Jon Hallvardsson Smør, Hr

Is your surname Smør?

Research the Smør family

Jon Hallvardsson Smør, Hr's Geni Profile

Records for Jon Smør

14,848 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Jon Hallvardsson Smør, Hr

Also Known As: "Hallvardson", "Hallvardsen"
Birthdate:
Birthplace: Oslo, Norge
Death: Died in Bergen, Bergen, Hordaland, Norway
Immediate Family:

Son of Halvard Jonsson Smør; Hallvard Jonsson Smor; Ingrid Ølversdatter Rømer and Ingrid Toresdotter Krusse
Husband of Margrete Svalesdatter Rømer and Ragna Ormsteinsdatter
Father of Svale Jonsen Smør; Ulvilde Jonsdatter Smør; Gaute Jonsson Smør and Bothilda Jonsdatter Smør
Brother of Vedbrand Halvorson Årstad; Brynhild Hallvardsdatter Smør; Kristian Halvardsson and Hallkjell Halvardsson Smør
Half brother of Otte Rømer and Harneyt Rømer

Occupation: Kongelig umbudsmann i Bjørgvin 1375, Sysselmann Bergen., Kongelig ombudsmann
Managed by: Private User
Last Updated:

About Jon Hallvardsson Smør, Hr

Alt birth date: 1359 --------

Hr Jon Hallvardsson Smør14,24, 17G Grandfather Birth 1359, Oslo Death ca 1395, Bergen Occupation Kongeleg umbudsmann i Bjørgvin 1375. (Bergen) Alias/AKA Herr Joenn Smør Haluardso Father Hallvard Jonsson Smør (ca1310-~1395) Mother Ølversdatter (1329-)

 

Spouses 1 Margrete Svalesdatter Rømer, 17G Grandmother Birth ca 1360 Death ca 1448 Father Svale Ølversson (~1310-1363)


Children Svale Jonsson (1389-1442)

Ulvhild Jonsdatter (1395-) 
Gaute Jonsson (~1395-1442) 

Notes for Hr Jon Hallvardsson Smør Lever i 1310. Nevnt i 1375 Bergen.

Det er ikke mye vi vet om for fedrene til Jon Hallvardson Smør. Men en del spekulativ litteratur som trekker linjene dels tilbake til Erling Skakke og Sigurd Jorsalfar og dels til lendmannen Hallkjell Jonson Huk og Orkenøyjarlene, har tradisjonelt vært godt lesestoff blant slektsinteresserte med sans for middelalderen. Jeg tar med et av snitt om disse spekulasjonene helt til slutt i dette kapitlet. - Når det gjelder Jon Hallvard sons mor, dvs. Hallvard Jonsons kone, så het hun i følge Leistad NN Ølversdotter. Samtidig synes Leistad å konstatere at vi i dag ikke vet noe om denne Ølver eller hans forferdre. Ellers er det riktig i denne innledningen også å vise til Geirr I. Leistads drøftelse av Smør-navnet der han konkluderer med at navnet var et personlig <tilnavn> og ikke et slektsnavn. Kilde: VFS. Notes for Margrete Svalesdatter (Spouse 1) NB! (tvilsom identitet) (NN Svalesdatter)

-------------------- Notater : Han var i 1375 kongens ombudsmann i Bergen. Mer vites ikke om ham. -------------------- Født 1359 i Oslo. Sønn av Hallvar Jonsen Smør og ? Ølversdatter. Han stå som kongens ombudsmann i Bergen omkring 1375. Døde 1395 i Bergen -------------------- 1375 Jgk, ombudsmann i Bergen gift med Rømerætt. -------------------- Han var i 1375 kongens ombudsmann i Bergen. -------------------- Kongelig umbudsmann i Bjørgvin i 1375.

Tre barn: Svale 1389-1442, Ulvhild 1395-, Gaute 1395-1442.

view all 15

Jon Hallvardsson Smør, Hr's Timeline

1350
1350
Oslo, Norge
1370
1370
Age 20
Hordaland, Norway
1375
1375
Age 25
1379
1379
Age 29
Bergen, Hordaland, Norway
1395
1395
Age 45
Norway
1395
Age 45
Bergen, Bergen, Hordaland, Norway
1410
1410
Age 45
????
????
????