John Milton Prewitt (1817 - 1879)

‹ Back to Prewitt surname

Is your surname Prewitt?

Research the Prewitt family

John Milton Prewitt's Geni Profile

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Related Projects

Place of Burial: Brazoria, TX, United States
Birthplace: Fayette County, KY, United States
Death: Died
Managed by: David Smith
Last Updated:

About John Milton Prewitt

John Milton Prewitt was born Feb. 5, 1817 at "Leafland" in Fayette County, KY. He was the son of Henry Hamblin Prewitt and Sara W. Allen. He ran away from home as a very young boy. He settled in Brazoria County and spent the rest of his life there. He was a rancher, farmer, and public official until his death on Aug. 15, 1879. His grave is marked in the Old Cemetery at Old Brazoria.

He was aboard the Cayuga, the ship which moved the Provisional Government of the Republic of Texas, to Columbia at the time of the Battle of San Jacinto. He held many public offices and was an active member of the Brazoria Lodge No. 327 A.F. and A.M. He owned and operated the ferry at Brazoria for many years. His home was known as the "Ferry Place."

He was married three times -- first to Mary Ann Edwards. They were divorced. Second to Laura Grolee who died during the first year of their marriage. He married her sister Pauline, April 22, 1854. They were the parents of four children : John Henry, Laura Eulalie, Sarah Allen, and William Beauregard Prewitt.

Source: Daughters of Republic of Texas, Volume 1, page 225. Eleanor S. Bird, (GGD), 10919.

view all

John Milton Prewitt's Timeline

1817
February 5, 1817
Fayette County, KY, United States
1819
February 26, 1819
Age 2
1854
April 22, 1854
Age 37
St Louis, MO, USA
1855
January 2, 1855
Age 37
Brazoria, TX, USA
1857
June 7, 1857
Age 40
Brazoria, TX, United States
1859
November 11, 1859
Age 42
Brazoria, TX, USA
1864
August 1, 1864
Age 47
Brazoria, TX, USA

Was elected on August 1, 1864; was appointed October 2, 1865 by Governor A. J. Hamilton and served until June 25, 1866.

1879
August 15, 1879
Age 62