. Johannes Poulsen Munk siges 1396 at have været en Søn af Ridderen Poul Mogensen paa Holbækgaard [Rep. Dipl. II. 423]. Denne var 1314 paa Viborg Landsthing en af Dommerne over de oprørske Herremænd og Bønder [Hf. 373, 367], var 1315 Ridder og Forlover for Kongen ved Forliget i Nyborg [smst. 384], nævnes 1325 som Udsteder af et Vidne paa Viborg Landsthing [Rep. Dipl. I. 230]. hvor han 1326 beseglede Kong Valdemars Haandfæstning. Hvis dette er rigtigt kan han ikke være søn af den (i DAA 1905) angivne Poul Jonsen - eller kan der have været to samtidige Johannes Poulsen [?]. Hr. Johannes Poulsen Munk, havde 1391 holdt Skifte paa Skam Herredsthing med sin Broder Richard Poulsen kaldet Føring om deres fædrene og mødrene Gods og fik da Jersøre og det fynske Gods, medens Richard fik Godset paa Før, to Gaarde i Lindknud og een ved Ribe [Rep. Dipl. II. 365]. Samme Richard afstod 1360 alt sit fædrene og mødrene Gods i Danmark til Hr. Eggert Bycere.

Danmarks Adels Aarbog, Thiset, Hiort-Lorenzen, Bobé, Teisen., (Dansk Adelsforening), [1884 - 2005]., DAA 1905:293.

Danmarks Adels Aarbog, rettelse/tilføjelse, (red.), (Dansk Adelsforening), [1884 - 2008]., DAA 1906:510. (Rep. Dipl. I. 230).

Danmarks Adels Aarbog, rettelse/tilføjelse, (red.), (Dansk Adelsforening), [1884 - 2008]., DAA 1915:608. (Rep. Dipl. II. 365), (Smst. II. 65).

view all

Johannes Poulsen Munk, af Holbækgaard's Timeline

1300
1300
Holbækgaard, Danmark
1302
1302
Randers, Randers Municipality, Central Denmark Region, Denmark
1354
1354
Age 52
(eft. 1353)
????
????
????