Joost Strydom, SV/PROG (c.1650 - c.1719)

‹ Back to Strydom surname

Is your surname Strydom?

Research the Strydom family

Joost Strydom SV/PROG's Geni Profile

Records for Joost Strydom

722,512 Records

Share your family tree and photos with the people you know and love

  • Build your family tree online
  • Share photos and videos
  • Smart Matching™ technology
  • Free!

Share

Nicknames: "Strijdom", "A1"
Birthplace: Liefkenshoek, Baarle-Nassau, North Brabant, The Netherlands
Death: Died in Cape of Good Hope
Occupation: Cobbler, Skoenmaker, skoenmaker, VOC
Managed by: Hans Peter Silbernagl
Last Updated:

About Joost Strydom, SV/PROG

Marriage

NGK Cape Town

1714 11 d:o [Februarij] Joost Strijdom, wed:r met Susanna Groen, wed:e van Jacobus Steen.

on http://www.eggsa.org/sarecords/index.php/church-registers/cape-town-marriages-1713-1756/165-cape-town-marriages-1714

-----------------

  • Birth Date 1650
  • Death Date 1717
  • First Name Joost
  • Last Name Strydom
  • Suffix SV/PROG
  • Gender Male
  • Birth Location Liefkeshoek, Cuijk, Noord-Brabant, Nederland
  • Death Location The Cape Colony

Judi Marais-Meyer register - Eie navorsing

GR - C C de Villiers Vol II Joost Strydom v. Nederland. Aank, voor 1686, skoenmaker. x Marina Ras, d.v. Klaas Ras en Angelina Catharina Usbinghs; xx 11.2.1714 Susanna Groen, v. Nederland, wed.v. Jacobus Steen.

--------------------------------------------------------------------------------

Aangekom in Suid Afrika in 1678 aan boord skip Tidore, as Adelborst. Word SA burger 11 Mei 1683. Die van STRYDOM kom nie in Europa voornie, maar wel as Stredonck, was waarskynlik woonagtig in Stredonck, Nederland. Hy het egter dokumente nagelaat waarop hy die van Strydom self opgeskryf het. Die familie wapen word van sy vrou Marina Ras as stam moeder ontwikkel. In rooi, 4 versmalde skuinsbalke van blou; oor alles heen 'n klimende leeu wat in sy regterklou 'n nabenede gerigte swaard hou van goud.

http://incolor.inetnebr.com/strydom/geslagsregisters/SA_Strydom.htm

-------------

Inventaris en opgaaff van alle soodanige roerende en onroerende goederen, als ik ondergesz: na de dood van mijn overledene huijsvrouw [ ..... ] in wesen hebbe bevonden, zijnde deselve bestaande in en gewaardeert als volgt

Drie zoons genaamt Jooris, Matthijs en Hans Strijdom

 
  • een huijs en thuijn staande ende gelegen in dese Tafelvalleij, door mij selff bewoont werdende, getax:t op ƒ3000
  • dertien beesten a ƒ18 ider 234
  • een oude wagen tot 60
  • een slaav tot 150
  • een slaav tot 300
  • den geheelen imboedel gewaardeert op 300
  • Somma ƒ4044
  • De schulden der boedels verklare ik te bedragen 400
  • Sulks nog suijver resteert ƒ3644

Aldus overgegeven ter Weescamer aan Cabo de Goede Hoop, den [ ..... ] Novemb: 1713 met presentatie van eede niets agtergehouden of verswegen te hebben.

Joost Strijdom

- Inventories of the Orphan Chamber Cape Town Archives Repository, South Africa Reference no.: MOOC8/2.90 on http://databases.tanap.net/mooc/

--------------------

Joost Strydom, born about 1655, immigrated to the Cape of Good Hope 1678, from Liefkenshoek, Netherlands, as an “adelbors” in the VOC, † abt 1719 (Kaapstad), x 1686 Maryna Ras, *1669 (Cape of Good Hope) † 1713 (Cape of Good Hope), 5 known children. She was a daughter of Hans Ras and Catharina Ustincx; Joost xx 11.2.1714 Susanna Groen, *1655 (Delft) † 1718 (Cape of Good Hope), widow of Jacobus van der Steen, and also widow of Johannes Cornelisz de Hoogh, daughter of Jacob Jacobsz Groen and Neeltje Jacobs van Dijck, of Delft.

view all 12

Joost Strydom SV/PROG's Timeline

1650
1650
Liefkenshoek, Baarle-Nassau, North Brabant, The Netherlands
1678
1678
Age 28
Cape
1686
1686
Age 36
Cape Colony
1687
1687
Age 37
1688
1688
Age 38
1690
1690
Age 40
Cape of Good Hope
1692
1692
Age 42
Cape of Good Hope
1695
1695
Age 45
1696
1696
Age 46
1714
November 11, 1714
Age 64
South Africa