Joseph Corrodon Kingsbury (1812 - 1898)

public profile

19

Matches

0 0 19
Adds more complete birth place, more complete death place, more complete burial place, sibling(s), spouse(s) and child(ren).

View Joseph Corrodon Kingsbury's complete profile:

  • See if you are related to Joseph Corrodon Kingsbury
  • Request to view Joseph Corrodon Kingsbury's family tree

Share

Related Projects

Birthdate:
Birthplace: Enfield, CT, USA
Death: Died in Salt Lake City, UT, USA
Managed by: Kris Stewart
Last Updated:

About Joseph Corrodon Kingsbury

Biographical Summary 1:

Kingsbury, Joseph Corrodon (1812–1898) Born at Enfield, Connecticut on 2 May 1812 to Solomon and Bashua Amanda (Pease) Kingsbury, Joseph C. Kingsbury was raised in Ohio. He joined The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints at the age of twenty while living with the family of Bishop Newel K. Whitney at Kirtland, Ohio.

One year after serving a mission to New York, Joseph married Caroline Whitney in 1836. The couple left Ohio two years later and lived at Far West, Missouri, until moving to Nauvoo, Illinois in 1841. While at Nauvoo, Joseph made a copy for Bishop Whitney of Joseph Smith’s revelation on plural marriage, which was the official document given to Brigham Young in 1847.


After Caroline passed away in 1842, Joseph left Nauvoo to serve a mission to New England. Three years later he married Dorcas Moore and Loenza Pond, with whom he had ten and three children, respectively. Joseph and his families crossed the plains in 1847 in the Smoot-Wallace Company and settled at Salt Lake City. Several years later, in 1870, Joseph married another plural wife, Eliza Partridge, adding four more children to the family. Joseph served as bishop of the Salt Lake City Second Ward from 1851 to 1854, and was ordained a Patriarch in 1883.

After unsuccessful attempts as a farmer in Ogden, Joseph left Weber County in 1858 and thereafter was employed at the Tithing Store in Salt Lake City. He was also keeper of the tabernacle gate for many years. His son, Joseph T. Kingsbury, later became president of the University of Utah. When Joseph died on 15 October 1898 in Salt Lake City at the age of eighty-six, “his genial, kind disposition [had] caused him to be loved throughout the community” (Esshom, 990).

Bibliography

Cook, Lyndon W. Joseph C. Kingsbury: A Biography. Provo, UT: Grandin Book, 1985.

Esshom, Frank. Pioneers and Prominent Men of Utah. Salt Lake City: Western Epics, 1966.

Jenson, Andrew. Latter-day Saint Biographical Encyclopedia. Vol. 4. Salt Lake City: Andrew Jenson Memorial Association, 1936.

Tullidge, Edward W. “History of Salt Lake City: Biographies.” In History of Salt Lake City and Its Founders. Salt Lake City: Edward W. Tullidge, 1886.

Biographical Summary #2:

KINGSBURY, JOSEPH C. (son of Solomon Kingsbury and Bashua Amanda Pease of Enfield, Hartford county, Conn., and Painesville, Ohio). Born May 2, 1812, at Enfield. Came to Utah 1847.

1. Married Dorcas Adelia Moor March 4, 1846 (daughter of Thomas and Mahalia Moor), who was born January 22, 1829, Bennington. N. Y. She died December 27, 1869, Salt Lake City.

Their children:

  • Bashua Dorcas, married Robert C. Fryer;
  • Josephine Adelia, married Joseph Fryer;
  • Mary Ophelia, married Joseph Miservy;
  • Joseph T., married Jany Mair;
  • Elizabeth M., married John Druce;
  • Annis L.;
  • Solomon S.;
  • David P., married Mary Morris;
  • Melvina, died.

2. Married Loenza A. Pond, born February 16, 1830, died June 16, 1853. Their children:

  • Martha Ann;
  • Vilate Elizabeth;
  • Maria.

Family home 12th ward, Salt Lake City. A descendant of the "Pilgrim Fathers." A close associate of the prophet Joseph Smith. Bishop of 2d ward, Salt Lake, 1861; ordained patriarch 1883 by Wilford Woodruff and Franklin D. Richards. Keeper of the tabernacle gate for many years. His genial, kind disposition caused him to be loved throughout the community. Painesville, Ohio, is located on his father's old homestead. Superintendent of the tithing store many years, and filled many other useful positions during his active career. One of his forefathers came with the pilgrims who landed at Plymouth Rock in 1620 another to Boston Bay in June, 1630. He followed their example of pioneering and came to Utah 1847.

SOURCE: Esshom, Frank; "Pioneers and Prominent Men of Utah"; Salt Lake City, Utah; Utah Pioneers Book Publishing Company; 1913; page 990.

--------------------

Biographical Summary:

History - A High Councilor at Kirtland, an assistant to the Trustee-in-trust at Nauvoo, and one of the early Bishops in Utah, Joseph C. Kingsbury was a historical character in the midst of his people, the Latter-day Saints. He will best be remembered by the present generation for his extended connection with and superintendency of the General Tithing Store at Salt Lake City.

He was a native of Connecticut, born at Endfield, in Hartford county, on the 2nd of May 1812. His father's name was Solomon Kingsbury, and his mother's maiden name Bashebe Peas. On his mother's side he was descended from Governor Bradford, and on his father's, from one of two Kingsbury brothers who landed at Salem, Massachusetts, in John Winthrop's company, in 1630. He was but a year old when his parents moved to Painesville, Ohio, and but two years of age when his mother died, leaving four children, himself the youngest. His father, who was a farmer, a merchant and for some time County Judge, died when Joseph was nineteen.

The days of his youth were partly spent on a farm. At sixteen he went to work on his own account, superintending the weighing of ore and coal for the Geauga Iron Company. In the fall of 1830 he clerked in a merchant's store at Ashtabula. He left there in the fall of 1831, and after assisting his brother, who was in business at Chagrin, returned to Painesville. In December of the same year he went to Kirtland, where he was employed first by a Mr. Knight, and afterwards by Newel K. Whitney, whom he had known for some years, and who was then a Mormon merchant and the Bishop of Kirtland.

From Bishop Whitney and his wife young Kingsbury heard much of Mormonism, and soon he was converted to the faith, becoming a member of the Church of Jesus Christ of Latter-day Saints January 15, 1832. He was ordained an Elder July 23, 1833, being one of twenty-four Elders chosen to lay the cornerstones of the Kirtland Temple on that day. His ordination as a High Priest came in November. 1835, when on the 13th of that month he was made a High Councilor of the Kirtland Stake of Zion. Meantime he had been clerking in Bishop Whitney's store.

He now took a mission to the Eastern States, laboring in New York for about three months and then returning to Kirtland, where he again worked for Bishop Whitney, whose relative, Caroline Whitney, he married, February 3, 1836. Their first child, a son named Joseph W., was born February 13, 1837, but died August 13, 1838, while the family were on the way to Missouri. There they passed through the tribulations that came upon their people, and next resided successively at Quincy, Illinois, and Montrose, Iowa. In 1841 they became residents of Nauvoo.

Bishop Whitney was agent at this time for the Prophet Joseph Smith, having charge of his store, and Mr. Kingsbury was his assistant. On the 16th of October, 1842, his wife died. In July following he went upon a mission to the Eastern States, laboring among his relatives, as well as the people generally, and returning to Nauvoo, in company with Horace K. Whitney, a month after the murder of the Prophet. In November, 1844, Mr. Kingsbury was again engaged by Bishop Whitney, who was acting as Trustee-in-trust for the Church. In 1843, prior to going upon his mission, he had copied for the Bishop the original manuscript of the revelation on celestial marriage, which had been written by William Clayton at the Prophet's dictation. Thus it happened that when the original was destroyed, an exact copy was in existence, in the handwriting of Joseph C. Kingsbury. On November 22, 1845, he married Dorcas A. Moor.

In the exodus of February, 1846, he traveled with Bishop Whitney to the Missouri river, where in the ensuing summer, when the general emigration was organized, he and his family became part of A. O. Smoot's hundred and George B. Wallace's fifty. Thus they came to Salt Lake valley, arriving here on the 29th of September.

Mr. Kingsbury, after residing for a year and a half in the "Old Fort," which he had helped to build, moved on to his lot in the Second Ward of Salt Lake City. He acted for a while as a counselor to John Lowry, the Bishop of the Ward, but on July 13, 1851, he succeeded Lowry in that position. In October, 1852, he moved to Ogden and afterwards to East Weber, from which place he proceeded to Prove in the general move of 1858. In September of the same year Salt Lake City became his permanent home.

In 1860 began his long connection with the General Tithing Store, of which in 1867 he was made superintendent. There he was under the direction of Presiding Bishop Edward Hunter, with whom he was as much in favor as he had been with Bishop Whitney, Hunter's predecessor. January 25, 1883, was the date of his ordination as a Patriarch. He remained superintendent of the Tithing Office up to within a few years of his death, and was then given a position at the Salt Lake Temple. He died October 15, 1898.

Joseph C. Kingsbury was a man of blameless life and of the strictest integrity. He was trusted as few men were by the Prophet Joseph Smith, and was equally loyal to his successors. He had a conservative, constant, gentle nature, was fervent in his religion, yet charitable and liberal to all men, was fearless in spirit and faithful in the discharge of every duty. A frontiersman during the first half of his life, he received little schooling, but he was interested in education, and did all he could for his children in that direction. He was the father of President Joseph T. Kingsbury, of the University of Utah, a man who bids fair to be as widely known and as deservedly esteemed as his deceased sire.

SOURCE: Orson F. Whitney, History of Utah, Vol. 4, p. 114

view all 11

Joseph Kingsbury's Timeline

1812
May 15, 1812
Enfield, CT, USA
1837
February 13, 1837
Age 24
Kirtland, OH, USA
1842
October 16, 1842
Age 30
Nauvoo, IL, USA
1846
January 27, 1846
Age 33
Hancock, IL, USA
1849
March 27, 1849
Age 36
Salt Lake City, UT, USA
1850
October 17, 1850
Age 38
Salt Lake City, Salt Lake, UT, USA
1852
1852
Age 39
1898
October 15, 1898
Age 86
Salt Lake City, UT, USA
October 18, 1898
Age 86
Salt Lake City, UT, USA
????