Jon Pedersen Gjelsten Fiksdal (1722 - 1808)

public profile

View Jon Pedersen Gjelsten Fiksdal's complete profile:

  • See if you are related to Jon Pedersen Gjelsten Fiksdal
  • Request to view Jon Pedersen Gjelsten Fiksdal's family tree

Share

Nicknames: "Jo - Hingars Jo"
Birthdate:
Birthplace: Gjelsten, Nerigaren bnr 8
Death: Died
Occupation: dreiv Nerigaren fra 1751-1792
Managed by: Janita Kristin Orvik
Last Updated:

About Jon Pedersen Gjelsten Fiksdal

Jon og Berit er søskenbarn, med felles besteforeldre:

Jon Jonson Røsok Gjelsten og Maren Jensdatter Gjelsten.

Det er Jon Pederson Gjelsten Fiksdal som kjem med Jo namnet åt Hingara.

Jo fek bøkselsetel frå Hans Holst i 1751.

I 1780 kjøper han bruket sitt, den dåverande Hingaren - samtidig som dei hine 3 Fiksdalsbrukarane løyser gardane sine, kvar gard på 1 vog 2 mrk.

Jo var nok ingen fredens mann, er iallefall ikkje redd for å møte på tinget.

I 1772 stemte han naboen, Torfin Pedersen Fiksdal fordi "han overfaldet og slaget ham". Men saka vart trekt tilbake og oppheva.

Året etter har Jo atter stemt Torfind, no "fordi han havde slaget ham blå og blodig - i et eneslætte under Fiksdal".

Torfind vart frikjend grunna utilstrekkelig bevis.

I 1780 har Jo stemt Christoffer Madsen Gjelsten og Hans P. Fiksdal "fordi de have borttaget fra ham 2de læs kiære Rødder".

Dei innstemte møtte ikkje, saka utsett og kom ikkje opp att i tinget.

I 1785 reiste Jo stor sak om eigedomsretten til plassen Fiksdalshaugen.

view all

Jon P Gjelsten Fiksdal's Timeline

1722
1722
Gjelsten, Nerigaren bnr 8
1750
1750
Age 28
1752
1752
Age 30
Gjelsten, Nerigaren bnr 8
1755
1755
Age 33
Gjelsten, Nerigaren bnr 8
1783
1783
Age 61
1798
1798
Age 76
1808
1808
Age 86